REKLAMAA1 SanGiovanni 01.06.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KHDK "Krewki Ursynów")

  Kolejna udana zbiórka krwi na Ursynowie. W ambulansie przed ratuszem ten bezcenny lek oddało 49 osób. Dziś krew zbierano m.in. dla dwójki chorych mieszkańców.

  Ursynów ma prężnie działający Klub Honorowych Dawców Krwi "Krewki Ursynów". Należy do niego ponad 50 osób, rekordziści oddali już ponad 70 litrów bezcennego leku!

  Co miesiąc w soboty przed ratuszem z inicjatywy "Krewkiego Ursynowa" staje ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wyjątkiem był marzec, w którym zbiórkę odwołano ze względu na niecodzienną sytuację - pełne zapasy krwi. Po miesiącu przerwy, tym bardziej można było liczyć, że ursyniowianie dopiszą.

  - Dziś jeszcze przed rozpoczęciem zbiórki w kolejce ustawiło się kilkanaście osób - relacjonuje Tomasz Mazur, prezes klubu. Sam oddaje krew od 16 lat, na swoim koncie ma już 42 litry.

  Zbiórka odbywała się w pełnym reżimie sanitarnym, tak jak każda organizowana od ponad roku. Zarejestrowało się 57 osób, a 49 z nich oddało regulaminowe 450 ml - czyli jedną jednostkę pełnej krwi. W sumie więc zebrano ponad 22 litry leku, który ratuje zdrowie i życie. Ursynów zbierał dziś dla dwóch ciężko chorych pacjentów.

  Następna zbiórka - 29 maja - będzie wyjątkowa. Ambulans tym razem na Ursynowie się nie pojawi, ale KHDK "Krewki Ursynów" zorganizuje stacjonarny punkt poboru, w sali konferencyjnej urzędu dzielnicy na I piętrze. Godziny pozostają bez zmian: 9-14.

  Bo łączy ich dobre serce

  Idea krwiodawstwa w naszej dzielnicy i całej Warszawie ma się dość dobrze. Przybywa krwiodawców, także ludzi młodych. Krew można oddawać od 18. roku życia. Jak zacząć? Można się zgłosić do udziału np. w ursynowskiej zbiórce w ambulansie RCKiK albo pojechać do jednego z oddziałów centrum krwiodawstwa: przy Saskiej 63/75, Nowogrodzkiej 59, Cegłowskiej 80 (Szpital Bielański) i przy al. Dzieci Polskich 20 (Centrum Zdrowia Dziecka).

  Trzeba być w pełni zdrowym, prowadzić higieniczny tryb życia, a dzień przed donacją dobrze się nawadniać i trzymać lekką dietę. Na miejscu lekarz przeprowadzi wywiad i pobierze próbkę krwi do badań, a o tym czy od razu będzie można oddać krew zdecyduje wynik pomiaru hemoglobiny. W punktach stacjonarnych można oddawać niekoniecznie pełną krew, a np. tylko płytki krwi lub osocze.

  I choć przywileje należne najbardziej zasłużonym krwiodawcom (np. skrócony czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty - do maks. 7 dni lub bezpłatna komunikacja miejska w stolicy) czy paczka 9 czekolad za oddanie każdej jednostki mogą kusić, to niewielu krwiodawców zwraca na nie uwagę. Krew oddają przede wszystkim z potrzeby serca.

  - Krwiodawca w dniu oddawania krwi ma płatny dzień wolny, a pełnoletni uczniowie - usprawiedliwiony dzień w szkole - mówi Tomasz Mazur. - Zdarzają się osoby których motywuje np. chęć wolnego dnia w szkole, ale potem łapią bakcyla i oddają krew niezależnie od tego - dodaje.

  Krwiodawców z naszej dzielnicy skupia Klub Honorowych Dawców Krwi "Krewki Ursynów". Służy on integracji środowiska i promocji idei krwiodawstwa. Przed pandemią organizował m.in. wspólne ogniska, wnioskuje do PCK o wyróżnienia i odznaki dla krwiodawców. Więcej o klubie na jego stronie internetowej: http://krewkiursynow.org.pl.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

  • 4
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4822 sekundy
  REKLAMAA2 Kaar-Med 01.04.2021 - 30-06-2021