REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 kwietnia 2021, 13:22 komentarzy 12

  (SK)

  - Rząd może nie oddać już samorządowi Szpitala Południowego - obawia się burmistrz Ursynowa. Obawy te podziela miasto, przypominając, że ministerstwo szykuje reformę służby zdrowia polegającą na nacjonalizacji szpitali. Zapytany przez nas resort zdrowia odpowiada, że "jedno z drugim nie ma nic wspólnego".

  Szpital Południowy to nowa placówka wybudowana kosztem ponad 400 mln złotych przez miasto. Dwa tygodnie temu nadzór nad nim został przejęty przez ministerstwo zdrowia. Pozwala na to ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Minister powołał na swojego pełnomocnika dr Ewę Więckowską, byłą prezes Szpitala Solec, pod który podlega również ursynowski szpital. Zaledwie trzy tygodnie wcześniej zrezygnowała ona z pełnienia funkcji prezesa.

  Burmistrz: To byłby rozbój w biały dzień

  Burmistrz Robert Kempa w wywiadzie dla Haloursynow.pl podzielił się obawą, że wybudowany przez miasto i oczekiwany od lat przez mieszkańców naszej dzielnicy szpital może już nie wrócić do samorządu,

  - Chciałbym się mylić - bo ukraść szpital za ponad 400 mln złotych to byłby rozbój w biały dzień - ale proszę zauważyć, że w przypadku szpitala w Radomiu decyzja o przejęciu przez rząd była na pół roku, a w przypadku naszego Szpitala Południowego - aż na rok. Jeśli do tego dodamy informacje o powołaniu przez ministra zdrowia zespołu ds. nacjonalizacji szpitali i okradania samorządów z tego, co wybudowały, to klaruje się jakiś plan - powiedział Robert Kempa.

  - Ja nawet to trochę rozumiem te pokusę, by położyć łapę na szpitalu za ponad 400 mln pod hasłem „Ciemny lud to kupi” że to w trosce o pacjentów, zwłaszcza, że te samorządowe szpitale dofinansowane za ciężkie pieniądze radzą sobie dużo lepiej w porównaniu do szpital podległych resortowi zdrowia - dodał w wywiadzie.

  Obawy burmistrza, który jest przewodniczącym Rady Nadzorczej spółki miejskiej Szpital Solec, podzieliła wiceprezydent Renata Kaznowska, odpowiedzialna za kwestie opieki zdrowotnej.

  - Od 23 grudnia pracuje przy panu ministrze zespół roboczy do centralizacji szpitali i według wszystkich uzgodnień - a ja biorę udział w spotkaniach związanych z tą centralizacją - planowana jest olbrzymia reforma służby zdrowia. (...) Prawdopodobnie w czerwcu trafi do Sejmu projekt ustawy, który mówiąc wprost: nacjonalizuje szpitale. I Szpital Południowy być może jako pierwszy szpital samorządowy, wybudowany za miejskie pieniądze za bagatela 400 milionów złotych, który trafił w ręce rządu do końca marca przyszłego roku, może nie wrócić - stwierdziła Kaznowska na ostatniej konferencji prasowej.

  Ministerstwo nie potwierdza, nie zaprzecza

  O sprawę rzekomej nacjonalizacji Szpitala Południowego zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia. Resort nie potwierdził, ani nie zaprzeczył obawom przedstawicieli miasta. Na pytania m.in. o to czy nacjonalizacja szpitala ursynowskiego jest w planach, biuro prasowe resortu odpowiedziało krótko.

  - Sprawa Szpitala Południowego i kwestia reformy szpitali nie mają ze sobą nic wspólnego. Minister skorzystał z uprawnień ustawowych w związku ze złym zrządzaniem szpitalem w dobie epidemii - mówi Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Ministerstwa Zdrowia.

  Na pytanie, dlaczego pełnomocnika powołano aż na 12 miesięcy, skoro dla szpitala w Radiumiu było to 6 miesięcy, resort odpowiada równie lakonicznie: - Taka została podjęta decyzja.

  Do sprawy "przejęcia" Szpitala nawiązwał też urząd wojewódzki. - Podstawy wniosku wojewody i decyzji ministra zdrowia były wyłącznie merytoryczne i wynikały z nieefektywnych działań władz miasta, czego przykładem może być niedostarczenie przez miasto do placówki defibrylatorów, systemu do monitoringu sal intensywnego nadzoru, komputerów, monitorów diagnostycznych, mebli. Miały być one zakupione zgodnie z umową przez miasto. Szpital Solec kierował w tej sprawie zapytania do Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta już od początku stycznia - informuje Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody mazowieckiego.

  Zgodnie z ustawą, która daje ministrowi zdrowia możliwość ustanowienia pełnomocnika w dowolnej jednostce ochrony zdrowia, decyzja taka wygasa 30 dni od dnia odwołania pandemii.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 131

  • 27
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 9
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 37
   WKURZONY
  • 46
   BRAK SŁÓW

  12Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~abcd... 12 3 miesiące temuocena: 100% 

   Radziwiłł pisbolszewik z rodu targowiczan niech się wynosi z Ursynowa. Ten gość to wyd dla Ursynowa.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 11 3 miesiące temuocena: 37% 

   Ale jaja, komentarze na Halo Ursynów zamieniły się w TVP Info.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~korekta do - warto rozmawiać 10 3 miesiące temuocena: 60% 

   Znów „chochlik”. po drodze wyciął jedno słówko „NIE”. Powinno być : Rząd Mateusza Morawieckiego kompetentnie i uczciwie zarządza państwem. Dba o interes ludzi - polskich obywateli, a NIE tylko własnej grupki udziałowców w interesach.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 9 3 miesiące temuocena: 27% 

   Myślisz pisowski zjebie, że nikt nie widzi twoich multiplikowanych komentarzy? Myślisz, że na Ursynowie mieszkają kretyni łykający trollowe komentarze?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 11 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dutki 8 3 miesiące temuocena: 73% 

   Dodajmy, o czym ostatnio redakcja tez napisała, ze panu burmistrzowi z racji bycia w radzie Szpitala Solec, czyli operatora Szpitala Południowego, wpada na rękę 3200 zł.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~cytat z piosenki: "pokaż na co cię stać" 7 3 miesiące temuocena: 88% 

   Burmistrzowie powinni mieć absolutny zakaz dorabiania w radach nadzorczych w trakcie kadencji i przez następne 20 lat. Ich kadencja trwa tylko kilka lat, więc niech maksymalnie skupią się na służbie dla mieszkańców swojej dzielnicy i udowodnią, że są dobrymi gospodarzami.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 15 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~szczęka 6 3 miesiące temuocena: 82% 

   A mnie zastanawia, czy konflikt między władzami miasta a rządem ma jakikolwiek sens? Szpital chyba nie jest prywatną inwestycją pana Rafała do spółki z panem Robertem ani też pana Jarosława wraz z panem Mateuszem. Żaden z nich nie dołożył do tego ani złotówki. Szpital powstał w 100% za publiczne pieniądze, a te śmieszne ludziki zamiast sprawić, by po prostu działał dla ludzi, którzy tego potrzebują, robią tu swoją brudną politykę.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~warto rozmawiać 5 3 miesiące temuocena: 63% 

   Do ~szczęki : To prawda . Kempa z Trzaskowskim nie są właścicielami naszych pieniędzy. Oni chwilowo nimi zarządzają. NIEUDOLNIE! BARDZO NIEUDOLNIE ! - najłagodniej mówiąc. Rząd też jest tylko aktualnie wybranym przez Naród zarządcą Państwa , w tym organizacji opieki zdrowotnej . Rząd Mateusza Morawieckiego kompetentnie i uczciwie zarządza państwem. Dba o interes ludzi - polskich obywateli, a tylko własnej grupki udziałowców w interesach . Co konkretnie chciałbyś zaproponować ? Twój pomysł może zostanie rozważony przez komisję ds reformy ochrony zdrowia i organizacji opieki medycznej w Polsce .

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 15 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~szczęka 4 3 miesiące temuocena: 100% 

   proponuję, żeby każdy wyborca sprawdzał co wyprawiają jego przedstawiciele w samorządzie, sejmie czy urzędach. Proponuję również odpowiedzialność karną i majątkową dla polityków i urzedników, którzy są niegospodarni, marnują środki publiczne i dopuszczają do sytuacji jak ta ze szpitalem, gdzie sprawę traktuje się jako polityczną rozgrywkę w czasie gdy ludzie masowo umierają, bo opieka zdrowotna leży.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 13 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~drugi komentarz 3 3 miesiące temuocena: 75% 

   1komentarz mając informację żródłowe powinien też dopisać.wyjaśnić czemu burmistrzowi Ursynowa tak uwiera,przeszkadza centralne zarządzanie szpitalem?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wyjaśnienie 2 3 miesiące temuocena: 82% 

   Samorząd otrzymał środki w wysokości 93,5 mln zł w ramach I edycji programu. Z tej kwoty Miasto Stołeczne Warszawa z przeznaczyło tylko 38,5 mln zł na dofinansowanie budowy tego szpitala”. Burmistrz Kempa mówi : „ukraść szpital za ponad 400 mln złotych to byłby rozbój w biały dzień „ Pytam komu ukraść ? Urzędnikom Ratusza? Przecież to nie ich pieniądze. A. burmistrzowi przypominam : prócz "posiadania szpitala” , trzeba umieć nim zarządzać tak , aby szpital sprawnie funkcjonował i zapewniał zdrowie mieszkańcom , a nie tylko wybrańcom .

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 9 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pierwszy komentarz 1 3 miesiące temuocena: 73% 

   Prasa otrzymała obszerne informacje na temat Szpitala Południowego. Szkoda , że redakcja tak skromnie je wykorzystała . Dorzucę więc kilka : Audyt procedur zatrudnienia kadry medycznej do szpitala tymczasowego wykazał, że 20 pracowników Oddziału Intensywnej Terapii pracowało bez zawartych umów. Nie zawarto także 30 przygotowanych umów z osobami chętnymi do pracy, w związku z czym osoby te nie mogły podjąć pracy. Dr Ewa Więckowska podjęła pilne działania naprawcze. Zdarzały się przypadki pracowników, którzy nie dostali wynagrodzenia za miesiąc luty. ….. "Szpital tymczasowy został doposażony m.in. w 80 respiratorów, 300 kardiomonitorów, 15 aparatów do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej, 15 przepływomierzy tlenu, 80 szt. łóżek intensywnej terapii, 300 szt. dozowników do tlenu, 9 stanowisk pomp infuzyjnych, aparat do USG, 2 aparaty do RTG, 3 aparaty do EKG. .... itd na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (gov)

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3568 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.08.2021 - 31.10.2021