Zamknij

ETNOLIGA NA URSYNOWIE. "Grają wszyscy - uchodźcy i dyrektorzy"

12:18, 10.03.2016 Klaudia Ziółkowska Aktualizacja: 12:29, 10.03.2016
Skomentuj Etnoliga Etnoliga

Uchodźcy i dyrektorzy, osoby z wykształceniem zawodowym i po studiach doktoranckich, ludzie różnych profesji, poglądów i wyznań, a wszystkich łączy jedno... miłość do futbolu. W kwietniu na Ursynowie startuje Etnoliga - czyli turniej, który uczy tolerancji.

- Gdy w roku 1960 powstało państwo nigeryjskie, składało się z dziesiątków plemion, kultur, języków i religii, bardzo często ze sobą sprzecznych. I właśnie futbol stał się pierwszą płaszczyzną, na której mieszkańcy nowego kraju się zintegrowali. Tłum na stadionie pełen emocji, zaczął skandować po raz pierwszy w dziejach nazwę swojej nowej ojczyzny - pisał Ryszard Kapuściński.

Piłka nożna od wielu lat nieustannie uznawana jest za najpopularniejszą grę na świecie. Wspólna rywalizacja na boisku łączy ludzi niezależnie od koloru skóry, płci czy wyznania. I właśnie taką piłkę chcą grać zawodnicy Etnoligi. 

Organizatorzy turnieju wierzą w futbol otwarty dla wszystkich, oparty na pozytywnym dopingu i zasadach fair play. Dlatego do wspólnej rywalizacji zapraszają uchodźców i dyrektorów, studentów, uczniów i przedstawicieli różnych narodów.

- Pierwszy turniej zorganizowaliśmy w 2005 r. - mówi Krzysztof Jarymowicz z Fundacji dla Wolności. - Udział wzięli Czeczeni i Afrykanie. Po roku kolejne zawody poszerzyliśmy o ekipę wietnamską i nowe osoby z całego świata. W trzecim i czwartym turnieju grało już 12 drużyn, m.in. reprezentacja gminy żydowskiej oraz kibice Legii z warszawskiego Bródna. Rozpoczęliśmy współpracę ze środowiskiem piłkarek, wprowadzając minimalną liczbę 3 kobiet w każdym zespole. W związku z dużym zainteresowaniem, w 2010 r. turnieje przekształciły się w stałą ligę.

Każdego roku w turnieju bierze udział blisko tysiąc osób z ponad 50 krajów. Wszystkie drużyny są wielokulturowe, w każdej grają wspólnie kobiety i mężczyźni. To właśnie zawodnicy współdecydują o kształcie ligi, a meczom towarzyszą konkursy, poczęstunki i prezentacje przygotowane przez drużyny. 

- Każda osoba ma swoją historię, często niezwykłą. Dzięki wspólnej grze i atrakcjach wokół boiska otwieramy się na innych, przełamujemy uprzedzenia, nawiązujemy przyjaźnie - dodaje Krzysztof Jarymowicz. - Etnoliga to gwarancja ciepłej, przyjaznej atmosfery, którą poczujesz, nawet jeśli pochodzisz z antypodów i nie możesz się przyzwyczaić do polskiej pogody.

Jak się zapisać?

Cały turniej zostanie rozegrany na Ursynowie. Organizatorzy przyjmują zgłoszenia indywidualne oraz drużynowe (jeżeli w drużynie zostanie zgłoszonych trzech zawodników różnej narodowości oraz trzy kobiety). Warunkiem uczestnictwa jest ukończenie 16 lat. Zgłoszenie przyjmowane są na stronie  fundacji do 31 marca.

- Etnoliga rusza 11 kwietnia, a rywalizację toczyć się będą przez kolejnych 10 niedziel z wyjątkiem 1 maja - tłumaczy Krzysztof Jarymowicz. - Zawodnicy zagrają na Orliku ul. Przy Bażantarni 3. Udział w zawodach jest bezpłatny.

Kontakt do organizatora: 502 070 701

(Klaudia Ziółkowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%