Zamknij

Pomysł na niedzielę: spacer po parku wokół hipodromu FOTO

10:50, 19.11.2017 Marta Siesicka-Osiak
Skomentuj MSO MSO

Ostatni weekend wyścigów konnych w tym roku to świetna okazja, aby korzystając ze sprzyjającej pogody, udać się na spacer po zielonym terenie służewieckiego toru. Znajdziemy tu prawdziwe morze zieleni – 6 tys. krzaków i 95 gatunków drzew.

Tor wyścigów konnych na Służewcu to jeden z najwspanialszych zabytków Warszawy. Leży na północnym Ursynowie pomiędzy ulicami Rzymowskiego i Poleczki, tuż przy Puławskiej. Wokół hipodromu ciągnie się piękna Aleja Wyścigowa otoczona przez park.

Po prawej stronie od głównej bramy znajdują się tereny stajni oraz tor treningowy ciągnący się wzdłuż ul. Bokserskiej. I właśnie ten - mniej znany i uczęszczany - teren szczególnie polecamy do spacerowania. Znajdziemy tu padok, na którym swobodnie biegają konie, niewielki staw i kanalik, w którym na co dzień pływają łabędzie i kaczki.

Z historią w tle

Wybierając się na spacer po terenie wyścigów, warto poznać historię tego miejsca, która zaczyna się w 1926 roku. Wtedy właśnie Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce zakupiło ok. 150 ha ziemi na Służewcu pod przyszłe obiekty kompleksu wyścigowego.

Kompleks zaskakiwał ciekawymi, jak na tamte czasy, rozwiązaniami zaproponowanymi przez głównego architekta Zygmunta Platera Zyberka. Jak chociażby tunel łączący teren stajen z padokiem, czy możliwości sztucznego zraszania toru.

Potężne zaplecze zapewniło inwestycji miano „miasteczka wyścigowego”. Na terenie znalazły się bowiem mieszkania dla pracowników, magazyny (w tym zbożowy na 550 ton ziarna), stajnie dla ponad 800 koni, studnie, wielki parking i wieża ciśnień. Całość otoczył park i aleje urządzone przez Franciszka Szaniora, autora m.in. Parku Ujazdowskiego.

Blisko natury

Najbardziej uderzająca na terenie kompleksu jest wszechobecna zieleń. Spotkamy tu aż 6000 różnych krzewów i 95 gatunków drzew. Większość z nich liczy ponad 70 lat, ale można znaleźć też i starsze stuletnie, które pozostały po dawnym majątku. W alejach i parkach występują m.in. graby, wiązy, dęby, lipy, brzozy, klony, jesiony, topole, świerki i kasztanowce.

Parkiem znajdującym się na terenie wyścigów, będą zachwyceni wszyscy lubiący obcować z naturą. A ci którzy są miłośnikami wyścigów, będą mieli szansę na obejrzenie ostatnich gonitw w tym sezonie.

ZOBACZ PIĘKNE OKOLICE WYŚCIGÓW:

(Marta Siesicka-Osiak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%