REKLAMAA1 UCK ALTERNATYWY 01.01.2022 - 30.06.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  zdjęcie ilustracyjne

  zdjęcie ilustracyjne (SK)

  Co szósty mieszkaniec Ursynowa nie skorzystał jeszcze z prawa do 98 proc. zniżki na jednorazową opłatę, dzięki której można zaoszczędzić na rachunkach za mieszkanie. Czas płynie nieubłaganie, jeśli do końca roku nie złożymy wniosku, stracimy.

  Kilkaset złotych rocznie. Tyle przez lata płacili mieszkańcy Ursynowa, których nieruchomości stoją na terenach objętych wieczystym użytkowaniem. W 2019 roku weszła w życie ustawa, która zamieniła użytkowanie wieczyste we własność. Nie było to jednak bezpłatne. Ustawodawca przewidział roczne opłaty przekształceniowe, które należy regulować każdego roku przez 20 lat od przekształcenia.

  Wysokość rocznej opłaty to w przypadku przeciętnego mieszkania na Ursynowie wspomniane kilkaset złotych. Można jednak uwolnić się od tych opłat.

  - Rada Warszawy zdecydowała, że w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej udzieli mieszkańcom bonifikaty w wysokości 98%. To oznacza, że osoby, które zadeklarują na piśmie chęć uregulowania całej tej kwoty za jednym razem, mogą skorzystać z tej bonifikaty. Z prostych obliczeń wynika, że do zapłacenia jest tylko 40% jednej rocznej opłaty przekształceniowej - mówi wiceburmistrz Ursynowa Jakub Berent.

  Czas tylko do końca roku

  Dziwne jest to, że aż 15% uprawnionych do tego mieszkańców Ursynowa, czyli ok. 5 tys. osób, nie skorzystało jeszcze z bonifikaty. Być może wyjaśnieniem jest skomplikowana procedura oraz nieczytelne dla wielu osób listy, jakie wysyłało miasto do mieszkańców. 

  - Do mnie przyszło zawiadomienie, ale bez pomocy pracownika urzędu nie poradziłbym sobie z jego rozszyfrowaniem. Było w nim tyle kwot i tyle urzędniczego języka, że nie wiedziałem, co mam z tym zrobić, żeby sprawę załatwić raz na zawsze - mówi pan Karol.

  Ratusz twierdzi, że treść pism do mieszkańców określona jest ustawowo, i że "nie dało się jaśniej".

  Jeśli "zapominalscy" nie zgłoszą się do urzędu jeszcze w tym roku, to zgodnie z przepisami zostanie im naliczona roczna opłata przekształceniowa w pełnej wysokości. Jest ona ponad dwukrotnie wyższa niż jednorazowa opłata z uwzględnieniem bonifikaty, więc kalkulacja jest prosta - opłaca się załatwić sprawę.

  Prawo własności jest korzyścią samą w sobie. W porównaniu z użytkowaniem wieczystym daje większą swobodę w dysponowaniu nieruchomością. Poza tym uiszczenie jednorazowej opłaty zwalnia nas z wnoszenia corocznych opłat - dodaje wiceburmistrz.

  Jak skorzystać z ulgi?

  Należy złożyć w urzędzie informację o zamiarze wniesienia opłaty przekształceniowej jednorazowo oraz uregulować w terminie należności. Gotowe wnioski i zaświadczenia można pobrać w formie PDF: wniosek o opłatę jednorazową i bonifikatę oraz zaświadczenie o wniesieniu opłaty jednorazowej w całości.

  Komu przysługuje 98-procentowa bonifikata? Osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych, osobom fizycznym będącym właścicielami lokali mieszkalnych, osobom fizycznym będącym właścicielami miejsc postojowych i garaży oraz spółdzielniom mieszkaniowym. W przypadku mieszkań niewyodrębnionych, czyli tych ze spółdzielczym własnościowym prawe do lokalu, wszelkie sprawy związane z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności załatwia spółdzielnia mieszkaniowa. Lokatorzy takich lokali nie muszą nic robić.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 100

  • 43
   BARDZO PRZYDATNY
  • 11
   ZASKOCZONY
  • 18
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 7
   WKURZONY
  • 18
   BRAK SŁÓW

  12Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~tmk 12 7 miesięcy temuocena: 100% 

   A co np. z ul. Hawajską. Miasto zawaliło sprawy własnościowe, a mieszkańcy cierpią. Adresów z Hawajskiej i Malinowskiego nie ma wśród przekształconych we własność.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 11 7 miesięcy temuocena: 100% 

   byłoby dobrze gdyby redakcja poruszyla temat budynków (gruntów) co do których władze miasta/dzielnicy zgłosiły roszczenia. takich budynkow jest całkiem sporo w naszej dzielnicy, m.in. moj. Wszystkiego dopełnilam (SM też) w najwczesniejszym mozliwym terminie ale okazało się, że NAGLE miasto zgłosiło roszczenia do wewnetrznego chodnika należacego do osiedla i, za przeproszeniem, duda. 20 lat nie obchodził miasta ów chodniczek, ani o niego nie dbali, ani nie sprzatali, i nagle sobie PRZYPOMNIELI! że chcieliby go na wlasnośc. Już kolejny (trzeci?) rok bujamy sie w sądach i kolejny rok płacimy wieczyste. Ostatnio dostałam pismo z sądu, mąż też i przypuszczm wszyscy właściciele 180 mieszkań (+ ilosc wspołwlaścicieli, czyli jakieś 300 dusz) pismo z sądu, że wniosek został odrzucony bo "przecinek został postawiony w złym miejscu". Mniej wiecej taka argumentacja - nie merytorycznie coś źle tylko formalnie. I kolejny co najmniej rok czekania, na kolejna sprawę w "zreformowanym" sądzie.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • REDAKCJA 10 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Prosimy o kontakt: redakcja (at) haloursynow.pl. Chętnie zajmiemy się sprawą, ale musimy poznać trochę więcej szczegółów.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Olesia 9 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Przyłączam się do prośby o zbadanie co z gruntami z roszeniami prywatnymi,. Czy jak się już sprawy rozstrzygną i miasto przekaże grunt spółdzielni to jak się to będzie miało do przepisów dot. wieczystego użytkowania i rekompensat. Czy to już raczej mamy się przyzwyczaić, że będziemy musieli te grunty od miasta wykupić po rynkowej cenie? Kogo na to będzie stać. A jak nie wykupi to co, wyrzucą go z własnościowego mieszkania? Sprawa SMB Imielin - i nieuregulowane grunty w dwóch enklawach.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 8 7 miesięcy temuocena: 100% 

   wyciagnę dokumenty, zeskanuje i przeslę.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 7 7 miesięcy temuocena: 100% 

   jednak myslę, że wystarczy zadzwonic do UD i spytać o "roszczenia".

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~sa-bina 6 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Może mieszkańcy nie wiedzą. Może trzeba ich pilnie zawiadomić, że powinni albo sprawę zgłosić w urzędzie lub, że w ich przypadku wszystko zostało załatwione. Spółdzielnie też powinny zawiadomić swoich członków o załatwieniu sprawy.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Asia 5 7 miesięcy temuocena: 33% 

   Spółdzielnie - złodzieje!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dick 4 7 miesięcy temuocena: 43% 

   "W przypadku mieszkań niewyodrębnionych, czyli tych ze spółdzielczym własnościowym prawe do lokalu, wszelkie sprawy związane z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności załatwia spółdzielnia mieszkaniowa. Lokatorzy takich lokali nie muszą nic robić." Czyli większość. Więc po co o tym pisać?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Co jest nie tak z ursynowem? 3 7 miesięcy temuocena: 18% 

   A mowia, ze ursynów to inteligencka dzielnica. Uwazam, że urzad zrobił to co mógł. Ale jak ktos sie gubi w zrozumieniu kilku prostych przepisów, to zadne pismo nie pomoze. Moze jeszcze napisac za mieszkańcow, zapłacić i na koncu pójść do sądu po zmianę wpisu, co? Potem sie dziwic, ze cała Warszawa kpi z Ursynowa

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Rav 2 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Niektórzy wciąż nie otrzymali z urzędu pisma z wysokością opłaty przekształceniowej....

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mr. 1 7 miesięcy temuocena: 88% 

   Niedasię, jakaś patologiczna choroba wszelkich urzędów. Można wysłać pismo określone ustawowo i dołączyć do niego drugie pismo z prostym i zrozumiałym komentarzem. Raptem jedna kartka więcej i o ile lepsza jakość życia w tym mieście.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.455 sekundy
  REKLAMAA2 KuchniaAzjatycka 07.05.2022 - 06.06.2022