Zamknij

Szybszy Internet światłowodowy

18:37, 07.06.2017 Redakcja haloursynow.pl Aktualizacja: 18:40, 07.06.2017
Skomentuj mat. promocyjne mat. promocyjne

Światłowód łączący centralę z mieszkaniem konkretnego użytkownika. Określany jest on z angielska mianem FTTH, tj. Fiber To The Home. Chodzi o bezpośrednie połączenie. Rzeczywiście tak to działa, bo nie ma żadnych, spowalniających transfer barier pomiędzy dostawcą a odbiorcą Internetu, kiedy działa światłowód.

Jak to jest skonstruowane?

Cała instalacja sieciowa składa się z sieci dosyłowej, za pomocą której realizowana jest transmisja danych. Sygnał biegnie od punktu dostępowego wprost do tzw. splittera, który rozdziela sygnał na konkretnych odbiorców sieci światłowodowej. Natomiast drugim elementem jest sieć pionowa, jaka znajduje się wewnątrz danego budynku. Jest ona poprowadzona najczęściej z pomieszczenia piwnicznego lub garażu na poszczególne piętra. Ostatni element tej światłowodowej „układanki” to sieć pozioma, która jest de facto siecią światłowodową umieszczoną na danym piętrze, a biegnącą od skrzynki kablowej do gniazdka światłowodowego w mieszkaniu odbiorcy sygnału. 

Internet światłowodowy to przyszłość

Rzeczywiście ciągle się mówi o tym rozwiązaniu jako dziele przyszłości, ale dla wielu to nowum dzieje się już dziś. Wprawdzie w większości wykorzystywane jest przez firmy, instalowane w zupełnie nowych budynkach, ale i inwestorzy indy wizualni też już widzą przyszłość w tym rozwiązaniu.

Internet światłowodowy może spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających internautów. Zalety tego rodzaju połączenia zdecydowanie przeważają ewentualne wady. Światłowód wyróżnia się największą jakością na tle innych rodzajów połączeń internetowych.  Co interesujące, każde pojedyncze włókno światłowodu charakteryzuje się ogromną pojemnością informacyjną. To z kolei gwarantuje użytkownikom nieporównywalną z wcześniejszymi opcjami - szybkość transferu. Internet radiowy ma np. zawsze ściśle określone limity prędkości. Transfer siecią światłowodową może osiągać prędkość 600 Mbit/s – to wartość jaka była dotąd niewyobrażalna. A przecież szybkość transferu jest jednym z podstawowych czynników wyboru dla użytkowników Internetu. Długie otwieranie strony czy ślamazarne ściąganie plików, to coś, co jest dla większości z nas niedopuszczalne, bo łączy się ze stratą czasu. Czas zaś to przysłowiowy pieniądz. 

Nie tylko prędkość

Ważnym elementem w przypadku instalacji światłowodowej jest jej stabilność, wysoka jakość transferu i niezawodność. Internet światłowodowy nie jest podatny na zakłócenia elektromagnetyczne. Nie ma też problemu z niesprawnością w czasie niezbyt sprzyjających warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy wiatr. Spadek prędkości w takich warunkach czasem ma miejsce przy instalacjach tradycyjnych. Także tzw. sygnał optyczny nie ulega zakłóceniom. I nie mają na to wpływu duże odległości przesyłu danych. 

Dla wielu z nas istotne znaczenie przy wyborze światłowodu może mieć poczucie bezpieczeństwa pracy. Nie ma bowiem zagrożenia jakimkolwiek iskrzeniem. Dlaczego? Przewody światłowodowe niedużo ważą, są niewielkich rozmiarów. Korzystanie z nich jest wyjątkowo wygodne. Praktycznie można je zainstalować w każdym miejscu. Do niedawna był pewien problem związany z ceną urządzeń światłowodowych, jednak to się zmieniło w ostatnim czasie. Ofertę, jak to wygląda w Orange, można sprawdzić tu: https://www.orange.pl/ftth.phtml

Nie taki światłowód drogi, jakby się wydawało

Zauważalna jest tendencja spadkową cen światłowodów. Ale to nie wszystko, trzeba myśleć globalnie także w zakresie wielu usług we własnym domu. Internet światłowodowy staje się coraz bardziej powszechny, a to dlatego, że brak jest współdzielenia przepustowości pasma, dzięki czemu łącza światłowodowe umożliwiają jednoczesny dostęp do innych usług oprócz Internetu. Za pomocą jednego światłowodu, można korzystać z telewizji cyfrowej, telefonu stacjonarnego i innych urządzeń, w których może działać Internet. Bez żadnych ograniczeń. Zauważa się coraz większą dostępność i powszechność Internetu światłowodowego. Na stronie internetowej sieci Orange można sprawdzić, czy sieć światłowodowa jest w okolicy naszego miejsca zamieszkania. Niestety nie jest to jeszcze powszechne, ale się zmienia. Warto kumulować, bo oszczędność, to właśnie wynik często rozsądnej kumulacji.  

Światłowód w statystykach

W Polsce dostęp do Internetu ma 76% gospodarstw domowych. W porównaniu z danymi sprzed kilku lat, jest to zauważalny postęp. Na tle uśrednionych danych unijnych (83%) nadal jednak wygląda to niezbyt dobrze. Z siecią internetową nie ma połączenia prawie 3 mln domów. Jednak trzeba dostrzec stale rosnące zapotrzebowanie na szybki internet. Wraz z tym zapotrzebowaniem rosną również wymagania internautów. Dziś już nie zadowalają się oni  jakimkolwiek dostępem do sieci. Po prostu chcą Internetu szybkiego, w pełni niezawodnego, a także kompatybilnego z wszystkimi urządzeniami mobilnymi, nie tylko stacjonarnymi.

Czy zatem zdecydować się na światłowód w imię przyszłości? Czy taka instalacja jest czasochłonna? Operator sieci Orange wysyła na miejsce do domu klienta swoich monterów, którzy instalują światłowód bez rozkuwania ścian czy robienia niepotrzebnego bałaganu i zamieszania. Instalacja jest darmowa. W dodatku jej przebieg jest dla nas bezinwazyjny - przebiega szybko i sprawnie, bez naszego udziału. Na koniec plus – za modem i utrzymanie też nic się nie płaci. Zatem chyba warto poprawić statystyki, instalując światłowód w swoim domu?

(mat. promocyjny)

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MajaMaja

0 0

Od dwóch miesięcy mam podłączony światłowód - internet działa rewelacyjnie, również w wi-fi, w porównaniu z Vectrą, to przepaść cywilizacyjna, ciągle się zawieszało i nie działało nawet przez tydzień, co ciekawsze rachunki są znacznie niższe. 22:03, 08.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

AnnaAnna

0 0

U mnie też dobrze działa. 15:25, 09.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%