REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo? Aby wykluczyć ryzyko wystąpienia wad rozwojowych, warto wykonać badanie stężenia AFP i test potrójny. Sprawdź, na czym one polegają, i dowiedz się, w jakim okresie je wykonać.

  Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników każda przyszła mama powinna wykonać badania prenatalne w I trymestrze ciąży. Jeśli z jakichś powodów ciężarna nie zdecydowała się na takie rozwiązanie, 16. tydzień ciąży to dobry moment na przeprowadzenie kolejnych badań nieinwazyjnych.

  Oznaczenie poziomu AFP – dlaczego warto je wykonać?

  AFP (alfa-fetoproteina) jest białkiem płodowym, którego stężenie wzrasta nie tylko w prawidłowo przebiegającej ciąży, ale również w przypadku jej stanów patologicznych. Oznaczenie poziomu tej substancji pozwoli wykluczyć lub stwierdzić wady rozwojowe płodu.

  Prawidłowa wartość alfa-fetoproteiny w II trymestrze ciąży wynosi 300 µg/l. Zwiększone stężenie może wskazywać na wady układu nerwowego, a zmniejszone – na zespół Downa.

  Test potrójny – na czym polega?

  Test potrójny można wykonać w 16. tygodniu ciąży lub później. Polega on na pomiarze stężenia wolnej podjednostki beta HCG, AFP oraz wolnego estriolu (uE3), a jego celem jest ocena ryzyka wystąpienia nieprawidłowości i wad chromosomowych takich jak zespół Downa i zespół Edwardsa. Test pozwala też na wykrycie wad cewy nerwowej, m.in. bezmózgowia i rozszczepu kręgosłupa.

  Test potrójny to badanie bezinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla dziecka. Polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej i przekazaniu jej do analizy, podczas której oceniane jest stężenie beta HCG, AFP i uE3. Następnie dane wprowadza się do programu komputerowego, który szacuje prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych płodu.

  Kiedy wykonać te badania?

  AFP oraz test potrójny to nieinwazyjne badania zalecane kobietom, które nie zdecydowały się na badanie prenatalne w I trymestrze ciąży. W uzasadnionych przypadkach mogą być też przeprowadzone jako jego uzupełnienie.

  Pamiętaj jednak, że wyniki nie dają odpowiedzi na pytanie, czy dziecko jest całkowicie zdrowe, ponieważ istotą tych badań jest jedynie ocena ryzyka wystąpienia wad genetycznych – na podstawie danych 1000 zdrowych Polek.

  Warto też mieć świadomość, że wynik może zostać zaburzony – na jego wiarygodność wpływa m.in. prawidłowe określenie wieku płodu i ciąża bliźniacza. Nie ma natomiast znaczenia godzina pobrania próbki krwi ani to, czy na testy zgłosiłaś się na czczo, czy po jedzeniu.

  Jeżeli wyniki badań wskazują zwiększone ryzyko wystąpienia u płodu wad genetycznych, ginekolog skieruje Cię na dalsze badania diagnostyczne.

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~qweerty 1 7 miesięcy temuocena: 100% 

   test potrójny: po pierwsze czy jesteś ogóle w ciąży, po drugie, czy jesteś w ciąży z muzułmaninem, i po trzecie, czy jesteś w ciązy z muzułmaninem z Afryki, uratowanym przez hiszpańskie czy włoskie wojsko na morzu śródziemnym w ciągu ostatnich siedmiu tygodni....

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2701 sekundy
  REKLAMAA2-WSMAQ---16-01----30-01-2019