Zamknij

Czy duża wygrana wpływa na wzrost ryzyka uzależnienia od hazardu?

20:06, 19.07.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 22:30, 19.07.2022
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Małe wygrane, mały kłopot. Duże - duży? Na to pytanie starało się odpowiedzieć kilku ekspertów za pomocą  badań przeprowadzonych dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych.

Dr Bernadeta Lelonek-Kuleta, ekspert w dziedzinie badań nad uzależnieniami behawioralnymi w Polsce (w tym od hazardu), na ostatniej konferencji poświęconej zjawisku uzależnienia od gier podzieliła się wynikami najnowszych badań. Badania przeprowadzone za pomocą Internetu w Polsce objęły 3 736 osób grających w losowe gry hazardowe - loterie, zdrapki, ruletkę, gry na automatach. Wnioski dla niektórych mogą być bardzo zaskakujące

Wygrana kwota jest sprawą drugorzędną 

W przeszłości pojawiło się wiele badań dotyczących czynników zwiększających uzależnienie od hazardu. W większości tych badań forsowana była teoria, że to właśnie wysokość wygranej ma największe znaczenie w rozwoju uzależnienia. Nowe badania rzucają jednak nowe światło na ten temat. Według badaczy, to nie wysokość kwoty wygranej ma decydujący wpływ na zachowania hazardowe (w tym także rozwój uzależnienia), ale znaczenie jakie gracz przypisuje wygranej. Autorka badań, która przy tym projekcie współpracowała również z naukowcami z Francji, przyjęła więc koncepcje znaczącej wygranej nie w odniesieniu do kwoty, ale do znaczenia jakie przypisuje jej gracz.

Przeprowadzone badania wskazują, że około 40% graczy w Polsce doświadczyło dużej wygranej. Ponad 20% ankietowanych odpowiedziało, że doświadczyło takiej wygranej tylko raz, podczas gdy kolejne 15% przyznało, że doświadczyło kilku znaczących wygranych. Duża wygrana dla największej liczby graczy to taka, która zasiliła budżet domowy, a kwota nie miała tutaj większego znaczenia. Dopiero dla drugiej pod względem liczebności grupy graczy wygrana była znacząca ze względu na jej wysokość. 

Co ciekawe, blisko 50% ankietowanych osób jako znaczącą wygraną podawało kwotę do 1000 PLN. To są ekstra pieniądze, które starczają na większe zakupy w supermarkecie, nie na zmianę stylu życia. To nie są obiektywnie wielkie pieniądze” - skomentowała dr Bernadeta Lelonek-Kuleta. 

Szybka Wygrana Zwiększa Ryzyko

Przeprowadzone badania wskazują również, że pierwsza wygrana zazwyczaj pojawia się stosunkowo szybko. Blisko 37% respondentów wskazało, że pierwsza znacząca wygrana miała miejsce w okresie od 1 roku do 5 lat od pierwszej rozgrywki, z czego aż 20%  przyznało, że pierwsza ważna wygrana pojawiła się już w pierwszym roku. Pierwsza znacząca wygrana już w pierwszej rozgrywce pojawiła się w przypadku 9% badanych. 

Badania pokazały również, że największe nasilenie uzależnienia występuje wśród graczy, które doświadczyły znaczącej wygranej już podczas pierwszej gry. Wygrana podczas pierwszej rozgrywki daje wielu ludziom fałszywe poczucie, że proces ten będzie trwał cały czas w związku z czym są bardziej zaangażowani w grę. 

Większość przebadanych osób swoją pierwszą dużą wygraną zawdzięcza loterii (53.9%) lub zdrapkom (26.6%). Na liście rzadziej pojawiały się zakłady bukmacherskie (6.2%), gry na automatach (7.2%) czy poker (1.5%). Wyniki w tym kontekście pokazują jak nieskuteczna jest ustawa hazardowa obowiązująca w Polsce, która niemal zdelegalizowała gry umiejętności takie jak poker, jednocześnie pchając graczy w bardziej losowe formaty, które są kontrolowane przez monopol państwa.

Przeprowadzone badania wykazały również, że prawdopodobieństwo uzależnienia się od gier hazardowych jest zdecydowanie większe u mężczyzn w wieku powyżej 34 lat, których dochód nie przekracza 4000 PLN. Przeczy to mitowi, że hazard jest rozrywką dla bogatych. Problemy hazardowe częściej dotyczą też osób, które mają inne problemy - głównie finansowe. 

Przeprowadzone badanie było  jednym z prawie stu projektów badawczych, które w ciągu ostatnich dziesięciu lat zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%