REKLAMAA1 SanGiovanni 01.05.2021 - 31.05.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KW)

  Fusy z kawy zostały rzucone… na chodnik obok ursynowskiego ratusza. Przechodniom pomysł się podoba. Okazuje się jednak, że wcale nie musi być tak ekologicznie, jak się z początku wydawało.

  W poniedziałek ursynowski ratusza zapowiedział testy fusów do kawy. Z urzędowych ekspresów wyzbierano zużytą kawę i rano - wzorem Krakowa oraz Lwowa - wysypano nią chodnik przy bocznej stronie urzędu. 

  Tych fusów już praktycznie nie widać i nie czuć. Jak stwierdził wiceburmistrz Bartosz Dominiak kawa szybko zmieszała się ze śniegiem. Przechodnie jednak nie narzekają. A to dobrze, bo znaczy, że fusy działają.

  - Najważniejsze, że nie szkodzi zwierzętom, bo to za pewne o to chodziło. Jeśli chodzi o śliskość, to się nie przewróciłem – mówi pan Dariusz.

  - Źle nie jest, bo się nie ślizgam. Na pewno lepsze rozwiązanie niż sól, która niszczy buty. Nie mam jednak dobrego porównania, bo już dawno nie było takich śniegów. Ale sam pomysł na pewno warty jest dalszego obserwowania – stwierdza pani Dominika.

  - Nadal jest trochę ślisko, ale to może dlatego, że sama mam śliskie buty? Podoba mi się natomiast wykorzystanie zużytych rzeczy – dodaje pani Patrycja.

  - Nie zauważyłem tych fusów, ale myślę, że to bardzo dobry pomysł. Nie jest ślisko, a to najważniejsze – dodaje inny mieszkaniec Ursynowa.

  Małe, niepozorne, ale działają

  Wygląda na to, że fusy z kawy zdają egzamin. Jak zauważył wiceburmistrz Bartosz Dominiak, śnieg po posypaniu kawą szybko się z nią łączy. Dzięki temu zgarnianie białego puchu jest o wiele łatwiejsze. Początkowo posypany fusami miał zostać cały chodnik wzdłuż budynku, od strony parkingu. Plany uległy jednak zmianie.

  - Zmieniliśmy miejsce, gdy okazało się, że aż tyle tej kawy nie pijemy – mówi wiceburmistrz.

  Stwierdza, że jeśli pomysł będzie kontynuowany, to konieczne będzie zaangażowanie do współpracy okolicznych kawiarni. To one w założeniu mają być głównymi producentami i dostarczycielami fusów.

  Idea sypania fusów z kawy zamiast soli i piachu ma na celu propagowanie ekologicznych rozwiązań. Ale okazuje się, że kawa niekoniecznie musi być taka ekologiczna.

  Środowisko może ucierpieć

  Źle o pomyśle wypowiadają się eksperci. Ekolog Krzysztof Poszwa, prowadzący blog eko-logiczni.com uważa, że sypanie chodników fusami to nie jest dobry pomysł.

  Przeprowadzono badania pokazujące, że dodanie do ziemi fusów z kawy w ilości zaledwie 2,5% objętościowo do górnych 10 cm gleby powoduje drastyczny spadek wzrostu roślin (kilkunasto-kilkudziesięciokrotny) - przekonuje Poszwa. Jedynym plusem w tym przypadku może być wyeliminowanie przy okazji chwastów.

  Fusy z kawy mają właściwości antybakteryjne i działają toksycznie na mikroflorę gleby - dodaje. Ponadto kawa jest zabójcza dla niektórych stworzeń. - W jednym z badań poddano wermikompostowaniu fusy z kawy (kompostowanie przy użyciu dżdżownic). W momencie gdy kompostowana masa składała się w 100% z fusów, śmiertelność dżdżownic była bardzo wysoka - stwierdza Poszwa.

  Zauważa również, że gdy nastąpią roztopy, kawa będzie spływać do kanalizacji, rzek czy innych zbiorników wodnych. Jej obecność w wodzie może powodować zaburzenia w rozwoju fauny i flory. Ponadto, podobnie jak piasek, może zapychać studzienki, co będzie generowało dodatkowe koszty. Okazuje się także, że przekazywanie odpadów z kawiarni może być... nielegalne.

  Być może należałoby przeprowadzić szereg nowych badań w celu określenia sposobu rozprzestrzeniania się wykorzystanych fusów w środowisku, migracji związków z fusów, czasu ich rozkładu, bezpośredniego wpływu na rośliny, środowiska wodne, wody gruntowe i systemy oczyszczania ścieków. Nie mówiąc o kwestii zalegalizowania samego pomysłu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 77

  • 11
   BARDZO PRZYDATNY
  • 11
   ZASKOCZONY
  • 11
   PRZYDATNY
  • 4
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 16
   WKURZONY
  • 20
   BRAK SŁÓW

  19Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Kodeks Wykroczeń 19 2 miesiące temuocena: 73% 

   A ja się pytam kiedy obaj miszcze od kawy dostaną mandaty za wyrzucanie odpadów na kilkunastu metrach stołecznych chodników? Za rzucenie papierka na chodnik jest mandat, a tu? Gdzie jest Straż Miejska? Czy ja mogę powyrzucać szklane słoiki na trawę, bo czytałem, że w Kamerunie pod słoikami trawa lepiej rośnie, gdyż woda z gleby wolniej paruje?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 18 2 miesiące temuocena: 70% 

   Ursynów trendsetterem galaktycznym. Myśl z zagranicy przyszła, znaczytsia charosza musi być, tak nada. Neurobiałki kupią jak nic, hi, hi.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~lousie 17 2 miesiące temuocena: 73% 

   Ekologiczne zasyfienie.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmaczon 16 2 miesiące temuocena: 77% 

   Zgłaszam projekt do Budżetu Obywatelskiego na kolejny gadżet pod Ratuszem: F U S O M A T............... Każdy kto przyniesie szklankę fusów dostanie jednego bartoszka. Po uzbieraniu 100 bartoszków na koncie, zbieracz dostąpi zaszczytu posypania ścieżki pod Ratuszem w towarzystwie znamienitego bartosza! I koniecznie fusomat musi kosztować ze 200 tysi. Oni lubio rozmach i na bogato.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmaczon 15 2 miesiące temuocena: 82% 

   Połączyć z kolejnym "superzajefajnym" pomysłem innego wicka... (wielbiciela gadżetów niejakiego Klaudiusza) mianowicie z wiatą dla palaczy. Przecież palący urzędnicy muszą robić to godnie, czyli z filiżanką kawusi... Same zyski dla Dzielnicy, same zyski....

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 14 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tomasz Macewicz 14 2 miesiące temuocena: 76% 

   Szum tylko żeby ktoś napisał. Kawy zorganizowali tyle ze śmiech, a samo sypanie to tych kilku garści to kpina. Ekologia też żadna jak widać

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~konstytucja 13 2 miesiące temuocena: 57% 

   A to sypanie piaskiem jest nieekologiczne?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~remini 12 2 miesiące temuocena: 80% 

   Fusy z kawy świetnie sprawdzają się jako odzywka dla roślin (także grzybów), dlatego używanie ich np w Alei Kasztanowej, w parkach ma sens, i to duzy. Przy roztopach fusy spłyną do ziemi i jest git bon, dla wszystkich: psich łap, ludzi, roślin oraz fusów, ktore sie nie zmarnują. Natomiast pod urzedem miejskim, szkodzić nie szkodzą, troche pobrudza urząd, ale szkoda fusow, az tak duzo ich nie mamy (plesnieja, sa biologicznie czynne). Mialy jednak duzy efekt propagandowy: o ursynowskim urzedzie i ekologicznych fusach mowily wszystkie media w Polsce. Teraz pora posypac fusami parkowe alejki.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Felicja 11 2 miesiące temuocena: 79% 

   Tak głupi pomysł mógł zrealizowac tylko Dominiak, mistrz pijaru, widać każdego cabana z ziemi podniesie,aby sie pokazać. Lubi się w błotku taplać , mieliśmy przedepty, mieliśmy ogrodnika ursynowa, później facet zgubił drzewo (czaicie to?), pozniej forsował park dla kolegi Lenarczyka, a teraz sypie kawą pod urzędem, bo to takie trendi od wczoraj. skąd na Ursynowie taki nieuk się odnalazł?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 37 10 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ pedalarz 10 2 miesiące temuocena: 56% 

   Pasieka, nie zapominaj o giga-pasiece na dachu!

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 34 27 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~słoma 9 2 miesiące temuocena: 87% 

   Kolo jest słaby to fakt. Jeszcze słoma przecież za kilka tysi. A sypią tej kawy z maleńkiego wiadereczka.. ile tam było 1 kg?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 13 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~obiektywnie 8 2 miesiące temuocena: 71% 

   Z tego wynika że najlepszy jest jednak piasek.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~JPRDLE 7 2 miesiące temuocena: 85% 

   Bartoszu nie zwrócił uwagi na jeden drobny szczegół: tam sypią fusy w PARKACH. A Bartoszu pod urzędem, gdzie ten syf będzie wnoszony do środka. ... Ale to nie Bartoszu sprząta. On tylko sypie "superzajefajnymi" pomysłami.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 39 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Król Kreon Wspaniały 6 2 miesiące temuocena: 73% 

   Jeszcze raz: Jestem pod wrażeniem Pana Burmistrza Bartosza. Ten gość nie przepuści żadnej okazji żeby się skompromitować. Ciekaw jestem czy jak przybył do. Wawy, to kupił też Kolumnę Zygmunta....

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 33 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Irga 5 2 miesiące temuocena: 35% 

   We Lwowie jakoś to się sprawdza, a u nas znowu jakieś ale ...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 17 32 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Król Kreon Wspaniały 4 2 miesiące temuocena: 49% 

   w akademikach we Lwowie studenci wyrzucali śmieci przez okno, które były sprzątane przez pracowników. Więc odwróć głowę, może na północ bo tam panuje jeszcze porządek, z reguły...

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 18 19 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nie lubię kawy 3 2 miesiące temuocena: 62% 

   A odkąd to my tacy łasi na nowinki ze wschodu? Poza tym jeśli się sprawdza to np. dlaczego nie stosują tego na całej Ukrainie? Wydaje mi się, że chętnie łykamy niesprawdzone, proste pomysły, które na ogół okazują się nic nie warte. Ale są chwytliwe medialnie

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 23 14 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmaczon 2 2 miesiące temuocena: 77% 

   We Lwowie dopiero TESTUJĄ ten patent. I do tego w PARKACH. Widzisz różnicę? A u nas ursynowski król autolansu przeczytał i od razu robi show z 1,5 kg kawy. ...Żenada. Lepiej niech się weźmie za łopatę, będzie więcej z niego pożytku.

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 17 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3592 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021