REKLAMAA1 TEFAL 18.03.2021 - 17.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AŁ)

  Co siódme drzewo posadzone przy Jeziorze Zgorzała uschło i można je spisać na straty. Taki jest bilans nasadzeń za pieniądze z Budżetu Obywatelskiego. Urzędnicy zwlekali z podlewaniem młodych roślin, a dziś nie mogą nawet ich usunąć. Mieszkańcy Zielonego Ursynowa są zbulwersowani takim marnotrawstwem pieniędzy.

  Teren wokół Jeziora Zgorzała to popularne miejsce do odpoczynku i spacerów. Z wysokiego Ursynowa można tu dotrzeć w zaledwie kilkanaście minut. Wystarczy skręcić z Puławskiej w Baletową, a później w Kórnicką, by przenieść się w inny świat. Plac zabaw, pomosty, alejki i ławki przyciągają wielu mieszkańców szukających oddechu od gwaru miasta. Niepowtarzalny urok tego miejsca psują jednak kikuty uschniętych drzew. 

  - Smutny widok i dla mnie zaskakujący. Przecież rosną przy jeziorku, gdzie wody gruntowe chyba nie zanikają zupełnie nawet podczas suszy. Nie widać ręki gospodarza. Najbardziej oburza mnie bezsensowne wydawanie pieniędzy. Jak już zainwestowano w sadzonki, to trzeba było znaleźć fundusze na pielęgnację, a nie czekać. To ogromnie bulwersujące - uważa pan Maciej. 

  Mowa o części drzew posadzonych jesienią 2017 roku w ramach projektu do Budżetu Obywatelskiego. Obejmował on nasadzenie 264 drzew oraz 438 krzewów wzdłuż linii brzegowej Jeziora Zgorzała za prawie 416 tys. złotych. Jedno drzewo kosztowało 1,5 tys. złotych. Obecnie uschły co najmniej 34, co oznacza, że realna strata już teraz wynosi 51 tysięcy złotych.

  - Od samego początku wielokrotnie zgłaszałam urzędnikom problem, ale przyjeżdżały różne komisje, które zawsze twierdziły, że trzeba czekać i nic złego nie dzieje się z drzewami. Próbowałam ratować je poprzez społeczne podlewanie, ale szybko przerosło to nasze możliwości - mówi Marzena Zientara, autorka wielu zrealizowanych projektów z BO na Zielonym Ursynowie. 

  "Zmieniły się zasady"

  Początkowo o nowoposadzone rośliny dbał wykonawca projektu, następnie opiekę przejęła dzielnica, która miała rocznie przeznaczać na nie 60 tysięcy złotych. Tymczasem czekanie aż drzewa same uporają się z suszą skończyło się dla kilkudziesięciu z nich źle. Są już teraz nie do uratowania, a nawet... nie do usunięcia przez dzielnicę. 

  Projekt wymagający dodatkowych nakładów powstał na terenie prywatnym, na co wówczas pozwalał regulamin Budżetu Obywatelskiego, a co dziś jest absolutnie wykluczone. Ziemia wokół Zgorzały należy bowiem do około 200 właścicieli, których przodkowie otrzymali je w XIX wielu na podstawie carskiego ukazu, by mieli gdzie wypasać bydło.  

  - Nie przetrwały głównie brzozy, które również nie przyjęły się w innych miejscach Ursynowa. Nie mamy prawa wyciąć tych uschniętych drzew i posadzić w ich miejsce nowych bez zgody właścicieli terenu. Możemy jedynie postawić kilka worków do kropelkowego podlewania przy tych, które jeszcze da się uratować - mówi wiceburmistrz Bartosz Dominiak. 

  Kilka dni temu ratusz podpisał umowę na zamontowanie 900 takich worków oraz na podlewanie młodych drzew. Terminy zależeć będą od pogody. Podlewanie odbywać się będzie do września w godzinach porannych lub nocnych, w ilości min. 55-60 litrów na jedno drzewo. Oznacza to, że każde z drzew otrzyma maksymalnie 1 440 litrów wody. Wszystko będzie kosztować 109 tys. złotych.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 49

  • 1
   BARDZO PRZYDATNY
  • 5
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 13
   WKURZONY
  • 30
   BRAK SŁÓW

  36Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Waw83 36 9 miesięcy temuocena: 88% 

   z jednej strony skoro to teren prywatny to po co urząd Ursynów i cała reszta bawiła sie w zmiany czegokolwiek na tym terenie byłem w weekend obraz nędzy i rozpaczy -Pomosty stan tragiczny bez zabezpieczenia drewna jeszcze jedna zima i bedzie po pomostach -Ławki toną w zielsku, moje dziecko przyłożyło w betonową ławkę zarośniętą trawą rowerem -Siłownia plenerowa wygląda jak by ją postawiono w dżungli , ścieżki , chodniki nie istnieją ,reszta jest rozjedzona samochodami jak camel tropic -Do tego brak nawet jednego toi toia -Stan wód ta woda nie istnieje to zrobił się 30cm ściek pokryty rzęsą i glonami, jedynie żaby mają radochę... PYTAM się PO CO TO WSZYSTKO BYŁO ?? skoro ten teren nie należy do miasta?? narobiliście smaku a teraz każdy odbija palaczkę...

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Koszałkikocopałkikiempy 35 9 miesięcy temuocena: 88% 

   Po co? A po co likwiduje się ścieżki wydeptane przez mieszkańców? I to likwiduje się "na bogato"- ścieżka szerokości w porywach do 30-50 cm, a rewitalizowany zostaje pas ziemi 3-⁴ metry. A co kur....a, ktoś tego pilnuje?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mona 34 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Właściciele zgodzili się na rekultywację jeziora, tylko dlatego, że parę lat temu zalało okolicznych mieszkańców. Wszystkie zasypane rowy trzeba było odkopywać a jezioro pogłębić. Cała reszta wynika z tego, że zarząd wspólnoty, godził się na wszystkie nowe inwestycje bez konsultowania tego z właścicielami.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Koszałkikocopałkikiempy 33 9 miesięcy temuocena: 91% 

   Pełna profeska teraz na dzielni w sprawie zieleni zapanowała. Kasa leje się strumieniami... Szkoda tylko, że wszyscy za to płacimy, a efektów nie widać. Takiego teraz profesjonalistę mamy, a jak wiadomo tanio być nie może gdy jest profesjonalnie. Ciekawe kiedy prokuratura się tym zajmie, bo grubo zaczyna być.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mona 32 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Zamiast biadolić, że teren nie skoszony, drzewka usychają, proponuję zrobić petycję do gminy Ursynów o wykup terenu, tak aby teren wreszcie był terenem gminnym. Na dzień dzisiejszy jest to teren prywatny i ma wielu współwłaścicieli. Znając życie, znajdzie się kiedyś deweloper, który sobie ze wszystkim poradzi ku niezadowoleniu mieszkańców. Sytuacja będzie podobna do sprawy stawu przy Baletowej i będą głosy oburzenia, że jakim prawem ktoś zrobił coś że swoją własnością... Także proponuję wszystkim lokalnym działaczom skupić się na sprawie najważniejszej.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Balbina 31 9 miesięcy temuocena: 91% 

   Drzewa. o mamuniu jaka strata. Batalia o zielone listki. Nie będzie ich, skoro poziom wody w "jeziorze zgorzała" WYNOSI MAX 15 CM !!! Co to za agronom "rewitalizował" teren. Zaraz będzie iż wyparowała woda na skutek gorąca - i to teoria pierdząca. zawalony temat i tyle.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Waw83 30 9 miesięcy temuocena: 100% 

   przecież zastępca Burmistrza nie widzi problemu było na wiosnę ...twierdzi że to skutki zmian klimatu ;) oszołom jeden nie widzi że to oni wydawali pozwolenia na zabudowę sąsiadujących działek... ten teren wygląda jak porzucone dziecko które zostało ,,,wylane razem z kąpielą" ,drzewa to najmniejszy problem tego terenu

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~qq 29 9 miesięcy temuocena: 78% 

   Jak nie można wyciąć uschniętych to może potrzeba tam ścieżki rowerowej? Miejsce na nią jest wystarczająco bezsensu żeby uzbierała sporo głosów w BP, a jak wiadomo przy okazji budowy ścieżek rowerowych zawsze może polecieć z kilkadziesiąt drzewek.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~debenek 28 9 miesięcy temuocena: 75% 

   Efekty pracy Dominiaka. Miało być tak pięknie, a okazuje się że Otwarty Ursynów to gorsi drwale od Kempy.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~autochton 27 9 miesięcy temuocena: 35% 

   Od lat Wawą i Ursynowem rządzi Pomyłka Oc...łych ze skutkiem tragicznym, a lemingi rażone jakimś syndromem sztokholmskim w stuporze na nią głosują na zasadzie, że na złość babci to odmrożę sobie uszy. Byle koryta nie oddać, bo to ważniejsze niż niepodległość i byle nie rządzili Tamci, to trzeba się trzymać kupą mości panowie i nie oddać byle guzika. A że Nasi rządzą ze szkodą dla nas i reszty pozostałych, to po Kargulowemu nasza chata z kraja. Śmiech mnie zawsze ogarnia podczas każdych wyborów samorządowych, gdy obserwuję tą pełną pych i dumy platfusianą lemingozę. To prawda, że na Ursynowie to największe w Wawie zagłębie Patointeligencji?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 15 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 26 9 miesięcy temuocena: 69% 

   Kotku, wszystko ok? Cóż za zaangażowana tyrada. Próbowałeś ta frustracje jakoś rozładować? Może wizyta w łazience?? Spróbuj sobie jakoś ulżyć, bo ci pikawa stanie. Serio. I jak ty biedny autochtonie wytrzymujesz na co dzień z tą „platfusianą lemingozą”? To musi byś straszne, wiedząc ze Cię otacza z każdej strony :-)))

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 11 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak ( bardzo już stary ) . 25 9 miesięcy temuocena: 67% 

   Zapytaj swojego guru jak rosną jego drzewka , które posadził . Skoro podpisujesz się "autochton" , to ci coś powiem . Nie wiedziałem , że na Ursynowie wyrósł największy burak w Warszawie .

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 10 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ursynów Do Przodu! 24 9 miesięcy temuocena: 50% 

   autochton - jak Ci tak źle, to się wyprowadź. Proponuję na Żoliborz (będziesz miał blisko do kotka) albo pod Warszawę, by wcale z tymi okropnymi warszawiakami nie mieć styczności.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~autochton 23 9 miesięcy temuocena: 43% 

   @jako, @Warszawiak (bardzo już stary) @Ursynów Do Przodu... Niestety, ale Żoliborz i Bielany stały się strefą skażoną odmętami Czajki Czaśniętego... @Ursynów..., a ty nie rozumiesz, że właściwie to jest już ta podWarszawa... Za rowem od Żmijewskiej jesteś już zagranicą... @jako... Tak, straszne, bo widać ile ta lemingoza (przeważnie, naciągnięta z jakiegoś Podlasia) importuje sobą bezmyślności i bezmózgowia....

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 22 9 miesięcy temuocena: 50% 

   @autochton - lemingoza z Podlasia? To Ściana Wschodnia nie jest już bastionem pisu? Serio, tam też są lemingi? Super, nie wiedziałem, że PiS nawet tam traci poparcie. Super wiadomość na początek dnia!

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak ( bardzo już stary ) . 21 9 miesięcy temuocena: 75% 

   Do jako . Autochtonowi wszystko się pomieszało , myślę , że to na skutek oglądania jedynie słusznej tv . Nie wiem jak Ty , ale ja kończę dyskusję z nim bo to strata czasu .

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • Waw83 20 9 miesięcy temuocena: 25% 

   wróć na wiochę puste pisowskie Yeti albo troll nikt twoich bzdur nie będzie słuchał... autochton wsiok i burak z podwarszawskiej kiedyś wsi...

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~umododapmek 19 9 miesięcy temuocena: 91% 

   Gdzie jest ogrodnik urssynowa?? ja się pytam gdzie? i co tam nikt nie mógł jeden, drugi trzeci z konewką się pofatygować?

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 18 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Daj spokój, ogrodnik Ursynowa zajęty jest, przedepty likwiduje. Ostatnie przedepty znowu zadeptali wiec teraz jest przetarg na drut kolczasty. Daj im chwile. Zima zacząć podlewanie, na bank, zobaczysz.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~z lewej 17 9 miesięcy temuocena: 45% 

   Dziękuję za ten artykuł, bo chciałem głosować na kandydata Platformy. Jednak Platformie usychają nawet drzewa nad stawem, więc nie oddam głosu na lidera nieudaczników.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 12 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 16 9 miesięcy temuocena: 61% 

   Słaby argument... zamiast dopieprzyć miościwie panującemu burmistrzowi, to wybierzmy Dudę, żeby razem z rezesem uwalili w ogóle szczebel samorządowy. Projekty ustaw już są. Kolejna kadencja Długopisu pozwoli PISowi zaorać samorządy. Mimo złości za nieudacznictwo (jakież to polskie nasze własne nieudacznictwo) nie potrafię przyjąć takiej postawy.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Maurycy 15 9 miesięcy temuocena: 75% 

   Chciałem głosować na Dudę, ale odkąd grzmotnęło podczas jego wypowiedzi i odkąd przeczytałem o pewnym leśnym ru...dle, wiem, że nie oddam głosu na lidera organizacji, której się po prostu należało. Tak oto wygląda dobra zmiana wg PIS - lata mijają, a oni coraz bardziej się zmieniają, to ich stanowisko: 2015 - wystarczy nie kraść, 2016 - my nie kradniemy, nam się to po prostu należy, 2017 - inni też kradli, 2018 - inni kradli więcej, 2019 - kradniemy ale zgodnie z prawem, 2020 - kradniemy, zwalimy brak kasy na koronawirusa i co nam teraz zrobicie? ...

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Warszawiak ( bardzo już stary ) . 14 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Tym drugim , to nawet z kawałka blachy cały prom wyrósł .

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Mokry 13 9 miesięcy temuocena: 88% 

   "Urzędnicy zwlekali z podlewaniem młodych roślin" ----> KONKRETNE NAZWISKA podać i do sądu!!! To nie URZĄD nie podlewał, tylko jakieś konkretne biurwy zawaliły sprawę!!

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~somsiad 12 9 miesięcy temuocena: 87% 

   a gdzie była pomysłodawczyni projektu? nie mogła odpowiednio wcześniej zareagować żeby jej pomysł nie umarł. wszędzie jej pełno, nawet podpisy na RT zbierała a tu nie było, Jezioro Zgorzała to przecież jej konik

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~nick_znik 11 9 miesięcy temuocena: 27% 

   Przeczytaj artykuł do końca, to może znajdziesz odpowiedź. "- Od samego początku wielokrotnie zgłaszałam urzędnikom problem, ale przyjeżdżały różne komisje, które zawsze twierdziły, że trzeba czekać i nic złego nie dzieje się z drzewami. Próbowałam ratować je poprzez społeczne podlewanie, ale szybko przerosło to nasze możliwości - mówi Marzena Zientara, autorka wielu zrealizowanych projektów z BO na Zielonym Ursynowie. "

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Oburzony lewak 10 9 miesięcy temuocena: 95% 

   Dominiak to jest jakis totalny ignorant, nieuk i sabotażysta. Jak mogły uschnąć drzewa przy stawie? nie uschły tylko to żle dobrane gatunki, ale po co to komu wiedzieć? zrzućmy na suszę a dominiak będzie wtedy legit! tak to jest jak każdy zna się na wszystkim a ludzie niedouczeni graja pierwsze skrzypce w tym cyrku. beka z frajerów, tylko drzew szkoda.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 21 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~noko 9 9 miesięcy temuocena: 13% 

   Przecież drzewa sadził Ciołko, to jest projekt z przed 3 lat.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 1 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Oburzony lewak 8 9 miesięcy temuocena: 100% 

   no i co to ma do rzeczy, przeciez ci sami urzednicy pracuja w wos od lat, a i nie Ciołko się wypowiada w tym artykule tylko Dominiak i jak zawsze popisuje sie ingonracja i niewiedza. moglby powiedziec prawde - ktos tu popsul srpawe, zle drzewa, ale on prawdy nie zna i wyda kolejne tysiace na idiotyczne rozwiązania

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 9 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ jako 7 9 miesięcy temuocena: 95% 

   Sranie w banie panie Dominiak. Będziecie teraz podlewać? A czy aby na pewno zatwierdziły to wszystkie komisje? Macie już komplet pieczątek? Przetarg na wiaderka i konewki rozpisany? Ja bym jeszcze przejrzał procedury dla pewności.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmak 6 9 miesięcy temuocena: 93% 

   Kumpel dominiaka, na fejsbuniu zamieszczał niedawno wpisy, żeby ludzie z domowych kranów podlewali okoliczne drzewa. Normalnie jaja jak berety. A ten nabzdyczony krzykacz "profesjonalista" siedzi w ratuszu, pierdzi w stołek a zieleni coraz mniej na Ursynowie. Ale kempa zadowolony...

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Szarak 5 9 miesięcy temuocena: 86% 

   Skandalem jest pakowanie miejskich pieniędzy w grunty prywatne i to grubych milionów. Warunkiem rekultywacji Jeziora Zgorzała powinno być przekazanie tych gruntów Skarbowi Państwa przez właścicieli, którzy najpierw zasypali staw, potem skarżyli się na podtopienia i oczywiście nie mieli funduszy na rekultywacje swojej własności. Dalsze inwestycje w ten teren to czysta niegospodarność funduszami publicznymi. Cóż, tak jest zarządzana W-wa od wielu lat.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kati 4 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Gmina powinna wykupić teren Jeziora. Czasy wywłaszczeń dawno minęły. Część południowa jeziora ma swoich właścicieli (wydzielili swoje części) i oni gospodarują już swoją własnością, budują się, odgradzają. Reszta chciałby aby gmina wykupiła ten teren. Zgodzili się na rekultywację jeziora ze względu na podtopienia okolicznych mieszkańców, a nie na bezpłatne przekazanie swojej własności.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zniesmak 3 9 miesięcy temuocena: 95% 

   Kempa. Naprawdę nie widzisz co wyczynia dominiak? Zacznij rozliczać swoich zastępców. Takiego syfu to na Ursynowie nie było od lat.

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~GOŚĆ 2 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Tacy zastępcy jaki .......burmistrz

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabatczyk 1 9 miesięcy temuocena: 100% 

   Nie ma tu co komentować. Wnioski nasuwają się same. Groza!

   Edytowany: 9 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.255 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.02.2021 - 13.05.2021