REKLAMAA1 SanGiovanni 01.07.2021 - 31.08.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 lipca 2021, 10:56 komentarzy 9

  (pixabay.com)

  Sezon na kleszcze na Ursynowie trwa w najlepsze. Roznoszą boreliozę, niepostrzeżenie żerują na nas i naszych zwierzętach. Wbrew pozorom nie siedzą w lesie na drzewach. Uważać na nie musimy dopiero gdy schodzimy z głównych ścieżek albo przechadzamy się po okolicznych nieużytkach rolnych i polanach. Kleszcze siedzą zazwyczaj na wyższych kępkach traw i czekają na swoją ofiarę - jeża, sarnę, dzika, psa czy człowieka. 

  Nie da się dokładnie określić ich liczby, jednak statystycznie blisko połowa z nich roznosi boreliozę lub kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

  - Po zgłoszeniach mieszkańców, komunikatach, ale też naszych własnych obserwacjach mamy świadomość, że tych kleszczy w Lesie Kabackim jest dosyć dużo. Taka sytuacja utrzymuje się już od lat - mówi zastępca dyrektora Lasów Miejskich m.st. Warszawy Andżelika Gackowska.

  Im więcej zwierząt na dzikich terenach Ursynowa, tym więcej kleszczy. Żywicielem tego pasożyta może zostać każdy ssak. Potrafią przyssać się do ofiary nawet na 15 dni. Kiedy kleszcz jest już przytwierdzony, okazjonalne drapanie czy pocieranie miejsca, w którym się znajduje, nie robi mu żadnej krzywdy.

  Czemu jest ich tak dużo? Przez nieużytki rolne

  Kleszcze po zimowaniu w ściółce, przy pierwszych, ciepłych dniach wchodzą na najwyższe uschnięte roślinki i czekają na potencjalnego żywiciela. Jeżeli miejsce jest wykorzystywane rolniczo, to miejsc, gdzie mogą być zabrane i przetransportowane praktycznie nie ma. Natomiast wokół Lasu Kabackiego jest bardzo dużo dzikich terenów.

  - Zmienił się sposób wykorzystywania gruntów rolnych wokół Lasu Kabackiego. Jeżeli mamy do czynienia z gospodarką rolną, to nie mają zbyt wiele miejsca do zimowania i przenoszenia się - mówi Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich. To sprawia, że mają u nas doskonałe warunki do życia.

  - Wychodząc z psem na spacer, możemy przy okazji złapać takiego kleszcza. Nawet jeżeli nasz pies jest zaszczepiony, zakroplony i zabezpieczony, to mimo iż pasożyt się w niego nie wgryzie, może go przynieść do samochodu, ogrodu czy mieszkania - tłumaczy Gackowska.

  Jeżeli będziemy trzymali się szlaków i nie schodzili ze ścieżki to ryzyko złapania kleszcza jest bardzo niskie. Natomiast w sytuacji, gdy wejdziemy wgłąb Lasu Kabackiego, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że wrócimy do domu z pasożytem.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 42

  • 18
   BARDZO PRZYDATNY
  • 4
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 7
   BRAK SŁÓW

  9Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Paula 9 9 dni temu

   No i co z tego...kleszcze były, sa i będą. To raczej kwestia rozsądnego podejścia i odpowiedniego przygotowania się do spaceru po lesie. A w razie gdy się trafi kleszcz, nie ma co panikować tylko go usunąć, a później zapakować w jałowe pudełko i zanieść na badanie na borrelię do diagnostyki

   Edytowany: 9 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Tokarz 8 5 dni temu

   Gdzie? Jak odesłać kleszcza? Do obojętnie którego laboratorium?

   Edytowany: 5 dni temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Dick 7 13 dni temuocena: 100% 

   Z psem nie chodzi się do LK, to po pierwsze, a po drugie i tak w rezerwacie można poruszać się tylko wyznaczonymi trasami i szlakami - tam raczej kleszczy nie ma, z drzew nie spadają (ewentualnie z krzewów i z leszczyny).

   Edytowany: 13 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szumi 6 15 dni temuocena: 88% 

   Zamknąć wstęp do lasu tak jak rok temu i po kłopocie. Najzdrowiej to siedzieć w domu!

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Robaczek 5 15 dni temuocena: 100% 

   Byłem wczoraj w Powsinie na basenie, nie chodziłem w żadne gęste trawy, głównie szlaki piaszczyste... później wracając 519 zobaczyłem, że mam dwa kleszcze. Jeden na ramieniu, drugi już mocno napity krwią pod stawem kolanowym. Masakra jakaś z tymi paskudztwami!

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nieodpowiedzialni ludzie chodzą z psami do lasu 4 15 dni temuocena: 71% 

   Nieodpowiedzialni ludzie chodzą z psami do Lasu Kabackiego i w ten sposób przyczyniają się do roznoszenia boreliozy i innych pasożytów na Ursynowie.

   Edytowany: 15 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aster 3 15 dni temuocena: 14% 

   A co ma chodzenie z psem do lasu do kleszczy? Myślisz, że sarny i dziki z lasu nie łapią kleszczy?

   Edytowany: 14 dni temu

   oceń komentarz 1 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Aster, czytaj tekst i myśl! 2 14 dni temuocena: 100% 

   do aster: Człowieku, czytaj tekst: " Wychodząc z psem na spacer, możemy przy okazji złapać takiego kleszcza. Nawet jeżeli nasz pies jest zaszczepiony, zakroplony i zabezpieczony, to mimo iż pasożyt się w niego nie wgryzie, może go przynieść do samochodu, ogrodu czy mieszkania - mówi zastępca dyrektora Lasów Miejskich m.st. Warszawy Andżelika Gackowska.

   Edytowany: 14 dni temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aster 1 13 dni temuocena: 0% 

   To raczej powinni zakazac ogolnie wchodzenia do lasu, bo ludzie tez roznosza kleszcze, dzieci ktore biegaja dookola sciezki. Nie wiem czemu tu akurat sa psy wyszczegolnione jako jakas turbo grupa ryzyka. Wiec czytam ze zrozumieniem po prostu nie rozumiem dlaczego konkretnie psy, dzieci/ludzie tez tam ganiaja po krzakach i tak smao moga kleszcza złapać.

   Edytowany: 13 dni temu

   oceń komentarz 0 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3076 sekundy
  REKLAMAA2-AUTO WIMAR (rekrutacja) 08.07.2021 - 07.08.2021