REKLAMAA1-DAGRASSO----13-05----13-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Podczas wczorajszej awarii w metrze nie zadziałały nowe bramki ewakuacyjne. Pasażerowie tłoczyli się przy kołowrotach biletowych, słysząc w tle ponaglenia z megafonów o konieczności "szybkiego opuszczenia stacji". - Dlaczego więc metro nie otworzyło bramek do ewakuacji? Czy ktoś igra z naszym bezpieczeństwem? - pytają pasażerowie.

  W środę przed godz. 18:00, w czasie popołudniowego szczytu, gdy tysiące osób wracają z pracy, na stacji Wilanowska doszło do awarii pociągu. W jej wyniku aż sześć stacji I linii metra zostało wyłączonych z ruchu na kilkadziesiąt minut. Pasażerowie byli wypraszani z peronów: Pola Mokotowskiego, Racławickiej, Wierzbna, Wilanowskiej, Służewia i Ursynowa.

  Byłam na stacji Wierzbno kiedy przejechał dymiący się pociąg, oznaczony jako przejazd techniczny. Zadymił całą stacje. Wsiadłam do następnego, który podjechał po minucie, przejechaliśmy Wilanowską, Służew, zbierając do środka coraz więcej dymu i na Ursynowie nastąpiła ewakuacja. 

  - tak zdarzenie opisuje pani Magdalena. Podobnie brzmią relacje innych naszych czytelników.

  Podczas ewakuacji stacji setki osób musiały się tłoczyć przy przejściach z kołowrotkami, a do szybkiego opuszczenia stacji ponaglał płynący z głośników komunikat: "Proszę natychmiast opuścić stację".

  - Byłam w metrze na stacji Ursynów, gdy włączył się sygnał i komunikat o ewakuacji. Pasażerowie w panice ruszyli do bramek, było nerwowo przy nich. Coś się jednak blokowało - relacjonuje pani Monika.

  Boczne bramki ewakuacyjne - te instalowane przez metro w ciągu ostatniego roku - nie otworzyły się, choć zdaniem wielu pasażerów powinno nastapić to automatycznie.

  - Na Ursynowie było trudno wyjść, bo bramki ewakuacyjne byly zamknięte. Podwójna porcja ludzi, bo pociąg zabrał osoby z innego, wcześniej wyłączonego, wychodziła przez kołowrotki i furtki dla rowerów i trwało to dość długo. Próbowałem jedną bramkę otworzyć, ale nie było takiej możliwości - opowiada kolejny nasz czytelnik.

  Metro: Nie było ewakuacji i paniki

  Zdaniem przedstawicieli Metra bWarszawskiego bramki nie zostały otwarte, bo nie było do tego podstaw, np. pożaru. Nie można też mówić o tym, aby pasażerowie opuszczali stacje w panice.

  - Z powodu awarii pociągu nastąpiło zadymienie, nie było jednak sytuacji bezpośrednio zagrażającej pasażerom i podstaw do ewakuacji, a co za tym idzie otwarcia bramek ewakuacyjnych. Nie było podstaw do paniki. Zadziałały te same procedury jak np. przy pozostawieniu bagażu, gdzie pasażerowie są proszeni o opuszczenie pociągu i stacji - wyjaśnia Anna Bartoń, rzecznik metra.

  Takiego podejścia do sprawy nie rozumie jeden z ursynowskich radnych, który od lat domaga się likwidacji wszystkich bramek w metrze, jako niepotrzebnej uciążliwości dla pasażerów. Cieszy się też, że podczas wczorajszej ewakuacji szczęśliwie nikomu nic się nie stało.

  - Rozmawiamy o zaistniałej sytuacji po fakcie, gdy wiadomo, że nic złego się nie wydarzyło, ale gdyby choć jedna osoba zaczęła panikować to mogłoby dojść do tragedii. Mam bardzo krytyczny stosunek do bramek w metrze, nie ma ich w np. w Pradze, Wiedniu, Budapeszcie i jakoś nikomu to nie przeszkadza - mówi Maciej Antosiuk z Projektu Ursynów.

  Jeszcze dwa lata temu pasażerowie, chcący szybko opuścić stacje metra mogli sami otworzyć bramki ewakuacyjne. Zarząd Transportu Miejskiego uznał jednak, że wiele osób, które z nich korzysta to gapowicze i postanowił system uszczelnić. Tak bardzo, że bramki ewakuacyjne nie otwierają się nawet gdy pasażerowie wzywani są do natychmiastowego opuszczenia stacji.

  Zadzwoniliśmy do Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy z pytaniem, czy zamierza przeanalizować środowe zdarzenie pod kątem decyzji metra o nieotwieraniu bramek.

  - To zdarzenie nie umknęło naszej uwadze. Biuro już je analizuje - usłyszeliśmy w sekretariacie biura. Do sprawy powrócimy, gdy otrzymamy od urzędników pełne wyjaśnienia.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 215

  • 19
   BARDZO PRZYDATNY
  • 16
   ZASKOCZONY
  • 10
   PRZYDATNY
  • 12
   OBOJĘTNY
  • 5
   NIEPRZYDATNY
  • 53
   WKURZONY
  • 100
   BRAK SŁÓW

  25Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Mieszkaniec2 25 4 miesiące temuocena: 14% 

   Może też zlikwidować opłaty za benzynę- podjezdzasz tankujesz odjezdzasz? Przecież tak jest szybciej

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 24 4 miesiące temuocena: 100% 

   Ta kosztowna przebudowa bramek aby nie dało się przeskoczyć właśnie służy temu aby pasażerów uwięzić w razie awarii. Zawsze obowiązuje zasada - wydawać kasę z największą szkodą dla mieszkańców. Wszystko pod bacznym okiem najważniejszego mieszkańca Kabat.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jprd 23 4 miesiące temuocena: 100% 

   Nieźle- wsiąść do pociągu tuż po przejeździe dymiącego- lekcja z Kaprum jak widać nie dla Polaków...

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~tew 22 4 miesiące temuocena: 100% 

   Ciekawe jak wygląda ewakuacja ze stacji metra Centrum od strony "patelni" w godzinach szczytu? Tylko schody ruchome i tłum ludzi często z bagażami (blisko do dworca).

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Trzaskowskyi 21 4 miesiące temuocena: 25% 

   Co się przypprzasz? Wystarczy, że ewakuacja na stacji metra Berlin Zentrum jest rozwiązana wzorowo :) Po co nam lotnisko pod Warszawą skoro jest pod Berlinem?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mako 20 4 miesiące temuocena: 100% 

   Nie było paniki, ale mogła być! - Było zadymienie i wezwania do szybkiego opuszczenia stacji. Panika w takiej sytuacji może pojawić się nagle. Obsługa metra jest niedoszkolona, a bramki w takiej sytuacji powinny zostać otwarte automatycznie.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~konstytucja 19 4 miesiące temuocena: 100% 

   Bardzo ciekawe co te urzedasy z metra sugerują. Czyli komunikat o szybkim opuszczeniu stacji to nie jest ewakuacja i można go ignorować?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pawelxxc 18 4 miesiące temuocena: 0% 

   Ale propagandę uprawiacie. To ma być dziennikarstwo? Bardziej do Faktu pasuje

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zen 17 4 miesiące temuocena: 100% 

   Jeśli z megafonów metra nadawano komunikat ; "Proszą natychmiast opuścić stację metra', to tylko obcojęzyczni i automat zaprogramowany na słowo "ewakuacja" mogły nie zareagować. Mam więc pytanie : Czy metrem zarządzają osoby obcojęzyczne , czy automat ? Polacy , by otworzyli bramki i nie narażali Rodaków na niebezpieczeństwo.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ret 16 4 miesiące temuocena: 100% 

   Bramki ewakuacyjne MUSZA sie otwierac NIE na haslo (to jakis absurd), tylko na nacisk. System ostrzegania moze pasc, megafony moga nie zadzialac, kto je wlacza moze jeszcze nie wiedziec, ze np. na peron wjechal palacy sie sklad i ze juz rozgrywaja sie dantejskie sceny. W tym czasie pojawiaja sie toksyczne dymy, ludzie juz biegna w panice(!!!), musza miec mozliwosc opiszczenia stacji w kilkadziesiat sekund, czyli przez wysytkie bramiki jednoczesnie. Jesli system tak nie dziala, to jest zly, wadliwy, naraza ludzkie zycie.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ret 15 4 miesiące temuocena: 100% 

   PS. Moze tez byc taka sytuacja, ze na peron niemal jednoczesnie wjezdzaja dwa sklady. W jednym jest duzy pozar, cos wybuchlo, dymi sie, wiec nagle pasazerowie z dwoch skladow nabitych po kokardki musza opuscic metro jednoczesnie. Bez otwarcia wszystkich bramek zginie bardzo duzo ludzi. Czesc bedzie zaczadzona, czesc stratowana zywcem, niektorzy zostana zepchnieci na tory - wszystko to jesli wszystkie ploto-bramki nie beda otwierane pod wplywem nacisku i to jednoczesnie,przy obu wyjsciach. W tym czasie pracownik moze byc w kiblu. Po prostu. Rola bramek bezpieczenstwa jest otwieranie sie pod naporem. Nawiasem mowiac M2 jest tak zbudowana, ze w wypadku paniki znaczna czesc pasazerow spadnie/zostanie zepchnieta z peronow. Jest to nieuchronne np. na Swietokrzyskiej M2 z powodu stanowczo zbyt waskich przejsc przy kolumnach. Na razie ta linia nie jest az tak wypelniona jak M1, ale to tylko kwestia kilku lat.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~piki 14 4 miesiące temuocena: 100% 

   W przypadku paniki na M1 i M2 Świętokrzyska to będzie dopiero TOTALNA KATASTROFA. Wąskie przejścia, wąskie schody a na nich tłum który się wali na dół jak domino. Kto to projektował? Kto zezwolił na coś takiego. Trzaskosia wtedy nie było, więc ludzie Walcowej.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Filemon 13 4 miesiące temuocena: 75% 

   W tej sytuacji tematem do dyskusji nie powinny być bramki (bo nie one były problemem), lecz pytanie dlaczego nie ogłoszono ewakuacji. Gdyby ją ogłoszono, bramki byłyby otwarte i ludzie by spokojnie i szybko wyszli. Dlaczego nie ogłoszono ewakuacji?

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ret 12 4 miesiące temuocena: 100% 

   Niestety, zadymienie jest bezposrednim zagrozeniem zycia wielu osob, bo nigdy nie wiadomo jak duze i jak toksyczne bedzie za 40 sekund. Jak mozna zamykac wyjscia bezpieczenstwa na klucz??? Nikt nie zginal, ale ktos powinen wyleciec.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 23 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nie ma racji! 11 4 miesiące temuocena: 100% 

   Pani rzeczniczka metra - tak jak pani Kalczyńska z TVN - powinna odbyć rozmowę z przełożonymi.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KJL 10 4 miesiące temuocena: 100% 

   Straż Metra przeważnie siedzi w swoich pakamerach, popija kawkę. Kiedyś jechałem ze stacji Stokłosy i wsiadłem do ostatniego wagonu. Sytuacja wymagała interwencji straży metra, straży miejskiej lub policji. Na kolejnych stacjach na peronach żadnej służby nie było - i tak dojechaliśmy aż do Centrum...

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~konstytucja 9 4 miesiące temuocena: 25% 

   Straż metra została okrojona do minimum. I słusznie, skoro zabroniono im przepędzania bezdomnych to niby po co mieli się kiwać po peronach? Bandziorowi te dziadki i tak nic by nie zrobiły.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dyndol 8 4 miesiące temuocena: 0% 

   Straż metra jest od pilnowania mienia A nie od interwencij policija ma nadzór nad metrem

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~De 7 4 miesiące temuocena: 67% 

   Na Wierzbnie normalnie pojawiły się komunikaty o ewakuacji (na wyświetlaczach) i bramki były otwarte - wszystkie

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • StasioJasio 6 4 miesiące temuocena: 22% 

   A co mowia na ten temat przepisy? - Jesli mialy byc otwarte - a nie byly - to kara dla osoby odpowiedzialnej Jesli jednak nie powinny byc w tej sytuacji otwarte - to sprawy nie ma - jasno prosto zrozumiale. Interpretacja przepisow przez jakiegos Pana lub Pania konczy sie tragicznie - przepisy sa po to by je przestrzegac

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~&;:-.,;:&” 5 4 miesiące temuocena: 94% 

   Te bramki to głupota. Zmarnowana kasa. Wszystkim byłoby wygodniej, gdyby ich nie było. A gapowicze i tak się przedostaną, zresztą od tego są kanary.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 30 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~a9090 4 4 miesiące temuocena: 86% 

   Niepotrzebne ! Ale firma szwagra zarobiła! Zatrudniają obcokrajowców i potem takie skutki. już nawet w TVN -nie mówią, że robotnicy najmowani - Ukraińcy , kiedy chcą , to nie rozumieją co się do nich mówi i robią dokładni odwrotnie. (dotyczyło to ekip budowlano , remontowych)

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 6 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Znawcw 3 4 miesiące temu

   Wynik finansowe mówią co innego

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~klemen 2 4 miesiące temuocena: 100% 

   Tylko że np. na stacji Ursynów padł komunikat by natychmiast opuścić teren stacji, więc... jeżeli komunikat podaje NATYCHMIAST to oznacza, ze mamy do czynienia z ewakuacją.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 35 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KluczDoDrzwi 1 4 miesiące temuocena: 100% 

   Polska, kraj pozamykanych na klucz wyjść ewakuacyjnych. Bo tak jest łatwiej na co dzień. Co z tego, że gdy coś się wydarzy to ludzie mogą stracić życie? Przerażająca, wygodnicka lekkomyślność.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3223 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020