Zamknij

Ciążowe problemy z dziąsłami, czyli niełatwe dziewięć miesięcy

12:00, 25.07.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 12:18, 25.07.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Oczekiwanie na dziecko to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. Pierwsze ruchy maluszka, jego zdjęcia podczas badania USG dostarczają przyszłym rodzicom wielu wzruszeń. Niestety zmiany zachodzące w organizmie przyszłej mamy są również przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Jedną z najczęstszych przypadłości kobiet w ciąży są stany zapalne dziąseł.

Stany zapalne w jamie ustnej u przyszłych mam pojawiają się często i nie należy ich ignorować, ponieważ w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia. Z tego powodu należy konsultować wszelkie, zwłaszcza powtarzające się dolegliwości z ginekologiem lub stomatologiem. Odpowiednie leczenie i właściwa higiena jamy ustnej pozwolą uniknąć powikłań i zapobiegną nawrotowi infekcji. Chcąc uchronić się przed zapaleniem dziąseł w czasie ciąży, warto poznać mechanizm powstawania choroby.

Gospodarka hormonalna a kondycja tkanek przyzębia - co je łączy?

Ciąża sprawia, że organizm kobiety przechodzi swoistą metamorfozę, której celem jest przygotowanie ciała do porodu i karmienia piersią. Zmiany dotyczą także gospodarki hormonalnej. Na przestrzeni dziewięciu miesięcy zmienia się bowiem metabolizm hormonów sterydowych, co ma wpływ na wiele narządów. Poziom hormonów płciowych takich jak estrogeny i progesteron sprawia, że błony w organizmie stają się bardziej wrażliwe na działanie czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Zmiany w wydzielaniu hormonów przyczyniają się również do rozszerzania naczyń krwionośnych, co dodatkowo uwrażliwia śluzówki. Co ciekawe dotyczy to nie tylko błon śluzowych pokrywających narządy płciowe, ale także tych, które znajdują się w jamie ustnej. Właśnie dlatego przyzębie w czasie ciąży jest szczególnie narażone na częste stany zapalne.

Ciążowe zapalenie dziąseł - częsta przypadłość przyszłych mam

Maria Bilińska i Jerzy Sokalski, specjaliści z Katedry i Kliniki Chirurgii Stomatologicznej UMP w Poznaniu uważają, że ciążowe zapalenie dziąseł jest jedną z najczęściej występujących chorób jamy ustnej u przyszłych mam. Schorzenie jest bowiem diagnozowane u 60-75% pacjentek. Według badaczy stan zapalny może być odpowiedzią organizmu na obecności płytki bakteryjnej, do której z kolei przyczyniają się nieprawidłowa higiena jamy ustnej, odkładanie się kamienia nazębnego, obecność nawisających wypełnień lub niewłaściwe uzupełnienia protetyczne. Naukowcy z Amerykańskiej Akademii Periofontologicznej uważają, że ciążowe zapalenie dziąseł nie jest groźnym schorzeniem. Badacze uważają jednocześnie, że ta choroba łatwo ulega modyfikacjom, co może być niebezpieczne dla zdrowia kobiety i dziecka, dlatego lekarze zalecają przyszłym mamom regularne wizyty w gabinetach stomatologicznych.

Nadziąślak, czyli guz ciążowy - co to takiego?

U 5% kobiet w ciąży, które zgłaszają stany zapalne jamy ustnej, stwierdza się guz ciążowy, inaczej zwany nadziąślakiem. Takim mianem są określane zmiany w jamie ustnej, które przybierają postać narośli na dziąsłach. Guzki mogą mieć barwę sinawą, bladoróżową lub żywoczerwoną w zależności od rodzaju. Zdarza się również, że ulegają owrzodzeniom i krwawią. O ile lekkie zapalenie dziąseł może być leczone w domu za pomocą płukanek ziołowych, nadziąślaki wymagają kontroli stomatologa i podjęcia leczenia pod okiem specjalisty. Obserwacje pozwalają bowiem wykluczyć poważne zmiany i zapobiegają komplikacjom. Warto pamiętać też, że guz ciążowy może zmaleć lub całkowicie się wchłonąć po ustabilizowaniu się gospodarki hormonalnej niedługo po urodzeniu dziecka.

Zioła czy leki - co na bolące dziąsła?

Bolące, krwawiące i rozpulchnione dziąsła to nie tylko silny dyskomfort dla przyszłej mamy. Stany zapalne w jamie ustnej to bowiem przede wszystkim poważne zagrożenie dla rozwoju i życia dziecka. Właśnie dlatego wszystkie infekcje wymagają konsultacji z lekarzem, który doradzi, jak z nimi walczyć. Lista sposobów zwalczania stanów zapalnych jest bowiem długa. Specjaliści radzą, by sięgać po płukanki ziołowe (np. z rumianku czy szałwii), które działają antyseptycznie i obkurczająco na naczynia. Ponadto warto sięgnąć po dostępne w aptekach żele, maści i kremy - ich zadaniem jest złagodzenie stanu zapalnego i przyspieszenie gojenia mikroranek. Nie należy jednak zapominać, że nie wszystkie preparaty mogą być stosowane przez kobiety w ciąży. Przyszłe mamy nie powinny więc decydować się na samodzielne leczenie, ponieważ mogą zaszkodzić sobie i dziecku. Sprawdź, co na bolące dziąsła proponują producenci kremu Protefix: https://www.protefix.pl/wiedza-i-porady/bol-dziasla-krwawienie-stany-zapalne-co-stosowac - spośród metod warto wymienić chociażby żele kojąco-regenerujące oraz odpowiedni dobór pasty i szczoteczki do zębów.

Bolące plecy i trudności z trawieniem to popularne przypadłości przyszłych mam. Warto jednak pamiętać, że nierzadką dolegliwością kobiet w ciąży są zapalenia w obrębie jamy ustnej, co wiąże się ze zmianami w gospodarce hormonalnej podczas oczekiwania na dziecko. Każda kobieta, która planuje zajście w ciążę, powinna więc zgłosić się do stomatologa, który sprawdzi kondycję zębów i dziąseł - uprzednie usunięcie kamienia nazębnego, wymiana plomb amalgamatowych czy wyleczenie próchnicy i innych przyczyn stanów zapalnych jamy ustnej, pozwoli na uniknięcie wielu problemów w czasie oczekiwania na dziecko.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

camillacamilla

0 0

Jak byłam w ciąży z pierwszym dzieckiem, wyglądałam kwitnąco. Za to przy drugim pojawiły się problemy z dziąsłami, a włosy wypadały garściami. Na dziąsła pomógł mi Dentozon, a włosy obcięłam na krótko i przestałam farbować, żeby dodatkowo ich nie obciążać. 10:02, 28.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%