Zamknij

Ruszyły wybory do Rady Seniorów na Ursynowie

18:12, 22.10.2016 Redakcja haloursynow.pl Aktualizacja: 18:53, 24.10.2016
Skomentuj SK SK

Ruszyły wybory do Rady Seniorów na Ursynowie. Rada ma reprezentować mieszkańców w wieku 60+ i doradzać władzom w sprawach, które ich dotyczą.

Od dziś w urzędzie dzielnicy wystawiona jest urna do głosowania, będzie tam stała do 4 listopada. Wybrać można jednego spośród 13 kandydatów. Startują mieszkańcy Ursynowa chcący zaangażować się w sprawy dzielnicy, często znane już osoby, takie jak: Irena Karpowicz - współtwórczyni Kluboteki Dojrzałego Człowieka, Janusz Olczyk z Natolińskiego Ośrodka Kultury, pracujący na rzecz seniorów czy Sławomir Litwin, mieszkaniec Stokłosów zaangażowany w obronę nazwy ul. ZWM. Pełną listę kandydatów publikujemy poniżej.

Głosować mogą tylko mieszkańcy Ursynowa, którzy ukończyli 60. rok życia bądź go ukończą najpóźniej 4 listopada 2016 roku. Kartę do głosowania można otrzymać w urzędzie dzielnicy, w punkcie informacyjnym na parterze albo pobrać i wydrukować z internetu - jest dostępna tutaj (plik .doc)

Głosy można wrzucić do urny w urzędzie dzielnicy alboo wysłać pocztą na adres urzędu z dopiskiem "rada Seniorów Dzielnicy Ursynów - głosowanie". 

Ośmiu kandydatów z nawiększą liczbą głosów stanie się członkami Rady Seniorów. Prezentacja kandydatów odbędzie się 25 i 27 października w godzinach od 17:00 do 19:00 w urzędzie dzielnicy na pierwszym piętrze (sala 136). Będzie można zadawać kandydatom pytania i porozmawiać o tym, czego brakuje seniorom na Ursynowie.

Po co Rada Seniorów na Ursynowie?

Będzie to głos starszego pokolenia, tak bardzo potrzebny, gdy podejmowane są decyzje ich dotyczące. Władze Ursynowa chcą spojrzeć na problemy seniorów ich oczami. Podobne rady działają już od kilku lat w większości dzielnicy warszawskich.

- Zajmujemy się nie tylko analizowaniem programów poszczególnych wydziałów, które dotyczą osób w dojrzałym wieku, ale też zwracamy uwagę na nasze realne potrzeby. Ma to miejsce na przykład w kwestiach komunikacji o wydarzeniach w dzielnicy. Postulujemy o to, żeby forma informowania była przystępna dla seniorów, którzy częściej korzystają z tradycyjnej formy, na przykład plakatów czy tablic niż mediów elektronicznych. Wpływamy też na to, żeby sprawy, które nas dotyczą, były zgodne z naszymi realnymi potrzebami, a nie tylko wyobrażeniami młodych urzędników – mówi Ireneusz Wrześniewski, przewodniczący Rady Seniorów w warszawskiej dzielnicy Rembertów, gdzie rada istnieje od kilku lat.

Zgodnie ze statutem w skład rady seniorów wejdzie nie więcej niż 15 osób, ale tylko 8 to będą mieszkańcy dzielnicy, pozostali to: do pięciu przedstawicieli Rady Dzielnicy, jeden przedstawiciel Dzielnicowej Rady Komisji Dialogu Społecznego oraz jeden przedstawiciel zarządu dzielnicy.

Członkowie rady seniorów będą pełnić swoje funkcje przez trzy lata. Jest to praca społeczna, za którą nie otrzymuje się wynagrodzenia.

KANDYDACI DO RADY SENIORÓW:

Adam Borowicz

Urodził się w Warszawie. Od roku 1986 jest mieszkańcem i sympatykiem Ursynowa. Wyższe studia inżynierskie, magisterskie oraz podyplomowe kończył odpowiednio na wydziałach Elektroniki oraz Cybernetyki i Nauk Humanistycznych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Przez prawie trzydzieści lat pełnił służbę                    i pracował w instytucjach pionu techniki SZ RP oraz komórkach merytorycznych ministerstw Łączności, Infrastruktury i Obrony Narodowej. Uczestniczył w przedsięwzięciach związanych z przystąpieniem Polski do NATO i Unii Europejskiej. W latach dziewięćdziesiątych napisał szereg podręczników dla użytkowników oprogramowania biurowego.

Po zakończeniu służby wojskowej i pracy nawiązał kontakt z kilkoma organizacjami pozarządowymi, w tym ursynowską Kluboteką Dojrzałego Człowieka oraz komórką Urzędu m.st. Warszawy właściwą ds. polityki senioralnej. Aktywnie uczestniczył w debacie międzypokoleniowej Warszawa 2030, a ponadto jako wolontariusz pełni funkcję asystenta cyfrowego wspomagającego szkolenia organizowane przez Urząd Miasta dla seniorów. Jest autorem książki adresowanej do osób dojrzałych i seniorów, która poświęcona jest tematowi korzystania z urządzeń i technologii cyfrowych oraz usług Internetu. Od września br. realizuje projekt ukierunkowany na zmniejszenie barier utrudniających seniorom kontakt z nowoczesnymi technologiami, a w konsekwencji satysfakcjonujące funkcjonowanie we współczesnym społeczeństwie. Tytuł projektu: „NIE BOJĘ SIĘ IT!” – cykl treningów umiejętności dla Seniorów.

Irena Karpowicz

Urodziła się w Ciechanowie. Z zawodu jest nauczycielką nauczania zintegrowanego. Pracowała w Szkole Podstawowej nr 5 w Ciechanowie, a następnie w Warszawie w Szkole Podstawowej nr 210. W obu szkołach prowadziła teatry lalkowe. W latach 90-tych zaczęła działać u boku Jacka Kuronia. Zakładała na Żoliborzu Stowarzyszenie „Po pierwsze rodzina”, w którym pracowała społecznie z dziećmi z porażeniem mózgowym i które do dziś aktywnie wspiera. Z harcerstwem i harcerzami jest związana od zawsze. Wakacje oznaczają obóz harcerski, który jest szkołą życia i możliwością poznawania ludzi. Miłość do ludzi wyniosła z domu i zawdzięcza ją rodzicom – wychowywała się w wielopokoleniowej rodzinie i zawsze się kimś opiekowała. W 2011 roku wspólnie z przyjaciółką Magdą Dąbrowską założyła Fundację „Kluboteka Dojrzałego Człowieka”, w której od momentu powstania prowadzi zajęcia rękodzieła dla seniorów, a ponadto pełni funkcję wiceprezesa.

Jolanta Leśniak-Frączkowiak

Posiada wykształcenie wyższe uniwersyteckie i SGH. Była pracownikiem naukowym i urzędniczką w administracji rządowej. Od 1999 r. mieszka na Kabatach. Jest ławnikiem Sądu Okręgowego w Warszawie. W latach 1975-2015 podejmowała różne działania na rzecz seniorów. W celu uzyskania wiedzy merytorycznej nt. opieki nad osobami starszymi i pomocy społecznej ukończyła studium pracowników socjalnych. W ramach studiów na UW wybrała specjalizację, m.in. andragogika / oświata dorosłych. Popularyzowała wiedzę nt. seniorów w ramach long life education poprzez wykłady i ćwiczenia dla studentów UW oraz przygotowanie dysertacji nt. uniwersytetów trzeciego wieku. Przez dwie kadencje była członkiem Rady Nadzorczej SBM Elpol, gdzie reprezentowała interesy osób starszych. Pracowała społecznie na rzecz emerytów i rencistów zrzeszonych w ogrodach działkowych, jako członek komitetu organizacyjnego, mającego na celu przekształcenie ogrodów w Kajetanach w Stowarzyszenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kajetany” w Kajetanach koło Nadarzyna.

Sławomir Litwin

Przez cztery kadencje był członkiem Rady Nadzorczej SMB „Stokłosy”, jako przewodniczący Komisji oraz wiceprzewodniczący Rady. W latach 2005-2012 był członkiem Zarządu Ursynowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy SGGW.  Jest organizatorem sekcji brydżowej seniorów w Domu Kultury Stokłosy, której przewodniczy. Był inicjatorem zwycięskiego projektu zgłoszonego do budżetu partycypacyjnego w Dzielnicy Ursynów – siłownia plenerowa przy ul. Bacewiczówny. Pełni funkcję przewodniczącego społecznego komitetu obrońców nazwy ulicy Związku Walki Młodych.

Agnieszka Łochowska

Z wykształcenia jest inżynierem rolnikiem. Studiowała w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Ukończyła również studia podyplomowe o profilu pedagogicznym. Do momentu przejścia na emeryturę pracowała jako nauczycielka w Liceum Ogólnokształcącym w Piasecznie, a po zakończeniu aktywności zawodowej, zainteresowała się możliwością podjęcia działalności społecznej w dzielnicy Ursynów, w której mieszka od 1993 roku. Ze względu na posiadane uprawnienia przewodnika górskiego i pilota wycieczek rozpoczęła działalność w sekcji turystycznej, powstającego w tym czasie Uniwersytetu III Wieku przy SGGW. Następnie została wybrana do komisji rewizyjnej tegoż Uniwersytetu. Pracowała również jako skarbnik w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej Oddział                            na Ursynowie oraz członek Zarządu Koła nr 26 Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W 2012 roku wraz z grupą koleżanek założyła Stowarzyszenie Kreatywnych Seniorów „Ruch i Zdrowie”,  w którym aktualnie pełni funkcję prezeski.

Władysław Mardas

Jest inżynierem budownictwa przemysłowego z wieloma uprawnieniami. Przez trzydzieści lat zajmował się rozbudową Zakładów Mechanicznych „Ursus”.  Doświadczenie zdobyte na różnych stanowiskach w wielu działach zakładu pozwoliło mu dokładnie poznać proces inwestycyjny, co wykorzystywał z dużym skutkiem zarówno w pracy zawodowej, ale i społecznej. W okresie zatrudnienia działał społecznie, przede wszystkim w zakresie sportu masowego, ale i wyczynowego. Przez ponad 25 lat był organizatorem Spartakiad Zakładowych.

Na Ursynowie mieszka ponad 30 lat, aktywnie biorąc udział w życiu społecznym. Jest autorem wielu pism, artykułów oraz wystąpień w Radzie Dzielnicy Ursynów i Radzie m.st. Warszawy. Posiada duże doświadczenie w organizacji spotkań środowiskowych, które służą wzajemnemu poznaniu się i propagowaniu aktywnego trybu życia.

Jego hobby to: budowa obwodnicy i łączników z innymi dzielnicami, ulice Belgradzka i Cynamonowa (likwidacja zbędnych znaków zakazu ruchu, słupków, czerwonych podestów oraz ścieżek rowerowych na jezdni).

Janusz Olczyk

Jest kulturoznawcą i animatorem kultury. Pracuje w Natolińskim Ośrodku Kultury SMB „Wyżyny”, na stanowisku starszego specjalisty ds. programowych. Mieszkańcem Ursynowa jest od 28 lat, a poprzez pracę związany jest z tą dzielnicą ponad 30. Od dawna działa zawodowo na rzecz seniorów, początkowo głównie w zakresie rozrywki i turystyki, a od czterech sezonów w znacznie szerszym spektrum. Większość czasu zawodowego i prywatnego wypełnia mu kształtowanie wielodyscyplinarnej oferty na rzecz środowiska senioralnego (życie towarzyskie, wycieczki, zajęcia hobbystyczne i edukacyjne, prelekcje, promocja czytelnictwa itd.). Opiekuje się Klubem Seniora WRZOS, oraz koordynuje działania dwóch innych klubów (PZERiL, PKPS), które należą do utworzonego przez niego Natolińskiego Centrum Seniora (w ramach działalności NOK).

W swojej aktywności na rzecz seniorów kieruje się zasadami spisanymi w rządowej uchwale dotyczącej Długofalowej Polityki Senioralnej, a podejście do osób starszych opiera na indywidualnym traktowaniu każdego z uwzględnieniem jego kondycji fizycznej, zainteresowań, możliwości materialnych etc. Jest orędownikiem każdej formy aktywizacji seniorów, ale jego ulubionym zajęciem jest nakłanianie do wysiłku ruchowego i ciągłe stymulowanie do pracy umysłowej. Jest założycielem miesięcznika „Życie Seniora”, którego redagowanie i wydawanie wraz z seniorami dostarcza wiele twórczej satysfakcji autorom oraz przyjemności czytelnikom.                   W swojej pracy z seniorami chciałby rozwinąć projekt „Życie Seniora” poza dotychczasowe ramy, a także dążyć do utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku z prawdziwego zdarzenia.

Irmina Sąsiadowicz

Na Ursynowie mieszka od 35 lat. Jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie – kierunek nauczycielski ze specjalizacją organizacja i zarządzanie oraz technikiem ekonomistą. Jako nauczycielka pracowała w Szkole Podstawowej nr 336 na Natolinie i Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego na Mokotowie. Pracowała również w Radzie Głównej KFIT NIEPEŁNOSPRAWNYCH „START”, Zarządzie Głównym TKKF w Warszawie, Radzie Głównej KFiT „OGNIWO” w Warszawie i Radzie Głównej KFiT „Budowlani” w Warszawie. Była sekretarzem Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Ręcznej.

Za swoją pracę zawodową została wyróżniona wieloma odznaczeniami resortowymi oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. Była reprezentantką Polski w piłce ręcznej. Obecnie jest instruktorką Nordic Walking i na rzecz ursynowskich seniorów prowadzi zajęcia dla UTWSGGW, fundacji działających na rzecz osób 50+ i grup ursynowian zorganizowanych dzięki własnej inicjatywie.

Krystyna Tylus

Pracowała w Szkole Niepublicznej Fundacji Edukacyjnej „Varsovia” jako nauczycielka, a następnie jako wicedyrektor. Po przejściu na emeryturę działa w Kole Emerytów i Rencistów przy ul. Lachmana 5, z ramienia zarządu Koła jest odpowiedzialna za organizowanie wczasów i wycieczek. Jako mieszkanka Ursynowa od 33 lat, wie że w Dzielnicy jest coraz więcej seniorów, którzy chętnie korzystaliby z wszelkich nieodpłatnych zajęć ruchowych i wycieczek krajoznawczych.

Anna Maria Wagner

Z wykształcenia jest plastykiem. Jest osobą, która dysponuje dużą ilością wolnego czasu i posiada wiele pomysłów. Na Ursynowie zamieszkała w czasie jego powstawania. Od momentu utworzenia w Dzielnicy zajęć ruchowych dla seniorów jest ich aktywną uczestniczką.  Pokonując  trudności związane z zapisami na zajęcia udowodniła, że potrafi realizować wyznaczone cele. W grupie dała się poznać jako osoba, której można zaufać i powierzyć sprawy osób starszych. Wraz z grupą seniorek była zaangażowana w działania, które dzięki wsparciu radnych Dzielnicy doprowadziły do zmiany sposobu zapisów na zajęcia.

Irena Wuttke-Miszczak

Urodziła się w Warszawie. Z wykształcenia jest technikiem elektroenergetykiem. Jest matką trójki dzieci. Do roku 2012 pracowała zawodowo w sekretariacie księgowości oraz prowadziła własną działalność. Od lipca 2015 roku uczęszcza do Dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. J. Cybisa 7, gdzie aktywnie bierze udział we wszystkich spotkaniach, projektach edukacyjnych, konkursach i wyjściach kulturalnych. Ponadto uczestniczy w przedsięwzięciach dla seniorów organizowanych przez Urząd Dzielnicy Ursynów. Udział w życiu Dziennego Domu Pomocy uświadomił jej, jak wiele można zrobić dla innych rozwijając przy tym własne talenty.  W czerwcu 2016 roku zdobyła III miejsce w konkursie „Seniorzy mają talent” w kategorii fotografia.

Teresa Zawalich

Od czterech lat uczęszcza na zajęcia w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Cybisa 7 w Warszawie. Jako seniorkę, bardzo cieszy ją fakt posiadania energii życiowej pozwalającej na zajmowanie się kwiatami. Chciałaby, aby Stolica była obsadzona różnymi roślinami (kwiatami, drzewami), dzięki czemu nie brakowałoby - tak wszystkim potrzebnego - świeżego powietrza. Zwraca uwagę na potrzebę ustawiania ławeczek w ładnie zaaranżowanych parkach, gdzie wśród zieleni seniorzy mogliby spędzać czas, odpoczywając wspólnie ze znajomymi. Interesuje ją piękna przyroda i praca z nią związana, na rzecz wszystkich ludzi.

Została wyróżniona dyplomami za wyjątkowe zaangażowanie w prace upiększające ogród Dziennego Domu Pomocy Społecznej, za udział w V edycji konkursu  „Seniorzy mają talent” oraz za udział w 33. konkursie „Warszawa w kwiatach i zieleni”.

Wojciech Andrzej Zieliński

Zamieszkał na terenie Ursynowa w 1987 roku. Społecznie udziela się od wczesnych lat 90-tych. Dwukrotnie pełnił funkcję przedstawiciela mieszkańców na Walne Zgromadzenie członków Spółdzielni SMB „Imielin”. W okresie 1995 - 2015 r. był trzykrotnie wybrany na Przewodniczącego Komitetu Domowego w SMB „Imielin”.

Był inicjatorem wielu akcji społecznych, z jego inicjatywy powołano Forum Komitetów Domowych w celu zintegrowania członków Spółdzielni. Jako magister ekonomii do spraw zarządzania i ekonomiki pracy, chciałby aktywnie włączyć się w prace, które dotyczą spraw seniorów w Dzielnicy Ursynów.

[ZT]6312[/ZT]

[ZT]6515[/ZT]

(Redakcja haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

StanislawStanislaw

2 3

Powinien byc po opis z jakiej czesci Ursynowa dana osoba jest tzn Ursynow Zielony, Ursynow Polnocny,Kabaty itd. Znowu wyjdzie,ze tylko Kabaty i Imielin rzadzi. 18:59, 19.10.2016

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ChryzostomChryzostom

2 1

o przepraszam, rządzi to pan burmistsz Pomianowski 13:10, 20.10.2016


reo
0%