Zamknij

Dom czy mieszkanie? Pomożemy Ci podjąć decyzję

21:15, 21.05.2017 Redakcja haloursynow.pl Aktualizacja: 21:34, 21.05.2017
Skomentuj mat. promocyjne mat. promocyjne

Dom czy mieszkanie? Wybór miejsca zamieszkania nie jest wielkim problemem aż do momentu, w którym nie zrezygnujemy z wynajmu i zechcemy mieć swój kąt na własność. Zakup to inwestycja na lata, dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw, a ostateczną decyzję dostosować do swoich potrzeb oraz zasobności portfela.

Kupić dom, czy może mieszkanie w bloku to odwieczny dylemat. Rynek budowlany od wielu lat nie zwalnia tempa i jak grzyby po deszczu powstają kolejne inwestycje. Pewne jest, że możliwości istnieje dużo, dlatego warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi ofertami i zdecydować się na coś, na co będziemy naprawdę chcieli wydać nasze oszczędności.

MIESZKANIE

Własne „M” to rozwiązanie dla osób niemyślących na razie o opuszczaniu miasta, ceniących sobie mobilność i bliskość różnego typu usług. Ten wariant wybierają zazwyczaj ludzie młodzi, zapracowani i nieposiadający więcej niż dwójki dzieci, dla których duża przestrzeń mogłaby być jedynie zbędnym problemem. Place zabaw, boiska, codzienny wywóz śmieci, którym nie musimy się przejmować to udogodnienia, o których warto wspomnieć. Musimy jednak pamiętać, że dla osób ceniących sobie własną, niezakłóconą niczym przestrzeń, mieszkanie w bloku może okazać się szeregiem rozczarowań. Jeśli los będzie bezlitosny i za ścianą doskwierać nam będą głośni sąsiedzi, nasz komfort codziennego życia znacznie się obniży.

Wybierając zakup mieszkania nie będziemy mieli żadnego wpływu na to, jak zagospodarowana będzie przestrzeń na naszym osiedlu. Tworzona jest ona jeszcze na etapie projektowania, długo przed oddaniem do użytku. Ponadto, nowe budownictwo charakteryzuje się obniżaniem kosztów związanych z zakupem terenów, co sprawia, że bloki budowane są w małych odległościach od siebie. Łatwo sobie wyobrazić, że w takiej sytuacji nasze życie prywatne widoczne będzie jak na tacy dla lokatorów zamieszkujących inne budynki. Gdy zechcemy mieszkać bliżej centrum, niewątpliwą przeszkodą będą zaporowe ceny, które zestawione z metrażem mogą wydawać się zupełnie nieopłacalne w porównaniu do własnej posiadłości.

DOM

Dom z ogrodem i bawiącymi się w nim dziećmi to marzenie wielu. Ogromna przestrzeń, o której sami możemy decydować, brak irytujących sąsiadów czy zgiełku miasta to tylko kilka zalet mieszkania we własnej posiadłości. Jest to bardzo dobra opcja przede wszystkim dla rodzin wielodzietnych, które potrzebują więcej miejsca, by żyć wygodnie. Każdy z członków rodziny znajdzie odpowiednią przestrzeń do zagospodarowania tylko dla siebie.

Jeśli chcielibyśmy się zdecydować na przeprowadzkę właśnie tam, pojawia się przed nami pierwsza niewiadoma – budować samemu, czy zakupić gotowe rozwiązania. Główną zaletą samodzielnej budowy jest przede wszystkim pełny wpływ na to, jak nasz dom będzie wyglądać, zarówno od zewnątrz jak i w środku. To także pewna oszczędność finansowa, ponieważ gotowe domy mogą okazać się nieco droższe. Problem pojawia się w samym procesie budowy, który nie jest drogą ani łatwą, ani szybką. W przypadku złego doboru podwykonawców, całe przedsięwzięcie może potrwać nawet kilka lat i kosztować nas wiele stresu.

Powinniśmy także wziąć pod uwagę, że decydujemy się na mieszkanie z dala od centrum, co sprawia, że więcej czasu i pieniędzy poświęcimy na dojazd do pracy, odwożenie dzieci do szkoły, czy zrobienie zakupów w supermarkecie.

SEGMENT

Jeżeli dalej nie jesteśmy przekonani w stu procentach, czy chcielibyśmy mieszkać w domu czy w mieszkaniu, z pomocą przychodzą developerzy, oferujący rozwiązanie pośrednie, czyli domy szeregowe. Budynki tego typu cechują się dużą wygodą związaną z faktem, iż posiadamy własny dom, który różni się od zwykłego tym, że jest „przyklejony” do innych, bliźniaczych budynków. Posiadając dom z podwórkiem, które jesteśmy w stanie bez problemu oddzielić od sąsiadów, pozwalamy sobie na znacznie większy standard niż w bloku mieszkalnym, gdzie możemy liczyć jedynie na balkon lub taras.

Mieszkanie w segmencie daję szansę na kontakt z niewielką społecznością sąsiedzką, w której mogą wytworzyć się ciepłe relacje i pozytywnie wpłynąć na wzajemne zaufanie i bezpieczeństwo naszych bliskich i domu. Jeśli jednak zechcemy ograniczyć kontakt z innymi mieszkańcami do minimum, oddzielne wejście do domu lub garażu sprawi, że nie będzie to żadnym zmartwieniem. Odległość to także zaleta szeregowców, gdyż powstają one w miastach lub na ich obrzeżach, które są dobrze skomunikowane z centrum, posiadają rozwiniętą infrastrukturę miejską – oświetlone drogi, szkoły, sklepy, a także część rekreacyjną jak baseny, ośrodki sportowe czy ścieżki rowerowe.

Segmenty to optymalne rozwiązanie zarówno dla dużych jak i małych rodzin, ponieważ zalety domu wolnostojącego i mieszkania w bloku będą się tu przenikać, natomiast wszelkie niedogodności związane z mieszkaniem w zwykłym domu są eliminowane. Dodatkowym atutem może być cena, która skonfrontowana z oferowanym standardem będzie z pewnością warta rozważenia.

Ostatnio coraz częściej przychodzą do mnie osoby, które mieszkają już z bliskimi w mieszkaniach w Wilanowie, ale wraz z powiększeniem się rodziny szukają czegoś bardziej odpowiadającego ich potrzebom. Wybierają domy szeregowe przede wszystkim dlatego, że jest to idealny kompromis pomiędzy ceną, a standardem użytkowania. Bliskość miasta połączona z własną przestrzenią, którą możemy kształtować na swój sposób sprawia, że przestajemy rozważać inne opcje. Należy również pamiętać, że zabudowa segmentowa to niższe koszty eksploatacji niż w klasycznym domu, ponieważ jesteśmy obudowani ścianami innych budynków, co znacznie obniża rachunki na przykład za ogrzewanie. Połączenie zalet domu wolnostojącego i mieszkania w bloku sprawia, że szeregowiec to świetny wybór dla osób ceniących komfort połączony z brakiem konieczności izolowania się od innych

- mówi Mirosław Wojtas, prezes spółki realizującej osiedle Cicha Dolina w Wilanowie.

CZY NAS NA TO STAĆ?

Jednym z kluczowych czynników wpływających na nasz wybór będzie wysokość opłat stałych za użytkowanie miejsca zamieszkania. To między innymi comiesięczny czynsz, koszty ogrzewania, pobierania prądu i wody, wywóz śmieci, a także podatki. W każdej z wymienionych wyżej opcji koszty te rozkładają się zupełnie inaczej.

Posiadając dom wolnostojący nie musimy płacić czynszu, natomiast obowiązuje nas uiszczenie raz w roku podatku od gruntu i nieruchomości. Jego wysokość uzależniona jest od wielkości posiadłości – jest to najczęściej kilkaset złotych.

W przypadku domu o powierzchni 150 m kw. wydatki za wszystkie media powinny zamknąć się w granicy 800-1100 zł miesięcznie, w zależności, czy jest to sezon grzewczy. Gdy porównamy podane sumy do opłat które musielibyśmy przeznaczyć na utrzymanie o połowę mniejszego mieszkania w bloku, okazuje się, że nie są one aż tak wygórowane. Mieszkając w 70-metrowym mieszkaniu w Wilanowie, łączny koszt związany z czynszem i opłatami może sięgnąć 700-800 złotych, co w przeliczeniu na posiadany metraż pokazuje, że dom będzie znacznie tańszy. Najlepiej w tym zestawieniu wypadają segmenty, w których opłaty za media są znacznie mniejsze niż w przypadku domów wolnostojących – szczególnie rachunki za ogrzewanie będą zauważalnie niższe. Dużym plusem będzie również brak czynszu, który nie jest pobierany w domach szeregowych. Przeciętnie opłaty w segmencie wahać się będą w przedziale 600-800 zł miesięcznie.

Końcowy wybór będzie zależał oczywiście od naszych indywidualnych preferencji. W gąszczu opcji, na które możemy przystać, powinniśmy zwrócić uwagę na te cechy, które zaspokoją nasze potrzeby, sprawią, że będzie nam się mieszkać komfortowo oraz będą skrojone na miarę naszego portfela. Istotnym jest, by na przekalkulowanie wszystkich za i przeciw poświęcić odpowiednią ilość czasu. Podjęta przez nas decyzja będzie rzutować na kolejne lata naszego życia.

Zobacz, jak wyglądają domy w Cichej Dolinie!

(mat. partnerski)

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%