Antyspam
› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A-1 BORAMED-stała-główna

komentowane

oceniane

Dwie apteki z Ursynowa stosują "klauzulę sumienia"

› zdrowie i uroda 28 dni temu    30.06.2017
Redakcja haloursynow.pl
komentarzy 34 ocen 25 / 56%
A A A
 fot. zdjęcie ilustracyjne

Ursynowscy działacze Nowoczesnej sprawdzili, które z aptek w naszej dzielnicy odmawiają sprzedaży pigułki „dzień po”. Okazało się, że dwie placówki powołują się na "klauzulę sumienia". Za miesiąc wchodzą w życie przepisy, które przywracają recepty na tego typu farmaceutyki.

Do sprawdzenia dostępności pigułki „dzień po” członków ursynowskiej Nowoczesnej skłoniły kontrowersje związane z wprowadzeniem tego typu farmaceutyków na listę leków wydawanych na receptę.

- O bezsensowności tego rozwiązania powiedziano już wszystko. Na fali toczących się w ostatnich tygodniach dyskusji postanowiliśmy sprawdzić, jak w rzeczywistości wygląda dostępność antykoncepcji awaryjnej - mówi pomysłodawca akcji Ireneusz Trąbiński.

Organizatorzy akcji odwiedzili 52 apteki działające na terenie Ursynowa. W dwóch z nich odmówiono im sprzedaży pigułki "dzień po". Farmaceuci z ulicy Polinezyjskiej 8/10 i ulicy Puławskiej 392 (przy Ludwinowskiej) powołali się na „klauzulę sumienia”, która obejmuje lekarzy - twierdzą działacze "N".

- To niezgodne z obowiązującym prawem - mówią działacze ursynowskiej Nowoczesnej. Według Rzecznika Praw Obywatelskich takie praktyki są niezgodne z prawem i mogą prowadzić do ograniczenia praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych. Podobne stanowisko prezentuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

W większości odwiedzonych aptek pigułka „dzień po” była dostępna od ręki (39 placówek). W jedenastu preparat był niedostępny, lecz pracownicy zadeklarowali możliwość jego sprowadzenia w ciągu kilku godzin.

Farmaceuci twierdzą, że zapotrzebowanie na antykoncepcję awaryjną jest niewielkie. Miesięcznie apteki sprzedają od jednego do trzech opakowań leku.

- To dowodzi, że pigułka „dzień po”, wbrew opiniom rozpowszechnianym przez jej zagorzałych przeciwników, stosowana jest zgodnie z jej przeznaczeniem - ocenia pomysłodawca akcji.

Działacze Nowoczesnej postanowili rozszerzyć swój eksperyment na całą Warszawę. Zapowiadają, że na początku lipca zaprezentują listę wszystkich aptek w mieście, których pracownicy powołują się na „klauzulę sumienia”.

A już za niespełna miesiąc, 23 lipca wchodzą w życie przepisy, które przywracają receptę na farmaceutyki "dzień po". 23 czerwca nowelizację ustawy o opiece zdrowotnej podpisał prezydent Andrzej Duda.

(na podstawie informacji prasowej ursynowskiej "Nowoczesnej")

+ 14 głosów: 25 (56%) 11 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (34)

Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ mała
5 dni temu ocena: 100%  34
bardzo ciekawe... wiem, że w jeden z aptek wcale nie odmówiono sprzedaży tylko poinformowano, że brak tego leku w aptece, a to chyba różnica...no ale przecież lepiej napisać nieprawdę dla większego rozgłosu...
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anna
24 dni temu ocena: 93%  33
Mówicie o jednym aspekcie, ze farmaceuci odmawiają Wam dostępu do leku. Powiedzcie o aspekcie braku dostepnosci do leków ratujących życie przez firmy które wywożą leki za granice by zarabiać miliony, a my zwykli ludzie nie mamy do nich dostępu. Albo o tym ze Panatwo co dwa miesiące zmienia ceny leków refundowanych. I np ludzie którzy są po przeszczepie organów kiedyś płacili za lek 3 zł a teraz 2000 zł.
odpowiedz oceń komentarz 13 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ryzy
24 dni temu ocena: 48%  32
Boże! w jakich my czasach żyjemy. Kobiety trakotowane jak zwierzęta, jak w fabrykach gęsi, tabletkami same chcą się faszerować. Klapki na oczach i zero odpowiedzialności. Tak się hoduje rasę zombie. Tabletki na wszelkie qrwienie się nie są rozwiązaniem.
odpowiedz oceń komentarz 16 17
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ włącz_myślenie
24 dni temu ocena: 43% 31
To jak zachorujesz to nie zapierd***j do lekarza po receptę na leki tylko najedz się ziemniaków i marchewki, a następnie udaj się do kruchty czarnych mocy w celu cudownego uzdrowienia. Cudownie było by gdyby wszyscy Twojego pokroju obłudnicy też tak zrobili. Jedna dekada i znowu dało by się żyć.
oceń komentarz 10 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kaba
23 dni temu ocena: 25% 30
Byłaby naturalna selekcja ;)
~ gruby miś
21 dni temu ocena: 100% 29
włącz myśłenie - świetna kswyka. ciąża to choroba? rzeczywiście włącz myślenie :D
~ SM
44 minuty temu 28
A konar już płonie
~ B3
24 dni temu ocena: 57%  27
Obowiazkiem farmaceuty jest sprzedaz lekow dopuszczonych do obrotu a nie wyrazanie prywatnego zdania. Nie sprzedanie leku jest niezgodne z prawem. Jak pojdziecie do miesnego i bedzie was obslugiwal wegetarianin to rozumiem ze miesa nie kupicie i bedziecie latac po calym miescie szukajac? Prawnika rowniez nie obchodzi czy klient jest winny czy nie, ma go bronic a nie wyrazac prywatne opinie.
odpowiedz oceń komentarz 13 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Paweł W-wa
24 dni temu ocena: 41%  26
Na tym Grabowie i w Pyrach to rządzi zupełnie ktoś inny niż władza mianowicie proboszczowie z Barat i Piotra i Pawła :-( Mają od dziś jednego klienta mniej !
odpowiedz oceń komentarz 7 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ X
25 dni temu ocena: 55%  25
- Traktowanie kobiet jak inkubatorów. EllaOne nie dopuszcza to złączenia komórek, zapłodnienia, a nie jest środkiem wczesnoporonnym itp. - Państwo ma być świeckie, więc osoby z takimi poglądami nie powinny zostawać aptekarzami/aptekarkami - Kwestia polityczna i partyjna nie powinna mieć tutaj znaczenia, szacunek do kobiet nie powinny być przedmiotem takich sporów - Jak ktoś ma takie poglądy, to od tego ma swoje życie by żyć zgodnie z nimi, a nie narzucać je innym osobom. To nie ich sprawa, jakie decyzje ktos podejmuje, jeśli nie ma to bezpośredniego wpływu na ich życie - Mogliby restrykcje wprowadzić np. na papierosy, które znacznie bardziej szkodzą społeczeństwu i rzutują na życie innych
odpowiedz oceń komentarz 24 20
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Luke3d
26 dni temu ocena: 58%  24
Macie jeszcze 50 innych to sami się zamknijcie
odpowiedz oceń komentarz 30 22
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tessa
26 dni temu ocena: 51%  23
te apteki powinny zostać zamkniętę lub surowo ukarane, gdyż farmaceuta jest od sprzedawania leków a filozofować to może ale w domu prywatnie
odpowiedz oceń komentarz 37 36
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ czesc tereska
26 dni temu ocena: 50%  22
Ale ciemnogrod. Pojde do tej na Polinezyjskiej, zażadam pigułki dzień po, jak nie sprzedadzą nawsadzam tym zacofanym ćwokom co o nich myślę!!!
odpowiedz oceń komentarz 34 34
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kabaty zielone
26 dni temu ocena: 51% 21
twoja tolerancja jest po prostu porażająca
oceń komentarz 27 26
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do kabat zielonych
26 dni temu ocena: 55% 20
Wypad ciemnoto, apteki sa od sprzedawania leków w tym pigułek " dzień po" a nie od szerzenia ciemnoty.
oceń komentarz 30 25
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Moka
24 dni temu ocena: 50% 19
@ Kabaty zielone - bycie tolerancyjnym nie oznacza, że trzeba tolerować wszystko, np. łamanie prawa. A to własnie robią w tych aptekach, ponieważ nie istnieje w polskim prawie coś takiego, jak klauzula sumienia dla farmaceuty, więc nie maja prawa odmówić sprzedaży.
~ komentator
27 dni temu ocena: 81%  18
A co w związku z tym drodzy Państwo z Nowoczesnej ??? Chodziliście, sprawdzaliście, informujecie, że jest to niezgodne z prawem i co dalej?? Bo jeżeli nic z tego nie wynika to może po prostu szkoda czasu ?? Prosta refleksja - jeżeli prawo nie jest przestrzegane to albo należy je zmienić albo wymusić przestrzeganie, bo inaczej uczymy braku szacunku do prawa.
odpowiedz oceń komentarz 22 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nikto
26 dni temu ocena: 47% 17
Myślę ,że nie jest nikt w stanie przy tej władzy zmusić do przestrzegania prawa jak rządzący go nie przestrzegają.Jak to mówią ryba psuje się od głowy .Tyle dobrego ,że ja np. mając wykaz aptek zdecyduje w której robię medyczne zakupy a w której nie i niech się właściciel apteki zastanowi czy mu się to opłaca .
oceń komentarz 17 19
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ komentator
26 dni temu ocena: 77% 16
Przy tej władzy? Od poprzedniej różni się tym, że działa otwarcie, a nie w białych rękawiczkach. To raczej jest problem uczciwości i moralności naszej całej klasy politycznej. I pozimu społeczeństwa - nie doceniającego mówienia prawdy i przestrzegania prawa. Jako Polacy ścigamy się w cwaniactwie i obchodzeniu prawa. Mając takie wzorce wspólnie tworzymy takie państwo dla cwaniaków.
oceń komentarz 23 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Michu
27 dni temu ocena: 30%  15
Właśnie zrobiłem sobie jajecznicę. Czy dokonałem pięciu aborcji ? Polskę w Liban zamienicie niedługo.
odpowiedz oceń komentarz 21 48
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Arnold Boczek
27 dni temu ocena: 100% 14
A z czym była jajecznica? Dobra jest na boczku i ze smalcem.
oceń komentarz 16 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xcvf
27 dni temu ocena: 72%  13
No i krzyki puszczalskich dziewoj czas zacząć.
odpowiedz oceń komentarz 64 25
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wwww
24 dni temu ocena: 60% 12
Nie wkladaj wszystkich do jednego worka. Miesiac po cesarce pekla nam z mezem prezerwatywa. A ciaza tak szybko po pierwszej operacji mogla sie skonczyc tragicznie. Musialam skorzystac z tabletki dzien po. Nie jestem puszczalska takie rzeczy po prostu sie zdarzaja
~ Kabaty zielone
27 dni temu ocena: 87%  11
Jeżeli aktywność nowoczesanej ogranicza się do powtarzania chwytów palikociarni to wkrótce skończy tak samo jak i ona :(
odpowiedz oceń komentarz 65 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ monika
28 dni temu ocena: 34%  10
Ciemnogród. Jeżeli sumienie nie pozwala im stosować antykoncepcji, ellaOne to niech nie stosują. Ale to jakie ja mam przekonania to już moja sprawa. Taką pracę wybrali i ich psim obowiązkiem jest sprzedać to o co prosi klient. Żyj i daj żyć innym!
odpowiedz oceń komentarz 36 70
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dgetg
27 dni temu ocena: 71% 9
Mówisz żyj i dać żyć innym, oraz o twoich przekonaniach, ale czy przypadkiem zmuszając ich do złamania swoich przekonań nie stawiasz się z nimi na równi? Aptek w Warszawie od pyty, jak miałaś siłę puszczać się po kontach to i znaleźć odpowiednią dasz radę :) pozdrawiam
oceń komentarz 60 24
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Anka
28 dni temu ocena: 31%  8
Nie spodziewałam się tego po moim Ursynowie! Jak te panie mają czelność mienić się farmaceutkami!!! Oddajcie dyplomy, przysięgałyście na coś innego!
odpowiedz oceń komentarz 33 73
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ John
28 dni temu ocena: 64%  7
Świetna akcja. Dzięki temu będę wiedział, które apteki warto wspierać! Od dziś kupuję na Polinezyjskiej :-)
odpowiedz oceń komentarz 76 43
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Basia
28 dni temu ocena: 70% 6
Ja też!!!
oceń komentarz 70 30
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zły porucznik
27 dni temu ocena: 37% 5
Ależ drogi Johnie i droga Basiu - Wy nie powinniście w ogóle zachodzić do aptek, ani także do lekarzy! Wszak każda choroba to boski plan, to Bóg tak chciał, a Wy macie godnie nieść swój krzyż! Bądźcie więc przyzwoitymi chrześcijanami i nie zajmujcie miejsca w kolejce do lekarza i nie wykupujcie leków w aptece! Idźcie na plebanię, dajcie na tacę, poleżcie krzyżem przed ołtarzem, poszepczcie sobie modlitwę o uzdrowienie, a nie zapowiadacie, że będziecie sprzeciwiać się boskim planom i chodzić do jakiejś apteki. Co z Was za chrześcijanie? Jesteście ludźmi małej wiary, zaprzeczacie boskiej mądrości i nieomylności.
oceń komentarz 30 51
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ max k
27 dni temu ocena: 28% 4
Ależ ciemnoty na tym Ursynowie, potwierdza to tylko tezę , że mieszkańcy Ursynowa w 90 % pochodzą z różnych Ostrowii Maz., Ryków, Rypinów, Zambrowów, Szydłowców i jeszcze większych ciemnogrodzkich dziur
oceń komentarz 20 52
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji