REKLAMAA1-STARE-NA-NOWO-17-03----31-03-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AŁ)

  REKLAMA

  Rozpoczęła się śmieciowa rewolucja. Pomimo że rząd o rok opóźnił wprowadzenie nowych zasad, na Ursynowie będzie trzeba dzielić śmieci na 5 kategorii już w tym roku. Jako pierwsi, z zasadami nowej segregacji, zmierzą się mieszkańcy domów jednorodzinnych. Pozostali na nowe pojemniki poczekają jeszcze kilka tygodni.

  Do końca 2018 roku obowiązywała segregacja śmieci trzy pojemniki: na odpady mokre, czyli zmieszane, suche (plastik, papier, metale, kartony) oraz szkło. Teraz podział ma być dokładniejszy. Oddzielnie będziemy zbierać szkło, metal, papier - ten podział jest jasny i nie budzi kontrowersji. Gorzej jest z odpadkami kuchennymi. Oddzielnie trzeba będzie gromadzić i wyrzucać np. obierki, a osobno resztki pochodzenia zwierzęcego, takie jak tłuszcz czy kości.

  - Nie bardzo jestem zorientowana w zmianach. Segreguję śmieci jak zawsze, bo nie zauważyłam nowych pojemników. Bardzo źle oceniam pomysł dzielenia odpadków kuchennych. Z każdą kostką trzeba będzie lecieć do śmietnika? Jakieś dodatkowe worki stawiać pod zlewem? Nie wiem jak sobie z tym poradzę - mówi pani Agnieszka, mieszkanka ul. Dembowskiego.

  Jedni segregują, drudzy czekają

  Lokatorzy bloków nie mają się jeszcze czym martwić. Firma Suez Polska, która odbiera obecnie śmieci z Ursynowa, zmiany zaczęła od mieszkańców domów jednorodzinnych, którym dostarczyła worki do nowej segregacji. Inaczej sprawa wygląda na osiedlach, gdzie albo trzeba stare pojemniki okleić nowymi nazwami, albo dostawić kolejne, co jest dużo droższe. 

  - Nie ma jeszcze u nas nowych pojemników, ani na nowo oklejonych. Spokojnie czekamy na to co będzie. Na razie nic się nie dzieje - mówi Piotr Janowski, prezes ursynowskiej spółdzielni "Jary". Żadnych zmian nie widać też na terenie spółdzielni "Wyżyny".

  "Po co zmieniać jak nie trzeba?"

  A zmian mogłoby nie być w tym roku, bo 20 grudnia Ministerstwo Środowiska przesunęło termin wdrożenia segregacji na pięć frakcji na styczeń 2020 roku. Dlaczego w Warszawie będzie ona już w tym roku? Stołeczny ratusz tłumaczy, że szkoda zainwestowanego w reformę czasu i pieniędzy, a decyzja o odsunięciu w czasie nowych zasad zapadła po tym, jak warszawski samorząd kilka dni wcześniej otworzył oferty w przetargu na selektywny odbiór odpadów.

  Teraz śmieciowej rewolucji w Warszawie nikt nie zamierza zatrzymać. Jeszcze w tym miesiącu odbędzie się aukcja elektroniczna, wtedy też poznamy firmę, która będzie obsługiwała Ursynów według nowych zasad oraz ostateczną wartość trzyletniego kontraktu.

  Firmy mogą chcieć więcej pieniędzy, bo potrzebne będą nowe kubły, śmieciarki i nowi pracownicy do bardziej szczegółowej segregacji. Czy te koszty zostaną przerzucone na mieszkańców? O tym zdecyduje Rada m. st. Warszawy. Wdrożenie nowego, pięciofrakcyjnego systemu na całym Ursynowie nastąpi prawdopodobnie dopiero wiosną.

  Nowy podział na frakcje jest skomplikowany

  System odbioru odpadów do pięciu pojemników - podział szczegółowy:

  • Papier  - pojemnik z niebieską naklejką lub worek na czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, kartony, zeszyty, papier biurowy.
  • Metale i tworzywa sztuczne - pojemnik z żółtą naklejką lub worek na puste opakowania, zgniecione butelki plastikowe, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po sokach i mleku (tzw. tetrapaki), zgniecione puszki po napojach i żywności.
  • Szkło - pojemnik z zieloną naklejką lub worek na puste opakowania szklane, butelki szklane, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach, puste szklane opakowania po lekach.
  • Bio - pojemnik z brązową naklejką lub worek na odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa, kości oraz tłuszczów zwierzęcych.
  • Zmieszane - pojemnik z czarną naklejką lub worek na resztki mięsne oraz kości, mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, fajans, potłuczone szkło i lustra, tekstylia.

  Dodatkowo, na terenie nieruchomości należy selektywnie zbierać odpady zielone (szara naklejka na pojemniku bądź szary worek) oraz odpady wielkogabarytowe (pomarańczowa naklejka na pojemniku bądź wyznaczone miejsce w altanie śmietnikowej).

  Dopóki, dopóty w altanach śmietnikowych są trzy pojemniki, mieszkańcy mogą segregować według dotychczasowego systemu. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 355

  • 40
   BARDZO PRZYDATNY
  • 9
   ZASKOCZONY
  • 23
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 10
   NIEPRZYDATNY
  • 116
   WKURZONY
  • 153
   BRAK SŁÓW

  68Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Mikrobiolog 68 2 miesiące temuocena: 0% 

   Ja mam pytanie do decydentów. Na odpadkach organicznych pozostawionych w cieple (czyli w blokach) bardzo szybko rozwijają się bakterie gnilne i pleśnie. W efekcie działania bakterii pojawia się nieprzyjemny zapach a pleśnie produkują mykotoksyny. Z Wikipedii: "Mykotoksyny mogą być przyczyną ostrych i przewlekłych zatruć (także śmiertelnych), mogą powodować alergie, grzybice, choroby układu oddechowego, pokarmowego i wątroby, a także liczne choroby związane z osłabieniem układu odpornościowego". Co będzie nawożone takim kompostem? Bo mykotoksyny wprowadzone do środowiska krążą. Wrócą do nas w mięsie i mleku zwierząt karmionych paszą, jeśli uprawa będzie wspomagana "kompostem". No to jak? Ktoś z decydentów mnie oświeci?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ALBATROS 67 2 miesiące temu

   FIRMA RECYKLINGOWA SUEZ NIE REALIZUJE HARMONOGRAMU ODBIORU ODPADÓW RECYKLINGOWYCH, W ALTANCE NA UL SŁUŻBY POLSCE PANUJE ŚMIECIOWY ARMAGEDON, ZALEGAJĄ CHOINKI OBOK KARTONÓW I GABARYTÓW. NATOMIAT FIRMA SUEZ ZWALA WINE NA RZEKOMY BRAK DOJAZDU, A PRAWDA JEST TAKA, ZE PRACOWNIKOM FIRMY SUEZ NIE CHCE SIE PRZESUNĄĆ POJEMNIKA RECYKLINGOWEGO O KILKA METRÓW I PO PROSTU WPISUJĄ , ZE NIE BYŁO DOJAZDU

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ANKA2 66 2 miesiące temuocena: 100% 

   Może Redakcja sprawdzi jak segregowanie śmieci przebiega w spółdzielniach wielkich bloków w II połowie stycznia. Może Urząd Dzielnicy ma jakieś informacje? Może trzeba przeprowadzić działania informacyjne, np. wywiesić na klatkach schodowych duże plakaty, aby każdy mógł zapoznać się z systemem segregacji śmieci na Ursynowie. Może oznaczenia kubłów na śmieci są zbyt małe i nieczytelne.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ada 65 2 miesiące temuocena: 50% 

   najlepiej wygląda segregacja śmieci w Bułgarii też kraju będącym w Unii EU - w ogóle nie wygląda, 1 śmietnik i każdy myśli, że po problemie

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jaś 64 2 miesiące temuocena: 64% 

   Może za dwa lata ten system zacznie działać, a teraz to będzie bałagan, bo co zrobić z tymi osobami co będą wyrzucać dalej śmieci w jednym worku do obojętnie jakiego pojemnika?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~BIO 63 2 miesiące temuocena: 86% 

   W sobotę SUEZ miał odebrać odpady BIO. Oczywiście nie przyjechali, co za zaskoczenie :D

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pytek 62 2 miesiące temuocena: 25% 

   a zgłosiłeś odbiór? Bio trzeba zarejestrować.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 2 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jaja 61 2 miesiące temuocena: 100% 

   W tym tygodniu też nie odebrali bio. To są jakieś jaja.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MGB 60 2 miesiące temuocena: 100% 

   SUEZ nic jeszcze nie zaczął, pracownicy SUEZu nic nie wiedzą, a wszelkie pytania SUEZ prosi o zadawanie na 19115. Część worków została rzeczywiście rozdana, za wyjątkiem czarnych do odpadów BIO. Harmonogramy opublikowane na stronie UM Warszawa zostały przyjęte przez mieszkańców nieco sceptycznie, ale OK. Segregujemy. I co się okazuje? W styczniu SUEZ odbiera na dotychczasowych - starych zasadach "BIO- to sobie pan do zmieszanych wrzuci". zadałem pytanie na stronie warszawa19115.pl drugiego lutego. Do dziś brak odpowiedzi.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KierowcaCiężarówki 59 2 miesiące temuocena: 53% 

   Te idiotyzmy unijne... Cała ta segregacja jest tylko pod publikę eko i tak samo jak całe te przepisy. Finalnie i tak leci do jednego wora cały ten wywożony śmietnik ot. Wiem bo pracowałem jako kierowca śmieciarki dla dwóch dużych firm miejskich. Swoją drogą śmieciowy biznes to dopiero jest kasa, firmy zarabiają pierdylion baniek dzięki pseudo dzieleniu śmieci i zrytych przepisach.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tom 58 2 miesiące temuocena: 50% 

   Podany wyzej podzial PiSowski a nie unijny. Sortowanie smieci na Zachodzie wyglada nastepujaco: Smieci posortowane sa odbierane ZA DARMO. Podzial smieci na trzy grupy, czyli trzy kosze: 1.szklo (bo rani w sortowniach), 2.papier+plastyk+metale, 3.smieci zmieszane - co tam wrzucisz twoja sprawa. Proste i logiczne. Placi sie tylko za trzeci kosz. To co zostalo stworzone w Polsce to jakas FARSA.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 22 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tom 57 2 miesiące temuocena: 51% 

   PS. W Unii kazdy KRAJ SAMODZIELNIE okresla sposob odbierania materialow wtornych oraz sposob ich selekcji przez mieszkancow. Najczesciej jest tak jak opisano powyzej, bo daje najwyzsza efektywnosc. W Polsce najpierw mialo byc prosciej. Piec frakcji wymyslil zdaje sie rzad Szydlo (tuz przed odejsciem) w nowej „ustawie śmieciowej".

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 18 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Alberto Konduktor 56 2 miesiące temuocena: 50% 

   Ustawę o segregacji odpadów w obecnej formie wprowadził rząd Ewy Kopacz. Rząd PO. Dziękuję. Do widzenia.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 21 21 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kocur 55 2 miesiące temuocena: 100% 

   Na segregowanych odpadach się zarabia, bo one są towarem. Zmuszanie ludzi do płacenia firmom za odbiór segregowanych odpadów jest przekrętem jakich mało.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 23 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~profesor68 54 2 miesiące temuocena: 46% 

   Będziecie sortowali. Spółdzielnie dostaną milionowe kary na spłatę których podwyższą wam czynsze. Chcieliście do Europy to mata.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 34 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Anna dorota 53 2 miesiące temuocena: 45% 

   Ja nie chciałam. Przecież od zawszelkich było wiadomo, że UE ma chore pomysły.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 37 45 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~boleks 52 2 miesiące temuocena: 46% 

   Przecież wiadomo, że to nigdy się nie sprawdzi w blokach, większość na pewno nie będzie sortowała na 5 frakcji a i tak nie będzie można skontrolować kto segreguje a kto nie. Więc cały ten system w blokach nie ma sensu. Butelki plastikowe składam do jednej siatki, szklane do drugiej no i makulaturę gazetową też można spokojnie zgromadzić. Ale na pewno nie będę się zastanawiał gdzie wrzucać resztki jedzenia. Na to zawsze będę miał jeden kubeł i zawsze to będzie trafiało do śmieci zmieszanych, nie ma sensu się nad tym zastanawiać. Dlatego ta zmiana jest dla mnie jak i zapewne dla większości mieszkających w blokach bez znaczenia. Nic u mnie się nie zmieni w kwestii zbierania odpadów. Zbieram w sensowny, optymalny sposób.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 37 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nie takie trudne 51 2 miesiące temuocena: 64% 

   Od lat segreguję śmieci. Raz w tygodniu wystawiam worki z materiałami odnawialnymi i odbiera je Ekon. Nie muszę nawet fatygować się do śmietnika! Od roku dzielę już odpady na trzy grupy - papier do niebieskiego worka, metal i plastik do żółtego, a szkło do zielonego. Dojdzie mi jedynie worek na odpadki roślinne. Naprawdę nie uważam tego za jakąś rewolucję. Ot, jeden pojemnik więcej. Uważam, że lepiej zadać sobie trochę trudu i nauczyć się, co gdzie wyrzucać, niż "utonąć" w śmieciach. Nie jest to aż tak skomplikowane. Nawet moje dzieci - 5 i 8 lat, to ogarniają. Myślę, że szybko załapią też, o co chodzi z odpadami bio. Pozdrawiam

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 47 26 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~erykantykleryk 50 2 miesiące temuocena: 53% 

   Bloki są też w Niemczech, na Węgrzech i UK i we Francji i się udaje, A wie pan dlaczego? Bo są mandaty 500,1000 i 1500 euro dla wspólnot i spółdzielni. Jak dostaniecie 1 000 000 kary za syfienie to wam kamery przy każdym śmietniku postawią i będziecie chołoto PISowska segregować.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 34 30 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Earthling 49 2 miesiące temuocena: 98% 

   Resztki biodegradowalne ( owoców, warzyw, herbaty, skorupki jaj etc.) powinny być kompostowane. To cenny nawóz organiczny.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 48 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zając z miasta 48 2 miesiące temuocena: 35% 

   Nie segreguje śmierci i nie zamierzam segregować. Śmieć to śmieć i już . Mam jeden pojemnik na śmieci i święty spokój. Nie zastanawiam się czy słoik po drzemie truskawkowym wyrzucić do tego samego pojemnika co słoik po drzemie wiśniowym czy do innego.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 40 74 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~karol 47 2 miesiące temuocena: 65% 

   Nie zając tylko tłumok. Na ojcowiźnie to śmieci do lasu wyrzucałeś. Takich jak ty trzeba wytropić i mandat 500 przywalić.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 71 38 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~magda ma sny 46 2 miesiące temuocena: 100% 

   raczej bezdomny zając, u mnie w pracy też im zwisa czy drzem wiśniowy czy truskawkowy, muszę po nich segregować a sprzątaczka Wanda po cichu i tak wszystko miesza i myśli, że nikt o tym nic nie wie

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 16 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Earthling 45 2 miesiące temuocena: 61% 

   Segreguję od 18 lat i chcę mieć wreszcie pojemnik na resztki biodegradowalne. 5 frakcji to minimum. W Japonii plastik segregują na kilka grup( PET, polipropylen etc.). W Polsce inne miasta już dawno wdrożyły nowy system a Warszawa w ogonie i jakieś jęki. Albo się jest w gronie państw cywilizowanych albo szkoda słów.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 60 38 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~>< 44 2 miesiące temuocena: 53% 

   Zarówno F-ma Lekaro jak i MPO wrzucały dotąd śmieci z wszystkich trzech pojemników do JEDNEGO śmieciobusa. Jeśli to ma tak dalej wyglądać to psu na budę ta cała segregacja. Tak kłopotliwa w maleńkich kuchniach

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Qbełek 43 2 miesiące temuocena: 56% 

   A może "pani Agnieszka, mieszkanka ul. Dembowskiego", która nie wie "jak sobie z tym poradzi" jest bardzo tępa? Bo normalna kobitka potrafiąca chociażby zrobić sobie paznokcie, z segregacją śmieci powinna sobie radzić.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 54 43 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Masakrator 42 2 miesiące temuocena: 41% 

   Dotychczas nie segregowałem i nie zamierzam teraz też. Nie mam w mieszkaniu miejsca żeby robić sobie mini śmietnik. Musiałbym 5 koszy na śmieci postawić.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 39 56 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~!!!!!! 41 2 miesiące temuocena: 49% 

   To jest ZBRODNIA I OSZUSTWO. ZBRODNIA, bo kto rozbuduje ludziom altany śmietnikowe? Kto da na to pieniądze? Co robic z kolejnymi pojemnikami, jeśli altana jest za mała?? Stawiać w ogrodzie czy na podjeździe???!!!! Pominąwszy konieczność trzymania pięciu wiaderek w kuchni !!!!!!!! OSZUSTWO unijne, bo firmy śmieciowe zarabiają dużo pieniędzy na śmieciach posegregowanych, a teraz mamy jeszcze dodatkowo wykonywać pracę za nie. ODBIÓR SMIECI POSEGREGOWANYCH POWINIEN BYĆ BEZPŁATNY !!!!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 31 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Patryk151515 40 2 miesiące temuocena: 62% 

   Ja mieszkam w Ząbkach i tam już od dawna (w wielu innych okolicznych miejscowościach także) segregacja jest "pięcioworkowa" tylko HGW nie zdołała jej wprowadzić wczesniej. Nie widzę większego problemu

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 47 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pytek 39 2 miesiące temuocena: 60% 

   Z moim workiem bioodpadów ptaki uporały się w godzinę. Zima. Co będzie latem? Po drugie - sortując na 5 frakcji zamiast na 3 wykonuje pracę za kogoś kto to do tej pory segregował. Nie widzę powodu dla którego mam jeszcze więcej za to płacić.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~pikwa 38 2 miesiące temuocena: 56% 

   na stole łączącym aneks kuchenny z pokojem mam te pojemniki poustawiać.. Za dużo to już kosztuje, żebym jeszcze miała się trudzić segregacją. Nie segreguję i nie będę. Podobnie jak większość w naszym bloku. Chcą segregowane, niech odbierają za darmo.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 37 29 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gry 37 2 miesiące temuocena: 25% 

   Można nie segregować. Trzeba jednak więcej zapłacić.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 6 18 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Emerytka 36 2 miesiące temuocena: 30% 

   Co to za róźnicowanie domki i bloki to w takim wypadku zmniejszyc opłaty w domkach a podwyźszyć w blokach

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 28 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lokator 35 2 dni temu

   Nie emerytka tylko glupia pi**a przez takie mieszkając w bloku muszę płacić poczwórną stawkę za wywóz śmieci niesortowanych bo na sortowanie nie zgodziło się kilka emerytek "bo one się nie znają na segregowaniu!!!" a zapłacić muszą wszyscy. Odpowiedzialność zbiorowa nie ma wyboru ne ma wyjścia

   Edytowany: 2 dni temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Armagedon 34 2 miesiące temuocena: 96% 

   Kto wymyślił żeby potluczone szkło wrzucać do mieszanych, przecież szkło to szkło, rozkłada się podobno 4000 lat, albo i wcale- jak niektóre badania udowodniły, wobec czego jaki to ma sens aby potluczonego szkła nie można byłoby wrzucać do całych szklanych słoików czy butelek. Niektórym to już naprawdę odbija palma.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aaaa 33 2 miesiące temuocena: 100% 

   W Szwecji i Niemczech mają fajny system kaucji - w każdym supermakecie stoją takie maszyny, które zbierają butelki plastikowe, puszki i butelki szklane. Ludzie przychodzą z siatkami butelek i puszek, i oddają to tych pojemników. Każda butelka ma kaucję, kwota za każdą butelkę nabija się na kuponie, który potem można wykorzystać podczas zakupów. Ten system działa, w akademiku każdy rzucał się kto pierwszy pozbiera butelki po imprezach, bo można było sporo uzbierać. Bezdomni też chętnie zbierają z ulic puszki i butelki, bo potem mogą sobie coś kupić do jedzenia.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Go 32 2 miesiące temuocena: 100% 

   Taki sam system jak w Niemczech jest na Litwie.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 13 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Poznań 31 2 miesiące temuocena: 54% 

   Widać, że W-wa to prowincja!! W Poznaniu już od roku tak segreguje się śmieci!!! I obyło się bez podwyżek!! Dodatkowo osobno zbiera się wielkogabarytowe (rzadko, ale za darmo można samemu zawieść na wysypisko) i gruz. A w gminach jeszcze dodatkowo osobno zbiera się szkło białe i kolorowe. Więc skąd ten płacz u Was??!!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 37 32 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bb 30 2 miesiące temuocena: 50% 

   bez podwyżek tylko związek GOAP lada dzień zbankrutuje

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bee 29 2 miesiące temuocena: 44% 

   Dziumdziu, najpierw artykuł przeczytaj. Potem spróbuj pomyśleć, a dopiero na końcu komentować - wtedy istnieje jakaś szansa, że się nie zbłaźnisz.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 16 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dron 28 2 miesiące temuocena: 55% 

   Masz racje ja 5 lat segreguje i nie widzę problemu tylko waszawsiokom się nie chce

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 28 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~M.Cempel 27 2 miesiące temuocena: 62% 

   Podczas zakupów należy przeanalizować czy warto jest np. kupować wodę do picia opakowaną w plastykową butelkę i dodatkowo w folię (może nasze pragnienie ugasi woda z wodociągu). Niestety mleko i przetwory mleczne też mamy opakowane przeważnie w tworzywa sztuczne. myjąc pojemniki po tych artykułach płacimy za zużytą wodę, a odbierający odpady powinni mieć zysk. Dlatego osoby, które w sposób prawidłowy segregują odpady powinny płacić mniej . Najsmutniejsze jest to , że mało się dzieje w sprawie instalacji do odbioru i przetwarzania odpadów , a pieniądze podatników są wydawane na iluminacje,defilady i pomniki.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~karol 26 2 miesiące temuocena: 82% 

   burdel burdel i jeszcze raz burdel, cala ta segregacja to pic na wode , nie widzę w niej żadnej ekologii tylko tłuste pensje urzędników i cwaniaków którzy na tym zarabiają, szykuje się kolejna afera tym razem śmieciowa...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~fix 25 2 miesiące temuocena: 79% 

   Prawda taka że całe koszty przerzucone na ludzi. Zaczynając od konieczności mycia opakowań a skończywszy na opłatach. Opakowania po mięsie i rybie wymagają mycia bo gdzie w domu trzymać hodowlę bakterii? Czy mam pięć razy biegać do altanki z koszem? Powoli stajemy się więźniami we własnych domach bo trzeba wszystkie normy wypełnić. Na zachodzie gdzie "gotuje się" obiad na tacce w mikrofali może to ma rację bytu. System nie gotowy- bo: "jeszcze w tym miesiącu poznamy zwycięzce aukcji".

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 27 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~joannakusni 24 2 miesiące temuocena: 57% 

   To powinien być stan umysłu. - Nie chcę by obok mnie za chwilę nie zorganizowano wysypiska śmieci, więc małą segregację, moich śmieci zacznę od siebie. To nie musi być zbieranie przez cały miesiąc. Wystarczy w drodze na zakupy zabrać woreczek z plastikami czy torebkę z resztkami. Nawet się uciążliwości tego nie odczuje.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 26 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~.... 23 2 miesiące temuocena: 45% 

   i gdzie geniuszu wyrzucisz te torebkę z plastikiem czy resztkami? mieszkając w bloku masz wywalone na wszystko. gdzie ma wyrzucić tę torebkę mieszkaniec domku?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 14 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~EKONie, przybądź 22 2 miesiące temuocena: 96% 

   Zachodnie firmy czeszą grubą kasę na segregacji śmieci. Czy może mi ktoś wyjaśnić w takim razie, czemu nasze nie potrafią i myślą o podwyżkach? To jakiś kiepski żart. Po drugie, jeśli chodzi o Zielony Ursynów - płacimy jak każdy co miesiąc za wywóz śmieci, a Suez wysyła śmieciarkę raz na miesiąc po frakcję suchą. W zależności od wielkości rodziny to jest 4-7 wielkich worów. Gdzie to trzymać? Mowa o szeregówkach, a nie willach posadzonych na działkach 2ha / dom. W nowym harmonogramie widzę tylko niewielki postęp - w kwestii frakcji BIO: do tej pory śmieci zmieszane były odbierane raz na 2 tygodnie, kolejny kiepski żart. Błagam EKON o zainteresowanie się tym rejonem Ursynowa, wszystko, co suche Wam oddam, a tym dziadom z Suezu tylko kości i obierki zostawię :)

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 24 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~kuba 21 2 miesiące temuocena: 63% 

   Przecież to nie Suez decyduje o częstotliwości odbiorów tylko miasto przez uchwalony Regulamin. Firma wywozowa to tylko wykonawca zlecenia. a EKON nie może sam sobie działać bo nawet nie stanął do przetargu, to na podstawie jakiej umowy ma odbierać śmieci?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 5 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~EKONie, przybądź 20 2 miesiące temuocena: 100% 

   Kuba, Ekon działa oprócz wybranego dostawcy, nie zamiast niego. Działają na Ursynowie, lecz nie na Zielonym. Pomagasz niepełnosprawnym i jednocześnie pozbywasz się worów sprzed swojej posesji, które są zbyt rzadko przez Suez odbierane.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 12 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~R 19 2 miesiące temuocena: 100% 

   Z szeregowkami i osiedlami domkow to jest paranoja. Lekaro potrafilo odbierac wszystko raz w tygodniu. EKON im pomagal. Teraz musze harmonogramu pilnowac. Jesli EKON nie bedzie jezdzil na Zielony Ursynow to zaraz sie przeniose na niesegregowane. Mam dosc pilnowania co 4 tyg: poniedzialek: gabaryt, wtorek suche, czwartek: zmieszane, sobota szklo. Teraz jeszcze w piatek bio. Paranoja. Moze Urzad Dzielnicy chce ode mnie fakture dostac za 5 m2 powierzchni zarezerwowanej na odpady w garazu? Ja place od nieruchomosci to niech Panstwo zaplaci za skladowanie odpadow przez 4 tygodnie.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Basia 18 2 miesiące temuocena: 51% 

   Z każdą zmianą tak jest, że na początku odstręcza, wyglądem przypomina potwora i każdy tylko nos zatyka, odruchowo przechodzi na drugą stronę.... Ale pomyślmy nieco! Na makulaturę czy szkło nie trzeba dodatkowych pojemników. Stoi butelka, potem słoik, a jak robi się tego kilka sztuk, pakuję w torbę i wnoszę. Podobnie jest z makulaturą. Nawet rzeczy z metalu i plastiku można w ten sposób, a wegetarianie będą mieli łatwiej. Reszta się nieco potrudzi i przyzwyczai. Trzeba wykazać się dbałością, postarać nieco, zaangażować i po prostu pomóc. To można zrobić - naprawdę. To jest jak z oddawaniem krwi, jazdą rowerem zamiast autem CAŁY ROK itd. Pozdrawiam ludzi chcących i otwartych, chętnych do współpracy, nieroszczeniowych, niewygodnickich a świadomych i zaangażowanych, prubujących zahamować swój zły wpływ na środowisko.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 28 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Progresywny Konserwatysta 17 2 miesiące temuocena: 25% 

   No to powodzenia na tym forum życzę... Za chwilkę, Basiu, jakiś "z dziada pradziada" wyśle Cię na wieś... To typowe tutaj. Ale pozdrawiam i wytrwałości w prezentowaniu niepopularnych poglądów. A paradoksalnie panuje opinia, że elektorat KO (zdecydowana większość mieszkańców Ursunowa), to lud "progresywny"... Ludu Ursynowa! Wasi wybrańcy wciskają w Wasze usta niewasze przekonania!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 4 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Progresywny Konserwatysta 16 2 miesiące temuocena: 55% 

   Oczywiście zgadzam się z pomstowaniem na sugestie o wyższych kosztach dla firm, z racji dokładniejszej segregacji. To powinno dla odbiorców śmieci (surowców znaczy) wychodzić korzystniej. Jak jest inaczej, to oznacza, że jak zwykle ktoś robi z nas wała... No chyba, że przerób surowców wtórnych u nas sprowadza się do popularnych cieplejszą porą "samoczynnych" pożarów składowisk... Jeszcze się duuuużo musimy nauczyć....

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 11 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Arnuch 15 2 miesiące temuocena: 53% 

   Ha! Jaka gratka... wynocha na wieś!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 8 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~M4 14 2 miesiące temuocena: 70% 

   Segregacja odpadów w domach to głupota. Produkcja i sprzedaż kolorowych woreczków i kubełków idzie pełną parą tylko po to, żeby na koniec i tak wszystko trafiło do jednej śmieciarki. Jedyny sens w odsortowywaniu suchych śmieci i szkła, a nie jak u mnie w pracy - 5 kolorów woreczków, a i tak ćwoki walą wszystko wszędzie.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 19 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Re 13 2 miesiące temuocena: 64% 

   Nie trafia do jednej śmieciarki!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 14 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lol 12 2 miesiące temuocena: 100% 

   Skoro odbiór śmieci częściowo segregowanych był tańszy, to odbiór śmieci podwójnie segregowanych powinien być jeszcze tańszy! Jeśli tak nie jest to znaczy, że korzystniejsza jest segregacja na dotychczasowych zasadach, czyli w sortowniach, a nie w prywatnych domach.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 22 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zbych 11 2 miesiące temuocena: 100% 

   Gdyby jeszcze te śmieci były systematycznie odbierane, ale jak pojemniki są przepełnione to wrzuca się gdzie popadnie. I tak wygląda segregacja w stolicy.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak 10 2 miesiące temuocena: 96% 

   W Europie odbiór segregowanych śmieci w wielu krajach jest bezpłatny!!! Nam wprowadza się 5 kategorii sortowania i wmawia, że to będzie kosztować jeszcze drożej.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tom 9 2 miesiące temuocena: 100% 

   Oczywiscie. Smieci posegregowane to "materialy wtorne". Na takich smieciach powstala piata fortuna swiata. Smieci posegregowane na Zachodzie sa odbierane calkowicie za darmo, bo na nich sie ZARABIA - maja wartosc. Malo tego: na Ursynowie, juz 15 lat temu niektore bloki/osiedla mialy podpisane umowy z firmami od odbioru materialow wtornych + byly tez "mrowki" z workami. Jeden i drugi system byl calkowicie darmowy. Spoldzielnie zachecaly mieszkancow do segregowania bo "za odbior posegregowanych nie placimy". Cos sie teraz zmienilo, ze trzeba bedzie wiecej placic???

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 23 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Arnuch 8 2 miesiące temuocena: 76% 

   W USA wcale nie trzeba segregować. Wszystko łącznie w elektroniką trafia do jednego pojemnika. Firma odbierająca śmieci sama sobie sortuje. I wiecie co? W proporcji do zarobków opłata za odbiór śmieci jest bardzo niska. Czyli można. A w Europie? Grzeb się niewolniku biurokratów w śmieciach.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 16 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~graczu 7 2 miesiące temuocena: 60% 

   @Arnuch może w tym stanie, w którym byłeś/mieszkałeś. W tym, w którym ja byłem, była naprawdę solidna segregacja i pilnowano tego. W Szwajcarii też jest ciekawy sposób na śmieci - worki są podpisane, a jeśli jest nie podpisany, to i tak namierzą właściciela, ale nie wierzę, że mógłby się w tej chwili przyjąć w Polsce. A rozwiązałoby to także problem z wywalaniem śmieci w lasach, czy podrzucaniem ich do innych składowisk.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 6 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Arnuch 6 2 miesiące temuocena: 86% 

   @graczu Nie zrozumiałeś idei mojej wypowiedzi. Ja osobiście uważam (a moje doświadczenia z rozwiązaniem amerykańskim to potwierdzają), że cały pomysł sortowania śmieci w domu jest chybiony. Bo niby czym się różni sortowanie w domach od sortowania w sortowni? Jest tańsze? Otóż nie. Potrzebnych jest więcej pojemników i kursów śmieciarki. Trzeba też opłacić cały aparat nadzoru - czy ktoś śmieci nie podrzuca, albo źle nie sortuje. To wszystko generuje koszty i to wysokie. Rozwiązanie proste jest najlepsze. Ludzie wyrzucają jak leci, a firma śmieciarska zarabia na opłatach za odbiór i sprzedaży odsortowanych surowców wtórnych. Jedyny przymus to konieczność podpisania umowy z firmą odbierającą śmieci. Podsumowując sortowanie w domu to typowo lewackie rozwiązanie. Przymus, kontrola, komplikacje i walka z problemami, które owo rozwiązanie samo wygenerowało.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~darimarc 5 2 miesiące temuocena: 94% 

   Jak coś ma działać to musi być jasne i proste...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mirek 4 2 miesiące temuocena: 85% 

   Koniecznie trzeba wprowadzić odpowiedzialność karną dla twórców takich przepisów.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 28 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ursynowiankaaa 3 2 miesiące temuocena: 69% 

   Zdecydowane TAK dla segregowania, ale to już przesada. Zniechęci ludzi zamiast zachęcić. W mieszkaniu rzędu 40 m kwadratowych, gdzie jest salon z aneksem jak zmieścić 5 pojemników? Mi ledwo mieszczą się 3. Trzebaby mieć naprawdę dużą kuchnię, by móc segregować wg nowego prawa.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~jasio 2 2 miesiące temuocena: 71% 

   Szaleństwo. Gdzie niby mam 5 kubełków trzymać na śmieci? W pokoju? bo kuchnie to raczej małe są. Nie segreguje bo nie mam gdzie trzymać śmieci w takiej postaci.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 41 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Lark 1 2 miesiące temuocena: 48% 

   Jak to gdzie ?... Ludzie będą na klatkach schodowych ustawiać swoje 5 worków !

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 14 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2027 sekundy
  REKLAMA