Zamknij
ZOBACZ

Śledztwo pośród drzew. Kabacka leśniczówka zagrała w serialu!

Redakcja Haloursynow.pl Redakcja Haloursynow.pl 09:39, 20.07.2025 Aktualizacja: 10:35, 20.07.2025
Skomentuj źródło: TVP - kadr z serialu 07 zgloś się pochodzi z profilu Dyrektorska Łada 1500s źródło: TVP - kadr z serialu 07 zgloś się pochodzi z profilu Dyrektorska Łada 1500s

Kabacka leśniczówka mogłaby opowiedzieć niejedną historię. Ten drewniany budynek od swojego powstania, w okolicach 1890 r., był niemym świadkiem obydwu wojen, budowy Ursynowa i... gangsterskich porachunków. Interweniować musiał sam porucznik Borewicz! Mowa oczywiście nie o prawdziwych przestępcach, a o dwudziestym odcinku kultowego niegdyś serialu kryminalnego "07 zgłoś się". 

Leśniczówka przy ul. Rydzowej w Lesie Kabackim to cenny zabytek. Wybudowany prawdopodobnie w 1890 roku obiekt do dziś stanowi przykład świetnie zachowanej architektury drewnianej na terenie Warszawy. Budynek o konstrukcji zrębowej przez blisko 130 lat służył jako dom dla leśniczych doglądających Lasu Kabackiego. W 1987 r. został wpisany do rejestru zabytków. 

Wartość leśniczówki wynika nie tylko z jej wieku. Od swojego powstania obiekt zachował oryginalną konstrukcję, układ pomieszczeń, a nawet część wyposażenia. W 2022 doczekał się generalnego remontu pod okiem stołecznego konserwatora zabytków. Remont pochłonął aż 2,2 mln złotych, jednak sądząc po efektach - było warto. 

Podczas prac zachowano oryginalne elementy budynku; drzwi, okna, piece grzewcze oraz piec kuchenny. Pozostawiono również oryginalną drewnianą podłogę. Z dachu zniknął eternit, a jego miejsce zajął efektowny modrzewiowy gont - to powrót do pierwotnego wyglądu leśniczówki.

Podczas prac dokonano też niespodziewanego odkrycia. Pod farbą na ścianach, belkach oraz na tynku kładzionym na trzcinie natrafiono na oryginalne polichromie. Część z nich udało się zachować. Dzięki staraniom konserwatorów i miłośników historii, budynek został pieczołowicie odnowiony i udostępniony do zwiedzania w 2023 r., a w 2024 roku zdobył nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany” w kategorii architektury i budownictwa drewnianego. Doceniono nie tylko przywrócenie pierwotnego charakteru obiektu, ale także zastosowanie tradycyjnych technik budowlanych i konserwatorskich.

[ZT]25572[/ZT]

07 zgłoś się!

Kabacka leśniczówka dała się poznać także szerszej publiczności, a to za sprawą... kręconego tu w 1987 r. odcinka serialu "07 zgłoś się"! Serialu do dziś często powtarzanego w telewizji i bardzo popularnego.

W dwudziestym odcinku kultowego serialu porucznik Borewicz, badając sprawę morderstwa pomniejszego opryszka o pseudonimie Coca-Cola, natrafił na ślad gangu "Złocistego" zajmującego się handlem walutą, samochodami, fałszywym złotem oraz nielegalną produkcją... czekolady. Nie zabrakło pościgów, scen walki, strzelanin i niespodziewanych zwrotów akcji. Największym był fakt, że... tytułowy Złocisty nie istnieje!

W budynku kabackiej leśniczówki, w serialu nazwanej Leśniczówką Borki, przetrzymywana była ważna dla śledztwa świadkini. 

Pomimo że w serialu leśniczówka widoczna jest głównie na bardzo wąskich kadrach, to nie zabrakło też kilku ujęć, na których można podziwiać ją w całej okazałości. Widać tam między innymi stare, gontowe pokrycie dachu, jeszcze przed położeniem eternitu. Filmowcom udało się również uwiecznić niewielką szopę/skład drewna stojącą kiedyś na prawo od wejścia do leśniczówki.

To w tej szopie grany przez Artura Barcisia przestępca trzymał swoje groźne psy. Uważny widz wypatrzy też dwie krzyżujące się belki tworzące ozdobne zwieńczenie daszku nad gankiem, które nie zachowały się do dzisiejszych czasów.

Powrót do 20. odcinka serialu "07 zgłoś się" to niezwykła okazja, by na własne oczy przekonać się, jak wiele zmieniło się po niedawnym remoncie. Leśniczówka Borki z serialu to zaniedbany, niszczejący dom, który lata swojej świetności ma dawno za sobą. W niczym, poza bryłą budynku, nie przypomina zadbanego i odrestaurowanego zabytku, który stoi dziś w Lesie Kabackim.

Chętni do zwiedzenia leśniczówki mogą to zrobić przy okazji zajęć i spacerów edukacyjnych organizowanych regularnie przez Lasy Miejskie. 

[ZT]35936[/ZT]

A za inspirację do napisania tego artykułu dziękujemy profilowi Dyrektorska Łada 1500s

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Wątek: O leśniczówce w Lesie Kabackim

Historia i teraźniejszość tego kabackiego zabytku


komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%