REKLAMA
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 stycznia 2018, 09:00 komentarzy 1

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (pixabay.com)

  REKLAMA

  Od początku roku, grypa daje mieszkańcom Mazowsza, dosłownie w kość. A to dopiero początek sezonu zachorowań, który przypada zawsze na pierwsze trzy miesiące roku. Odnotowano już 52 tys. zachorowań w Mazowieckiem. Na Ursynowie - cisza przed burzą.

  Jak podaje Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie, w pierwszych dwóch tygodniach stycznia, na terenie Mazowsza, zgłoszono i zarejestrowano 52 533 przypadki zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Od początku roku nie odnotowano żadnych zgonów z powodu grypy.

  Ogólna liczba zachorowań jest zbliżona do ubiegłorocznej, ale dwukrotnie przewyższa wynik z 2016 roku, kiedy odnotowano 25 708 przypadków zachorowań (w okresie od 1 do 15 stycznia). Na Ursynowie grypa jest, ale w przychodniach i aptekach kolejki nie są dłuższe niż zazwyczaj. Szczyt zachorowań dopiero przed nami.

  - Na razie nic nadzwyczajnego się nie dzieje na Ursynowie mówią farmaceuci, a ich słowa potwierdzają lekarze rodzinni. Choć dodają, że może mieć to związek z feriami i wyjazdami.

  Przypadków typowej grypy jest na Ursynowie na razie bardzo mało, większość to infekcje wirusowe z wyższą temperaturą - mówi dr Magdalena Fekete z przychodni na ul. Romera. - Ferie ucięły narastanie wirusów, a co będzie w przyszłym tygodniu? Zobaczymy – dodaje.

  Wiadomo już, że tym roku wirus atakuje częściej osoby, które do tej pory znajdowały się poza grupą podwyższonego ryzyka i rzadko chorowały. Najczęściej są to osoby w wieku 20-50 lat i wyjątkowo ciężko przechodzą infekcję. Często kończy się ona ciężkimi powikłaniami tj. zapalenie oskrzeli lub płuc, astma czy długotrwały kaszel.

  Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

  Jak podaje Sanepid, w większości przypadków zarówno w przeziębieniu, jak i w grypie, rozwój choroby jest szybki. Średnio po 48 godzinach pojawiają się objawy - w obu chorobach objawy trwają około 2-4 dni, przy czym w przypadku przeziębienia choroba najczęściej trwa ok. tygodnia, a w przypadku grypy ok. 1-2 tygodni.

  Przeziębienie charakteryzuje łagodny przebieg i miejscowe objawy, natomiast w grypie przebieg może być od łagodnego po ciężki i na pierwszy plan wybijają się objawy ogólnoustrojowe o dużym nasileniu.

  Typowe objawy grypy to wysoka gorączka trwająca 3-4 dni (powyżej 38 st.), silny ból głowy, mięśni i stawów, kaszel suchy i napadowy, rzadko: ból gardła, katar i kichanie. Charakterystyczne jest silne osłabienie, które może trwać nawet do 2-3 tygodni.

  Przed grypą, w szczególności w szczycie zachorowań, ciężko się uchronić, ale dbając o higienę – myjąc często ręce, omijając duże skupiska ludzi i wietrząc często pomieszczenia, mamy szansę uniknąć infekcji.

  źródło: PAP

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 24

  • 11
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Wojtech 1 12 miesięcy temuocena: 50% 

   Szczepienia i jeszcze raz szczepienia!!

   Edytowany: 12 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.2109 sekundy
  REKLAMA