REKLAMAA1-FortSłużew-20-05----31-05-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 grudnia 2018, 17:10 komentarzy 1

  (SK)

  Jaki był 2018 rok dla Ursynowa? Sporo inwestycji, awantur politycznych, ważnych wydarzeń społecznych i kulturalnych. Oto pierwsza część naszego podsumowania mijającego roku! Kolejna już w sylwestra.


  STYCZEŃ


  2018 rok zaczął się pechowo dla wielu mieszkańców Natolina, Imielina i Stokłosów. W pierwszych dniach stycznia policja odnotowała serię włamań do mieszkań.

  Pięć ursynowskich liceów znalazło się w 90-tce najlepszych liceów ogólnokształcących w Warszawie wg najnowszego rankingu "Perspektyw". Na czele - jak co roku - społeczny "Parasol".

  Miasto odwołało się od decyzji wojewody w sprawie budowy POW. Chodzi o filtry spalin, których nie ma w pozwoleniu na realizację inwestycji. - Zignorowano głosy ponad 7 tys. ursynowian - mówił wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski. Ministerstwo Infrastruktury skomentowało: - To odwrócenie uwagi. W felietonie "Dostaliśmy od polityków w pysk" pisaliśmy, że płuca ursynowian stały się elementem rozgrywki politycznej między PO a PiS.

  Ursynowskie sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrały ok. 400 tys. złotych. Najwięcej - tradycyjnie - sztab przy SP 330 przy ul. Mandarynki - ok. 140 tys. złotych. 

  Ruszyła budowa żłobka przy Cynamonowej na 150 dzieci. Obiekt ma być gotowy w 2019 roku.

  67 lat czekali mieszkańcy Krasnowoli na autobus. Komunikacja miejska zawitała w ten rejon 26 stycznia. Pierwszy kurs linii 239 z metra Stokłosy do pętli przy Krasnowolskiej został przywitany szampanem i oklaskami.


  LUTY


  Na sesji Rady Dzielnicy pojawili się mieszkańcy Kabat, protestujący przeciwko planom rozbudowy Tesco. Inwestor po raz trzeci rozpoczął starania o uzyskanie tzw. dezycji środowiskowej. Sprawa będzie miała swój ciąg dalszy przed wyborami.

  VIDEO: Mieszkańcy na sesji w sprawie rozbudowy Tesco

  Dzieci z podstawówki na Tanecznej będą chodzić do szkoły tylko na jedną zmianę. To efekt rozbudowy placówki, na którą czekano kilkadziesiąt lat. W otwarciu nowej części szkoły wzięła udział prezydent stolicy. Wciąż trwa budowa nowj sali gimnastycznej, podczas burzenia starego obiektu odnaleziono nienaruszony akt erekcyjny pod budowę "tysiąclatki" z 1962 roku.

  Anita Włodarczyk po raz piąty najlepszym sportowcem Warszawy. Bal sportowców odbył się w Arenie Ursynów.

  Adam Podralski (UKS Atena Gdańsk) triumfował w XI turnieju Pucharu Europy o Floret Witolda Woydy. W najlepszej ósemce zawodów znalazło się aż pięciu Polaków. Zawody rozegrano w lutym w Arenie Ursynów.

  Ponad 20 tys. złotych zebrano podczas "Koncertu charytatywnego dla Dawida", który w sobotę odbył się w Dzielnicowym Ośrodku Kultury przy Kajakowej. Ursynowianie okazali chłopcu nie tylko wsparcie finansowe, ale też mnóstwo serca.

  Przez cztery dni w Arenie Ursynów rozgrywano turniej finałowy Pucharu Polski w koszykówce. Statuetka niespodzieanie, choć zasłużenie powędrowała do torunian. W wielkim finale Polski Cukier pokonał ubiegłorocznego zwycięzcę Stelmet Eneę BC Zielona Góra 88:80.

  Astaldi wprowadziło nową organizację ruchu w rejonie rozpoczętej budowy POW. Po Płaskowickiej jeździmy jedną nitką w obie strony, zniknęło rondo przy Pileckiego - ruchem steruje tam sygnalizacja świetlna. Rondo przy Stryjeńskich ma tylko jeden pas, podobnie jak dojazd do niego od strony Kabat. - Po zmianach, wyjazd z Ursynowa zajmuje o wiele więcej czasu - narzekają kierowcy. Tworzą się korki.


  MARZEC


  Fuszerka w blokach komunalnych przy Kłobuckiej. - Buty, które zniosłam do piwnicy porosły mchem! – mówi mieszkanka Kłobuckiej. Dołączają do niej kolejne głosy, które donoszą o zalaniach garaży, cieknącym dachu, pleśni i grzybie. Dzielnica obiecała remonty. Wydano na w 2018 roku nie milion złotych.

  Kupcy z bazarku "Na dołku" podpisali umowę na dzierżawę zlikwidowanej pętli autobusowej Natolin Płn. Do 11 marca targowisko działało jeszcze przy Braci Wagów. - Koalicja rządząca Ursynowem całkowicie się skompromitowała - komentowali społecznicy z "Otwartego Ursynowa", którzy oskarżali zarząd Ursynowa o sprzyjanie prezesoi bazarku i radnemu PO Piotrowi Karczewskiemu. Złożyli doniesienie do prokuratury w tej sprawie. Śledczy do dziś badają temat. 13 marca rozpoczęto wyburzanie bazarku.

  Na parkingu tuż obok przedszkola nr 412 na ul. Pála Telekiego 8 zaparkowała furgonetka z drastycznymi zdjęciami zakrwawionych płodów. Dzieci udające się do pobliskiej szkoły i przedszkola były przerażone. Rodzice i dyrekcja placówki zgłosili sprawę na policję.

  Miejscy radni dali dodatkowe pieniądze na postawienie świateł na wszystkich przejściach w alei Komisji Edukacji Narodowej. W pierwszej kolejności sygnalizacje staną przy Końskim Jarze, P&R Stokłosy, przy kościele Wniebowstąpienia, Pala Telekiego oraz Jeżewskiego. Budowa ma ruszyć w 2019 roku.

  18 marca, w wieku 91 lat, zmarł Wojciech Militz, powstaniec mieszkający na Ursynowie. Żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego w Pułku „Baszta”, w konspiracji od 1942 roku, wieloletni Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Pułku AK „Baszta”.

  Wypadek w alei KEN przy Przy Bażantarni. BMW na dyplomatycznych numerach uderzyło w hondę. Na miejscu strażacy wyciągali pasażerów zakleszczonych w hondzie. Dwie osoby - kierowca i 9-letnie dziecko - trafiły do szpitala.


  KWIECIEŃ


  Poszukiwany od 2 stycznia Rafał Stankiewicz, którego po raz ostatni widziano na Ursynowie przy SGGW odnalazł się. Ciało 23-latka wypłynęło w jeziorku Czerniakowskim.

  Do niecodziennego zdarzenia doszło 5 kwietnia na ścieżce rowerowej w alei Komisji Edukacji Narodowej. Czołowo zderzyli się tam dwaj rowerzyści. Jednego z nich karetka zabrała do szpitala.

  Na 7. miejscu swoje zmagania w II lidze siatkówki zakończyli zawodnicy ursynowskiego KS Metro. W rewanżowym spotkaniu pierwszej rundy play-off Metro uległo na wyjeździe drużynie Energa Net Ostrołęka 2:3. Dalsza gra w play-offach przepadła.

  Protest mieszkańców przeciwko projektowi planu miejscowego dla rejonu ul. Sarabandy na Zielonym Ursynowie. - To prawdziwy gniot - uważają mieszkańcy tej okolicy. Dowód? Na projekcie nie można się doszukać wielu stojących domów, projektowane drogi... przecinają środek posesji. Twórcy nie dostrzegli budującej się już cerkwi. Prace nad projektem zostały wstrzymane.

  Spółdzielnie zaczęły dekomunizację ulic. Wymieniono tabliczki z nazwami starych patronów. Jak się okazało w grudniu - zdecydowanie za wcześniej. Sądy uchyliły decyzję wojewody o dekomunizacji.

  Kwietniowa awantura na Kabatach. Przebudowywana ul. Relaksowa miała zostać pozbawiona wjazdów i wyjazdów z osiedli. Mieszkańcy Starych Kabat protestowali przeciwko wizji uciążliwych objazdów. W kolejnych miesiącach dzielnica pospiesznie zmieniła projekty, uwzględniając postulaty ludzi.

  Spór o dofinansowanie policji przez dzielnicę na kwietniowej sesji rady. Część radnych ursynowskiej Platformy Obywatelskiej sprzeciwiało się sfinansowaniu przez dzielnicę zakupu radiowozów dla policji. - Na legalnej manifestacji byłam wciągana do radiowozu za hasło "Wolność, Równość, Demokracja" - żaliła się Anna Polarczyk z Platformy Obywatelskiej. Jej partyjna koleżanka dodawała: - Mają na milionowe nagrody w ministerstwach, a na samochody nie mają? Ostatecznie pieniądze przekazano.

  Atrapa bomby w piwnicy postawiła na nogi mieszkańców bloku przy Zaruby 6. Ewakuowano około 40 mieszkańców. Zamknięto też ulice Zaruby i Dembego. Ok. 22:30 w piwnicy bloku policja znalazła przedmiot przypominający bombę, spięte laski dynamitu lub petardy. Na zewnątrz wystawały przewody, całość była owinięta czarną taśmą. Psy szkolone nie wyczuły jednak materiału wybuchowego. O 23:05 w bloku rozległ się huk - był to strzał ładunkiem wodnym w wykonaniu pirotechników, mający doprowadzić do kontrolowanego wybuchu.

  Pod koniec kwietnia na najwyższym punkcie budowy Szpitala Południowego, na wysokości 24 metrów, zawisła symboliczna wiecha. Prace idą zgodnie z harmonogramem i jest szansa, że budowa zakończy się przed czasem. Wciąż nie wiadomo, czy w szpitalu powstanie pediatria, o co zabiegają rodzice z Ursynowa i Wilanowa. Padają deklaracje ze strony miasta, ale konkretów brak.


  MAJ


  - To historia ludzi, których połączyła śmierć – mówił podczas mszy polowej w Lesie Kabackim, ks. Andrzej Pawlak. Bliscy ofiar i osoby chcące uczcić ich pamięć, spotkali się na uroczystościach upamiętniających największą katastrofę lotniczą w historii Polski - samolotu „Kościuszko”. W 2018 roku obchodzono 31. rocznicę tej katastrofy.

  Pod Kopą Cwila odbył się VI Dzień Cichociemnych. Piknik cieszył się dużą popularnością wśród ursynowian. Można było posłuchać wojskowej muzyki, postrzelać z karabinków, przejść wojskową ścieżkę zdrowia i zjeść prawdziwą grochówkę z kotła.

  Wojewoda wstrzymał budowę odcinka ul. Rosoła od Wąwozowej do Jeżewskiego. W wydanym przez miasto pozwoleniu na budowę dopatrzył się uchybień. - Zarzuty są kuriozalne. Wojewoda wmontował nas i wykonawcę w niezłe bagno - komentował burmistrz Robert Kempa. Miało chodzić m.in. o słownictwo użyte w zezwoleniu. Prace wstrzymano aż do listopada.

  Afera w Dzielnicowym Ośrodku Kultury. Jak wykryło Haloursynow.pl radna Platformy Obywatelskiej z Piaseczna została zatrudniona w DOK. Dyrektorką ośrodka jest była posłanka PO. Nie brakuje opinii, że w DOK urządziła "polityczny folwark". Beata Rusinowska odpiera te zarzuty. Więcej w artykule.

  Pod Kopą Cwila odbył się Festiwal Kolorów. Co godzinę jego uczestnicy wyrzucali na siebie kolorowy proszek, co tworzyło efektowną feerię barw. Uczestnikom nie przeszkodziła nawet gwałtowna burza z ulewą.

  Zaskakująca propozycja radnej z Ursynowa. - Na kabackim odcinku ścieżki rowerowej wzdłuż alei KEN rowerzyści jeżdżą bardzo szybko i stanowią zagrożenie dla przechodniów - mówi radna Sylwia Krajewska i domaga się... progów zwalniających. Drogowcy odpowiadają, że to niemożliwe. O naszym artykule i propozycji radnej zrobiło się głośno w całej Polsce.

  Kolorowa i komfortowa. Taka jest nowa część Szkoły Podstawowej nr 318 przy ul. Teligi. Z okazji swojego 35-lecia podstawówka dostała wymarzony prezent - nowe sale lekcyjne, dzięki którym wszyscy uczniowie będą chodzić na zajęcia na poranną zmianę.


  CZERWIEC


  Weekend pełen gwiazd podczad Dni Ursynowa 2018. Kilkadziesiąt tysięcy ursynowian bawiło się przy muzyce: Cleo,   Lao Che, Afromental, Mesajah, zespołu Ira oraz Kult.

  Ponad dwa tysiące biegaczy wzięło udział w 12. Biegu Ursynowa. Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, impreza miała niezwykłą oprawę. Z zawodnikami piątki przybijał marszałek Józef Piłsudski. Fenomenalny Yared Shegumo dotarł do mety jako pierwszy - z czasem 14 minut i 27 sekund. Wśród kobiet najlepsza była Renata Pliś z czasem 16 minut i 33 sekund. Oboje sięgnęli zarazem po złote medale Otwartych Mistrzostw Polski w biegu ulicznym na 5 km.

  Po raz kolejny mieszkańcy Ursynowa pokazali, że chcą i potrafią pomagać. Na pikniku „Odczarowane hospicjum” przybyły tłumy mieszkańców, a słoiki z datkami szybko się zapełniały. W powietrzu unosiło się mnóstwo magii, nie tylko z kapelusza iluzjonisty, ale tej płynącej prosto serc.

  W czerwcu ruszyło drugie na Ursynowie Miejsce Aktywności Lokalnej. Dwa nieduże pomieszczenia na parterze DOK Ursynów zamieniły się w kolorowe i przytulne pokoje z domową atmosferą. Jest gdzie usiąść, wypić kawę, jest mała kuchnia, stoliki do gier. W pokoju dziecięcym piętrzą się planszówki i zabawki. Jest namiot dziecięcy czy wielka tablica do rysowania - relacjonowaliśmy na Haloursynow.pl.

  „SP trzy trzy zero dziś ma jubileusz!”, „Lat trzydzieści nam stuknęło, dziś świętuje trzy trzy zero” – takie hasła, śpiewane przez liczną grupę młodzieży i dorosłych na melodie znanych muzycznych przebojów, można było usłyszeć 17 czerwca na ulicach Natolina. To społeczność ursynowskiej „Mandarynki” świętowała 30-lecie istnienia szkoły. Pomarańczowy korowód złożony z uczniów, nauczycieli i rodziców tej placówki przeszedł wzdłuż ulic Rosoła, Belgradzkiej, Lanciego i Migdałowej, przypominając mieszkańcom dzielnicy o istnieniu szkoły i zachęcając do wspólnego świętowania jej jubileuszu.

  Rada Miasta po serii dziwnych zachowań radnych, m.in. wstrzymaniu procedowania uchwały, uchwaliła plan miejscowy dla osiedla Stokłosy. Uratowało to Plac Wielkiej Przygody przed zabudową. Więcej w naszym artykule.

  Artysta Piotr Ludko zaserwował mieszkańcom okolic Psiej Górki nietypową instalację artystyczną „Zegar słoneczny”. - Zrobiłem to w opozycji do działań dzielnicy, która próbuje ucywilizować i zabetonować górkę – mówi Ludko. – Chciałem pokazać, że można stworzyć coś, co nie wpłynie negatywnie na środowisko, nie będzie generowało kosztów, a mieszkańcy z tego skorzystają – tłumaczył autor niecodziennej instalacji.

  Kilka tysięcy ursynowian kibicowało na Kopie Cwila podczas pierwszego meczu polskiej reprezentacji na mundialu. Spotkanie z Senegalem przegraliśmy (podobnie jak mecze z Kolumbią), ale kibice chętnie wspólnie oglądali kolejne mecze w ursynowskiej strefie kibica.

  Chcemy świeżego powietrza, chcemy żyć zdrowo! Ponad 800 osób podpisało petycję w sprawie filtrów spalin w tunelu POW na proteście zorganizowanym 23 czerwca przez Projekt Ursynów. W tym samym czasie ursynowskie organizacje podpisały "Pakt na rzecz filtrów".

  Długo wyczekiwany przejazd rowerowy pod ul. Puławską został oddany do użytku pod koniec czerwca. Można przejechać przejściem podziemnym oraz tunelem wzdłuż Potoku Służewieckiego. Kładka budowana po mokotowskiej stronie doczekała się otwarcia w kolejnych miesiącach.

  Filtry spalin w tunelu Południowej Obwodnicy zostaną zamontowane - oświadczyło w końcówce czerwca Ministerstwo Infrastruktury. Ale słów "od razu" w oświadczeniu ministra Andrzeja Adamczyka nie znaleźliśmy. Co oznacza, że w tej sprawie nic nowego się nie wydarzyło. Wcześniej filtry obiecał ursynowianom kandydat na prezydenta Patryk Jaki. Nie usłyszeliśmy od niego deklaracji, że będą od razu po oddaniu do użytku tunelu POW.

  Pachnie niezwykle intensywnie, wyszła spod ręki irlandzkiego hodowcy - Davida Kenny'ego. Hodowca nadał jej nazwę "Tańczące słońce". Od 30.06 nosi imię Juliana Ursyna Niemcewicza - patrona naszej dzielnicy, XIX wiecznego człowieka renesansu. Chrztu rośliny dokonał w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie burmistrz Robert Kempa.

  Drugą część podsumowania roku znajdziecie tutaj

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 33

  • 14
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 8
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Artykuł załadowany: 0.259 sekundy
  REKLAMAA2-TOSIA.pl--06-05----05-06-2019