REKLAMAA1 AUCHAN 01.07.2022 - 31.12.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (SK)

  Nie ma chętnych do zbadania jakości powietrza w sąsiedztwie tunelu POW na Ursynowie. Fiaskiem zakończył się już drugi przetarg, a to może oznaczać, że decyzja o montażu filtrów opóźni się.

  Będzie kolejny, trzeci konkurs na wykonawcę pomiarów jakości powietrza w rejonie tunelu POW. Do drugiego przetargu, ogłoszonego w marcu, nikt się nie zgłosił. A i pierwszy zakończył się klapą. Postępowanie to zostało unieważnione, ponieważ jedyna złożona w nim oferta nie spełniała wymagań postawionych w przetargu.

  - Jednostka badawcza nie posiadała certyfikacji lub akredytacji wymaganej przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska - informowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie.

  Teraz, mimo złagodzenia warunków, do konkursu nie zgłosił się nikt. Może to mieć kolosalne znaczenie dla kwestii filtrów spalin na 150 metrowych dwóch wyrzutniach górujących nad portalami tunelu.

  Po co takie badania?

  W październiku 2017 roku, po licznych protestach i masowym wysyłaniu przez mieszkańców wniosków w tej sprawie, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie nałożył na GDDKiA obowiązek przeprowadzenia badań jakości powietrza.

  - Wykonawca miał zebrać dane z wyrzutni spalin zlokalizowanych przy obu wylotach z tunelu oraz z okolic portali. Dane miały obejmować dwutlenek azotu, pył zawieszony (PM2,5 i PM10) oraz benzen. Badania na wyrzutniach wykonywane miały być całodobowo przez rok - informuje Małgorzata Tarnowska ze stołecznego oddziału GDDKiA.

  Po przeprowadzeniu badań ma powstać tzw. analiza porealizacyjna, w której zostanie jasno stwierdzone, czy na wyrzutniach tunelu POW należy zamontować filtry spalin, czy też nie są one potrzebne. GDDKiA podkreślała też, że w przypadku złej jakości powietrza wcale nie muszą to być filtry, ale inne "rozwiązania minimalizujące, które zapewnią dochowanie norm". Chodzi o dozwolony poziom smogu.

  Obiecywali wszyscy

  W 2018 roku podczas kampanii samorządowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk obiecywał, że analiza porealizacyjna rozpocznie się "zaraz po uruchomieniu tunelu", choć przepisy dają na to rok. Filtry obiecywał też ursynowianom kandydat na prezydenta stolicy Patryk Jaki. - Sprawa załatwiona - mówił 24 czerwca 2018 roku. Walkę o filtry obiecywał z kolei prezydent Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej. Ale - przypomnijmy - to w 2011 roku, za czasów rządu PO-PSL, do przetargu na budowę POW nie wpisano obowiązku montażu filtrów, a we wcześniejszym postępowaniu środowiskowym dyrekcja ochrony środowiska o tym nie pomyślała.

  Czy uda się znaleźć wykonawcę badań w trzecim przetargu i przystąpić do badań jeszcze przed zakończeniem prac w tunelu, które drogowcy zaplanowali na czerwiec?

  Jeśli GDDKiA się pospieszy to tak. Ale terminarz jest napięty. Na przeprowadzenie badań powietrza i przygotowanie analizy wykonawca będzie miał prawdopodobnie znów 20 miesięcy, choć GDDKiA wspomina o tym, że:

  - Aktualnie zamówienie musi zostać zaktualizowane pod względem obowiązujących terminów realizacji S2 POW.

  Jeśli laboratorium na badania miałoby tyle samo co zakładano dotychczas, to decyzja o filtrach mogłaby zapaść około stycznia 2023 roku. Jeśli mniej - o parę miesięcy szybciej. Ale to i tak kwestia najwcześniej 2022 roku. A tymczasem coraz częściej słychać o nowym terminie otwarcia tunelu - wrześniu tego roku.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 58

  • 5
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 26
   WKURZONY
  • 24
   BRAK SŁÓW

  16Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Auto 16 ponad rok temuocena: 50% 

   Bardzo Dobrze, człowiek chce kupić auto na prąd to mu smb mówi że nie zamontuje ladowania w garażu, a teraz chcecie filtry? Hipokryzja

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby
  • ~raban 15 ponad rok temuocena: 33% 

   A po hu-lajnogę filtry, tunelem będziemy jeździć w maskach p-gaz, a okoliczni (wlotowo/wylotowi) włościanie tez powinni zaopatrzyć się w takie maski !

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby
  • ~kabaciak 14 ponad rok temuocena: 80% 

   Zobaczycie te filtry tak, jak park linearny.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby
  • ~chcemy filtrów 13 ponad rok temuocena: 35% 

   No pewnie niech wytrują Ursynów, tylko kto wtedy będzie siedział w Ratuszu? A gdzie wszystkie orły, które obiecywały, że filtry będą bez 2 zdań, no gdzie?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 13 wpisy tej osoby
  • ~ jako 12 ponad rok temuocena: 68% 

   Orzeł zwany Jaki vel dres z opola poleciał do Brukseli i tam żyje za nadzwyczaj skromną pensyjkę.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 17 8 wpisy tej osoby
  • ~żałuj rudy żałuj 11 ponad rok temuocena: 38% 

   Gdyby prezydentem Warszawy został Patryk Jaki , nie byłoby problemu filtrów. FILTRY BYŁYBY ODDANE DO UZYTKU Z CHWILĄ URUCHOMIENIA TUNELU. Ale mamy prezydenta Rafała Trzaskowskiego. I mamy problem , nie tylko filtrów. Teraz Warszawiaków rozpoznają ludzie po zapachu, bo opłata za śmieci zależy od ilości zużytej wody.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 8 13 wpisy tej osoby
  • ~ jako 10 ponad rok temuocena: 50% 

   @żałuj - to miał być sarkazm, czy kolega wypił zbyt dużo i mu się rzeczywistość pomieszała? Powiem tak: Jaki filtr Taki tunel. A to, że po zapachu poznajesz na wsi swojaków nie znaczy, że w mieście też tak będzie.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 6 6 wpisy tej osoby
  • ~GotowośćNaZmiany 9 ponad rok temuocena: 71% 

   Może jakaś współpraca z Oxygen - Miejski Filtr Powietrza, Airly itp.?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby
  • ~lolo 8 ponad rok temuocena: 80% 

   Po co badać jakość powietrza? Wiadomo, że czyste, morskie powietrze z tych wyrzutni nie będzie się wydobywać. Od razu montować filtry!

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 4 wpisy tej osoby
  • ~asd 7 ponad rok temuocena: 43% 

   Czytasz artykuły czy nie? "Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie nałożył na GDDKiA obowiązek przeprowadzenia badań jakości powietrza."

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby
  • ~Hmmm 6 ponad rok temuocena: 86% 

   A po jakiego grzyba organizować kolejny przetarg? Przecież jeśli nikt się nie zgłosił lub jego oferta nie mogła być zaakceptowana można udzielić zamówienia z wolnej ręki bez przetargu. Czy „orły” z GDKKiA o tym nie wiedzą? Czy wręcz przeciwnie, celowo opóźniają przez ogłaszanie kolejnych przetargów? Co za beznadziejna instytucja...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 3 wpisy tej osoby
  • ~ŁupPaństwa 5 ponad rok temuocena: 77% 

   Jaki rząd takie i podległe mu instytucje.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby
  • ~filtry konieczne 4 ponad rok temuocena: 37% 

   ORŁY Z RATUSZA URSYNÓW WIEDZĄ < ŻE FILTRY TO ZBĘDNY WYDATEK> PRZE#TARG OGŁOSZONY GDZIE ?

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 10 17 wpisy tej osoby
  • ~s 3 ponad rok temuocena: 40% 

   po co badania - wiadomo, ze śmierdzi a radni powinni wnioskować przejęcie przez burmistrza kosztów eksploatacji filtrów i sprawy by nie było - od razu by zrezygnowano

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 15 wpisy tej osoby
  • ~Boom 2 ponad rok temuocena: 78% 

   Hmm, radni mają decydować o czymś co do nich nie należy? Ciekawe. Choć obecnie wszystko jest możliwe, ale raczej nie w tę stronę. To Skarb Państwa zabiera sobie co potrzebuje.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 18 5 wpisy tej osoby
  • ~ŁupPaństwa 1 ponad rok temuocena: 90% 

   Nie co potrzebuje, lecz co chce. To jeszcze gorzej.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 19 2 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.451 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022