Zamknij

MAMA FIT! W ciąży też można, a nawet trzeba ćwiczyć! NASZ CYKL

12:43, 18.11.2014 Redakcja haloursynow.pl Aktualizacja: 13:59, 23.11.2014
Skomentuj SK SK

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam na teście ciążowym dwie upragnione kreski, dopadło mnie przerażenie. „O Boże! Jestem w ciąży już 3 tygodnie, a zaledwie wczoraj piłam piwo, jadłam sushi, wzięłam Apap na ból głowy... AAAAAAA!!!!”.

Zaczęłam wertować portale parentingowe, żeby dowiedzieć się, co w ciąży można, a czego nie. Z każdym kolejnym przeczytanym słowem byłam coraz bardziej przerażona! W tym czasie bardzo intensywnie trenowałam fitness. Bardzo chciałam dalej ćwiczyć, ale bałam się o bezpieczeństwo dziecka. Byłam już po kursie instruktora fitness, ale nie było tam mowy na temat treningu w ciąży. W związku z tym zapisałam się na wszystkie dostępne w tym czasie kursy o aktywności fizycznej w ciąży i zamówiłam całe mnóstwo książek, aby dowiedzieć się wszystkiego na ten temat. Na ich podstawie stworzyłam skrypt, według którego ćwiczyłam przez kilka miesięcy. W tym czasie wciąż uzupełniałam skrypt o nowe spostrzeżenia.

Dopiero jak byłam w szóstym miesiącu ciąży, odważyłam się poprowadzić zajęcia dla innych ciężarnych kobiet. Teraz jestem już po 4 latach treningów wspólnie z innymi ciężarnymi mamami, które dzieliły się ze mną swoimi doświadczeniami. Zanim jednak napiszę o tym, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży, chciałabym przybliżyć Wam informacje o tym, dlaczego w ogóle warto ćwiczyć, gdy jest się w ciąży? W Internecie dużo się pisze o tym, że w ciąży należy ćwiczyć, chodzić na jogę, basen itp. Piszą, że nawet jak się wcześniej nie ćwiczyło, to teraz warto zacząć. Ale po co? Zazwyczaj, gdy rozmawiam z nowymi uczestniczkami zajęć dla kobiet w ciąży, słyszę, że ćwiczą, bo nie chcą przytyć zbyt dużo? Czy rzeczywiście chodzi tylko o to? Może jeszcze o dobrą kondycję potrzebną podczas porodu? Tak, z pewnością, ale wysiłek w ciąży to jeszcze mnóstwo innych korzyści dla przyszłej mamy, dla przebiegu ciąży, no i dla maleństwa.

Mamo w ciąży! Zapraszam Cię do lektury :)

         

KORZYŚCI DLA MAM

Kondycja – regularny wysiłek fizyczny wpływa na poprawę funkcjonowania układu oddechowego i krwionośnego, a więc i wydolność organizmu. Po co ta kondycja? Żebyś miała siłę dźwigać rosnący brzuszek, a potem urodzić dziecko. Wysiłek podczas porodu porównuje się z przebiegnięciem 40 km maratonu (różne źródła podają różną liczbę kilometrów, ale w każdym razie jest ich dużo :)).

Rzadziej występuje otyłość w ciąży i po porodzie – regularnie ćwiczące ciężarne przybierają na wadze średnio o 3,5 kg mniej niż te, które nie ćwiczyły, co oznacza mniej kilogramów do noszenia w ciąży, no i mniej kilogramów do zrzucenia po porodzie :)

Rzadziej występują rozstępy – jest to spowodowane lepszą pracą układu krążenia, co pozytywnie wpływa na elastyczność skóry.

Złagodzenie wielu dolegliwości typowych dla okresu ciąży – zaparć, obrzęków, żylaków, bóli głowy, zaburzeń snu (o ile trening będzie wykonany na więcej niż 4 godziny przed pójściem spać). Dzieje się tak dzięki poprawie ogólnej kondycji organizmu.

Złagodzenie dolegliwości bólowych w lędźwiowym odcinku kręgosłupa – rosnący, coraz cięższy brzuch i rozluźnienie mięśni brzucha powodują powiększenie lordozy w lędźwiowym odcinku kręgosłupa i spięcia oraz przykurcze. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają rozluźnić te spięcia i złagodzić dolegliwości bólowe z nimi związane.

Poprawa humoru – wysiłkowi fizycznemu towarzyszy wydzielanie endorfin, popularnie nazywanych hormonami szczęścia, które wpływają na optymistyczne nastawienie do życia.

Jeśli ćwiczysz w grupie, wspaniałą wartością dodatkową jest towarzystwo innych kobiet, które podobnie jak Ty przeżywają emocje związane z ciążą. Czasem taka grupa treningowa staje się wspaniałą grupą wsparcia :).

KORZYSTNY WPŁYW NA CIĄŻĘ I PORÓD

U ćwiczących ciężarnych obserwuje się wyższy odsetek ciąż o prawidłowym przebiegu niż u kobiet niećwiczących. Rzadziej występuje przedwczesny poród i przenoszenie ciąży. U ćwiczących mam zaobserwowano lepsze ukrwienie łożyska niż u kobiet niećwiczących. Pod koniec ciąży łożysko zawiera ok. 15% więcej naczyń krwionośnych i ma o 15% większą powierzchnię niż u kobiet, które nie ćwiczyły. Poród u ćwiczących mam jest krótszy i mniej bolesny niż u kobiet niećwiczących. Rzadziej występują komplikacje podczas porodu (wywoływanie porodu, porody kleszczowe i cesarskie cięcia). Jest to spowodowane dobrą kondycją fizyczną i wydolnością organizmu, sprawną pracą mięśni Kegla oraz lepszą pracą mięśni oddechowych. Ponadto u ćwiczących mam szybciej występuje i dłużej utrzymuje się laktacja niż u kobiet niećwiczących..

KORZYŚCI DLA DZIECKA

„W zdrowym ciele zdrowy duch”, a w zdrowiej mamie zdrowy dzidziuś :). Wiele ciężarnych, które przychodzą do mnie zajęcia, bardzo obawiają się o bezpieczeństwo dziecka. Tymczasem okazuje się, że bezpieczna aktywność fizyczna dla kobiet w ciąży oznacza dla dziecka same zalety. Noworodki ćwiczących mam częściej uzyskują wysoką punktację w skali Apgar, rzadziej występują u nich choroby w okresie okołoporodowym niż u kobiet niećwiczących. Mają lepiej rozwinięty układ nerwowy, wzrok i koordynację ruchowej. Badania pokazują, że w chwili narodzin dzieci kobiet ćwiczących 3–5 razy w tygodniu mają w chwili narodzin mniej tkanki tłuszczowej niż dzieci kobiet niećwiczących. Co więcej, rzutuje to też na wygląd tych dzieci w przyszłości – te same dzieci w wieku 5 lat wciąż są szczuplejsze od pięciolatków niećwiczących mam.

Tak! Trening w ciąży to nie tylko sposób na szybszy powrót do formy po porodzie, ale także propozycja dla świadomych mam, które chcą zadbać o zdrowie swoje i dziecka! Oczywiście korzyści, o których pisałam, dotyczą aktywności fizycznej z zachowaniem odpowiednich zasad treningu podczas ciąży.

Zachęcam do zapoznania się z nimi podczas lektury mojego kolejnego artykułu już za 2 tygodnie w HALOURSYNOW.PL!

Monika Cywińska

(Redakcja haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%