REKLAMAA1 MAGICAL PLACES 15.06.2022 - 14.09.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 lipca 2022, 07:30 komentarzy 4

  (KW)

  Pod dostatkiem jest tylko krwi z grupy AB. Pozostałych grup - jak każdego lata - coraz bardziej brakuje! W sobotę w ursynowskim ratuszu odbędzie się wakacyjna zbiórka tego bezcennego leku. Krwiodawcy proszeni są o niezawodne stawiennictwo!

  Lekkie ukłucie, kilka minut w wygodnym fotelu i tyle. Oddawanie krwi nie boli i nie jest niczym strasznym, a ratuje ludzkie życie. Krew potrzebna jest przez cały rok, ale latem - gdy akcje i zbiórki cieszą się mniejszym powodzeniem, a wypadków na drogach więcej - magazyny stacji krwiodawstwa pustoszeją w zastraszającym tempie.

  W tej chwili w magazynach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie nie brakuje tylko krwi z grupy AB. Bardzo potrzebna jest krew grupy A Rh+. Krwi pozostałych grup i czynników na razie nie brakuje, choć stan zmienia się z dnia na dzień.

  W sobotę, 30 lipca w godz. 9 - 14 odbędzie się zbiórka krwi organizowana przez ursynowski Klub Honorowych Dawców Krwi PCK. Tym razem krew będzie można oddać w budynku urzędu dzielnicy na I piętrze. Na parterze powitają nas członkowie klubu, który skierują do rejestracji. Przy okazji będzie można się zarejestrować w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego prowadzonego przez Fundację DKMS Polska.

  Kto może oddać krew?

  Przepisowe 450 ml mogą oddać osoby w pełni zdrowe, w wieku 18-65 lat i ważące ponad 50 kg. Również te po szczepieniu przeciw COVID-19 - w przypadku szczepionek firm Pfizer i Moderna co najmniej 48 godzin po zastrzyku, a Astra Zeneca i Johnson&Johnson - 14 dni.

  Trochę dłużej muszą poczekać osoby, które oddawały krew w ostatnim czasie. Krew pełna może być pobierana maksymalnie 6 razy w roku - w przypadku mężczyzn - lub 4 razy w roku - w przypadku kobiet. Ponadto należy odczekać co najmniej 8 tygodni pomiędzy donacjami, podobnie w przypadku oddawania koncentratu krwinek czerwonych. Częściej można natomiast oddawać inne składniki, czyli osocze (25 l rocznie, co 2 tygodnie) i płytki krwi (12 razy w roku, co 4 tygodnie).

  Zjedz śniadanie, wypij kawę!

  Nie wystarczy też tylko przyjść, wypełnić formularz i czekać na swoją kolej. Honorowi krwiodawcy powinni się odpowiednio przygotować - zjeść lekkostrawne śniadanie oraz pić dużo płynów, np. wody, kawy lub herbaty, ale nie alkoholu.

  Niektórzy mogą zastanawiać się, czy taki zabieg jest bezpieczny. W końcu 450 ml to blisko 1/10 całej krwi w ludzkim ciele. Bez obaw - organizm zregeneruje utraconą krew. Pomoże w tym 9 tabliczek czekolady, które krwiodawcy otrzymują za swoje poświęcenie. Nie ma też co zastanawiać się nad zapotrzebowaniem na daną grupę krwi. Każda jest potrzebna i każda jest bezcenna, bo jeszcze nikomu nie udało się wyprodukować syntetycznego odpowiednika.

  Kolejne terminy zbiórek: 27 sierpnia, 24 września, 29 października, 26 listopada. Patronem medialnym ursynowskich zbiórek jest portal Haloursynow.pl.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

  • 7
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~urs 4 23 dni temu

   co jak ktos nie zna swojej grupy krwi?

   Edytowany: 23 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Trej 3 23 dni temu

   To raczej jest pierwszy raz oddać, a wtedy najlepiej udać się na Saską - zrobią wszystkie badania przed oddaniem.

   Edytowany: 23 dni temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aster 2 23 dni temuocena: 100% 

   może warto robić zbiórki w tygodniu - aktualnie przysługuja dwa dni wolne od pracy - w czwartek/piatek bedzie wiecej ludzi niż w sobote :) a wystarczy autobus z krwiodawstwa na parkingu.

   Edytowany: 23 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~RR 1 21 dni temuocena: 100% 

   Pomijając aspekt pracy i wolnego który nie wątpliwie zachęca :) to na weekendy (szczególnie te ładne) ludzie raczej znikają z Warszawy. Następną kwestią jest to że w przypadku piątku, soboty trochę ludzi też wychodzi na miasto, imprezy gdzie rano nawet jak by chcieli to nie mogą oddać krwi bo mogą być jeszcze pod wpływem alkoholu więc pomysł oddawania krwi w tygodniu wydaje się być zdecydowanie lepszy

   Edytowany: 21 dni temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.374 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022