Zamknij

Zdolność kredytowa – co na nią wpływa?

15:45, 14.10.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 15:48, 14.10.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Branie kredytu jest nierozerwalnie związane z pojęciem zdolności kredytowej i to niezależnie od tego, czy chcemy kredyt inwestycyjny dla firmy, czy mieszkaniowy. To dzięki niej bank, posługując się wieloma czynnikami zaczerpniętymi z historii finansowej klienta jest w stanie ocenić, czy udzielić pożyczki i na jaką kwotę. Poniżej przestawiamy jej definicję i elementy.

Pozytywna odpowiedź na wniosek o pożyczkę jest efektem posiadania pozytywnej przeszłości finansowej. Zdolność kredytowa jest niczym innym, jak najwyższą kwotą, na jaką bank może się zgodzić (wiedząc, że będziemy w stanie ją spłacić) i przyznać. Co ciekawe, mamy na nie zarówno pośredni, jak i bezpośredni wpływ. Trzeba mieć na uwadze to, że banki różnią się od siebie charakterystyką, a co za tym idzie – w odmienny sposób mogą podejść do oceny zdolności. Dlatego nie należy podłamywać się tym, że od banku A mamy odpowiedź negatywną. Może za to dla banku B będziemy bardziej rzetelni?

Przejdźmy teraz do aspektów wpływających na zdolność kredytową.

Skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej takiego jak na stronie expander.pl

Cechy klienta

Podstawą jest sama osoba klienta, a ściślej jego cechy. Zacznijmy od wieku. Na najgorszej pozycji są ludzie z dwóch skrajności – bardzo młodzi oraz bardzo starzy. Powód jest następujący: banki nie chcą udzielać pożyczek osobom, które nie są w stanie ich spłacić. Stąd też uwzględnia się nie tylko aktualny wiek pożyczkobiorcy, ale i okres, w którym widnieją ostatnie terminy spłacania rat. Następną kwestią jest wykształcenie, bank lepiej patrzy na posiadanie dokumentu ukończenia studiów wyższych. Ostatnią jest stan cywilny, ponieważ ludzie w związkach przeważnie żyją pod jednym dachem, a przez dwie wypłaty łatwiej będzie pozbyć się zobowiązań.

Rodzaj wykonywanej pracy

Nie bez znaczenia jest również kariera zawodowa petenta. Określana jest przez:

  • rodzaj zastosowanej umowy między klientem a jego pracodawcą,
  • wykonywane obowiązku i branże, w której operuje,
  • wysokość miesięcznego wynagrodzenia.

Dla banku najlepiej ocenianą umową będzie naturalnie ta o pracę na czas nieokreślony. Jest ona swego rodzaju gwarantem tego, że w najbliższym czasie klient będzie zatrudniony.

Co zaś tyczy się firmy, w im bardziej perspektywicznej i pragmatycznej branży działamy, tym ocena jest wyższa. Część banków przy tym zwraca uwagę na rodzaj pracodawcy (podmiot publiczny/prywatny).

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%