REKLAMAA1_FortSłużew-15-04----30-04-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (Ogród Botaniczny PAN w Powsinie)

  REKLAMA

  Jesienią marzy nam się ciepłe morze albo wyprawa w góry. Bałtyk nie jest w tym czasie szczególnie popularnym kierunkiem, a właśnie wtedy, na plażach można znaleźć najwięcej bursztynów. Ale my nie musimy jechać aż na północ, aby spotkać rodzicieli „bałtyckiego złota”. Rosną na miejscu.

  W listopadzie jest kilka powodów, aby wybrać się do Ogrodu Botanicznego - od ubiegłego roku jest on otwarty także w okresie zimowym i to bezpłatnie. Jednym z nich jest Kolekcja Mało Znanych Roślin Wrzosowatych, w której można kontemplować urodę potencjalnych dostarczycieli bursztynu: modrzewnika chińskiego i sośnicy japońskiej.

  Narodziny bursztynu

  Obecność tych dwóch gatunków drzew jest o tyle wyjątkowa, że ciężko jest odtworzyć w centrum Polski, specyficzny nadmorski klimat. Jednak, w północno-wschodnim narożniku powsińskiego ogrodu, się to udało.

  Pod osłoną dębów i buków rosną prastare gatunki drzew, które zachowały się tylko na małych obszarach Dalekiego Wschodu: modrzewnik w górach wschodnich Chin, na wysokości 100-1500 m.n.p.m, a sośnica wyłącznie na wyspach Honsiu, Kiusiu i Sikoku.

  Jak mówi biolog-florysta, Adam Kapler, do czasu epoki lodowcowej, drzewa te mogły lokalnie występować często także w Europie, w tym na terenach obecnie zalewanych przez Morze Bałtyckie.

  - Obie te dendrologiczne osobliwości podejrzewa się obecnie o bycie tą tajemniczą sosną bursztynodajną (Pinus succinifera), z której obfitych „łez” powstał nasz nadmorski sukcynit – mówi naukowiec.

  Modrzewnik o tej porze roku zachwyca głęboką, miodową lub niemal pomarańczową barwą opadających igiełek, które dzięki wysokiej, jak na tę porę roku, temperaturze nadal utrzymują się na drzewie. Sośnica za to pyszni się szmaragdową zielenią swoich igieł.

  Kolorowa jesień

  Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia w listopadzie jest byliniarnia, która powstała na bazie szkółek powsińskich. Kilka lat temu została zrewitalizowana i udostępniona dla zwiedzających.

  Największą ekspozycją kolekcji bylin jest Ogród Bylinowy, w którym rośnie ponad 788 gatunków oraz odmian roślin ozdobnych, kwitnących od wczesnego lata do późnej jesieni.  Wciąż spotkamy tu kolorowe astry, chryzantemy, marcinki czy nagietki.

  Pogoda sprzyja także krzewom i rajskim jabłoniom, które nadal uginają się od owoców. Zawsze warto także zajrzeć do oranżerii, która przez cały rok zachwyca egzotycznymi okazami z całego świata.

  Odwiedzając ogród można także obejrzeć wystawę malarstwa Magdaleny Shummer-Fangor w willi "Janówek" (do 11 listopada w soboty i niedziele w godz. 10:00-17:00), a przez cały listopad w Centrum Edukacji - wystawę malarstwa Urszuli Bąkowskiej zatytułowaną "Pejzaże".

  Wstęp do ogrodu jest bezpłatny od 1 listopada br. do 29 lutego 2019 r. Ogród czynny jest przez cały tydzień w godz. 9:00-17:00, a oranżeria w godz. 10:00-16:00 (wstęp 8-12 zł).

  W okresie zimowym wejście od strony lasu będzie zamknięte, a kawiarnia będzie czynna tylko w weekendy w godz. 10:00-16:00. W najbliższy weekend, 3-4 listopada, oranżeria oraz Cafe Ogród będą nieczynne.

  ZOBACZ ATRAKCJE OGRODU BOTANICZNEGO W SEZONIE JESIENNYM:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 16

  • 7
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.2475 sekundy
  REKLAMAA2-GOODBIKE-11-04----10-05-2019