REKLAMAA1-PizzaSANGIOVANNI-01-05----31-05-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 maja 2020, 14:37 komentarzy 8
  Kłoda bartna w Lesie Kabackim

  Kłoda bartna w Lesie Kabackim (BP)

  Dwie kłody bartne w Lesie Kabackim wciąż czekają na lokatorów. Na razie nie udało się zwabić pszczół do ich naturalnego środowiska. Pomysłodawca akcji, mającej pokazać jakie były poczatki bartnictwa, radzi ubroić się w cierpliwość i liczy, że wkrótce te pożyteczne owady zamieszkają w domkach na drzewach. 

  Z okazji obchodzonego 20 maja Światowego Dnia Pszczół zajrzeliśmy do Lasu Kabackiego, aby przekonać się jaki jest rezultat eksperymentu zapoczątkowanego wczesną wiosną 2018 roku. Wówczas dzięki edukatorowi Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej na dwóch drzewach zawisły kłody bartne. Bartosz Popczyński chciał w ten sposób pokazać jak wyglądało stopniowe udomowianie owadów, jak przebiegała droga od dzikich pszczół w lesie do przydomowych w ulach. 

  Kłody, wykonane ze świerkowego pnia, dzięki specjalnemu roztworowi propolisu i spirytusu, którym były nacierane, miały wabić do swego wnętrza pszczoły. Do dziś są jednak puste. Poza epizodem, gdy w jednej z kłód, sójka zrobiła sobie gniazdo. 

  - Na razie wabienie pszczół nie przyniosło skutku. W Lesie Kabackim jest ich bardzo mało. To wiąże się m.in. z tym, że brakuje tutaj bardzo starych drzew, w których mogłyby się w nich osiedlić. Najstarsze mają około 200 lat, a to za mało. Jestem jednak dobrej myśli i wystarczy cierpliwie czekać, aż zasiedlą kłody - mówi Bartosz Popczyński. 

  "Ursynowski miodek"

  Pszczół brakuje nie tylko w Lesie Kabackim. Z roku na rok jest ich coraz mniej na całym świecie. Ich wymieranie wiąże się m.in. z używaniem w rolnictwie pestycydów. Brak pszczół, to nie tylko brak miodu, to przede wszystkim problem zapylania roślin, np. czereśnie w 98 proc. zapylane są przez te owady. 

  - Bez niego z Ziemi znikną niektóre gatunki roślin, co w konsekwencji spowoduje wymarcie zwierząt, które się nimi żywią. Nas jeszcze bardzo to nie dotyka, ale już w Chinach do zapylania zatrudniani są ludzie - mówi Popczyński. 

  Pszczoły, jako owady zapylające, są jednym z niezbędnych elementów ekosystemu. Wszystkie działania mające na celu utrzymanie lub zwiększenie populacji tych owadów, są krokiem w kierunku ratowania środowiska. Stąd inicjatywa budowania w miastach uli, np. na dachach. Taka pasieka miała powstać również na ursynowskim ratuszu. 

  - Wiosną miała się tam odbyć specjalna wizja lokalna z udziałem specjalisty od hodowli pszczól, ale ze względu na epidemię nie została ona zrealizowana. Mam nadzieję, że uda się to zrobić na przyszłą wiosnę i wzorem innych warszawskich dzielnic, będziemy mogli za rok pochwalić się "Ursynowskim miodkiem" - mówi wiceburmistrz Bartosz Dominiak.

  Niedługo pojawi się pierwszy miód "Kabacki" zbierany na Stacji Techniczno-Postojowej Metra Warszawskiego, gdzie w ubiegłym roku postawiono 5 uli z 50 tysiącami pszczół z gatunku Carnica.

  Według specjalistów miód miejski jest zdrowy, ponieważ rośliny, z których czerpią pszczoły nektar, nie są opryskiwane, na jego wartość nie ma też wpływu zanieczyszczenie powietrza.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 18

  • 8
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Kabaty zielone 8 6 dni temuocena: 50% 

   W tej sprawie głos powinien zabrać Pierwszy Pszczelarz Trzeciej Rzeczpospolitej.

   Edytowany: 6 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Zieeeeew 7 6 dni temuocena: 100% 

   Masz na myśli człowieka "selfie" bartunia?

   Edytowany: 6 dni temu

   oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~alisterkabat 6 5 dni temuocena: 0% 

   I jego kot...

   Edytowany: 4 dni temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 5 6 dni temuocena: 33% 

   A na STP osiedliły się. Pewnie dobrzy ludzie tam są, hi, hi. Wprawdzie saunę pasażerom przez rok aplikowali ale dla pszczółek - wszystko, hi, hi.

   Edytowany: 6 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty zielone 4 7 dni temuocena: 100% 

   Z powodu zbyt dużej emisji metanu...

   Edytowany: 6 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Koszałkikocopałkikiempy 3 7 dni temuocena: 70% 

   .... Pewno pszczółki czekajo na pasiekę na dachu Ratusza, tą obiecano przez "profesjonalistę" dominiaka. Żenada.

   Edytowany: 7 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 14 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Koszałkikocopałkikiempy 2 6 dni temuocena: 67% 

   pol..... pislamisty? To żeś mnie setnie chłoptasia ubawił z rana. Bartosz to taki sam profesjonalista jak i kolejny w ratuszu: matouszek. Ale kiempa lubi takich "fachofcóf"

   Edytowany: 6 dni temu

   oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pszczola 1 7 dni temuocena: 78% 

   Guziec tez nie chcial mieszkac

   Edytowany: 7 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.6316 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020