REKLAMAA1 SanGiovanni  01.01.2021 - 31.01.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 lipca 2020, 10:27 komentarzy 8

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (ZDM)

  Z 50 do 250 złotych wzrośnie od 7 września wysokość mandatu za brak biletu parkingowego w strefie płatnego parkowania. Radni podnieśli tę opłatę po raz pierwszy od 17 lat.

  Część kierowców unika opłat za parkowanie w strefie parkowania, bo obecna kara – 50 zł – jest tylko nieznacznie wyższa od opłaty za cały dzień postoju. Za 10 godzin parkowania trzeba zapłacić 31,80 złotych, nieuczciwym opłacało się więc zaryzykować niepłacenie, bo w najgorszych przypadku czekała ich co najwyżej 50-złotowa kara.

  - W efekcie wielu kierowców wciąż próbuje parkować bez wniesienia opłaty. 80 proc. z nich to kierowcy, którzy w ogóle nie wnieśli opłaty, pozostali przekroczyli wykupiony czas - argumentuje stołeczny ratusz.

  Podwyżka, nie bez kontrowersji

  Dziś w nocy podczas sesji warszawscy radni przyjęli podwyżkę opłaty karnej, choć niejednomyślnie. Za głosowało 38 radnych, przeciw było 18. Jedna osoba się wstrzymała, a trzy były nieobecne. Przeciwko podwyżce protestował opozycyjny klub radnych PiS, a w szczególności radny Błażej Poboży, jednocześnie wiceminister MSWiA.

  - Po wyborach, więc Trzaskowski wraca do tego co lubi najbardziej tj. sięgania po pieniądze Warszawiaków. A że szczególnie upodobał sobie kierowców, dziś na komisji infrastruktury w radzie miasta cała PO była za pięciokrotnym podwyższeniem opłaty dodatkowej za brak biletu parkingowego - napisał radny na Twitterze.

  Ratusz tłumaczy, że podwyżka nie uderza w uczciwych kierowców, którzy płacą za parkowanie. 

  - To zmiana, którą odczują wyłącznie ci, którzy unikają opłaty. Dla uczciwych kierowców nic się nie zmieni - mówi Karolina Gałecka, rzecznik urzędu.

  - To bardzo ważna i uczciwa zmiana. Tak niska kara prowokowała do unikania opłat za parkowanie – dodaje Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

  Pierwsza zmiana opłata od 17 lat

  Kara za nieopłacenie postoju w wysokości 50 zł obowiązywała od 2003 roku. Jak przekonuje stołeczny ratusz od tego czasu jej realna wartość zmalała i straciła swój „odstraszający” charakter. Płaca minimalna wzrosła w tym czasie z 800 do 2600 zł, a średnie wynagrodzenie z 2200 do ponad 4900 zł. Dopiero niedawno uchwalono nowe przepisy ustawy o drogach publicznych, które pozwalają podnieść tzw. mandat za nieopłacenie postoju.

  - Nie może być tak, że kara za parkowanie bez wniesionej opłaty jest nieporównywalnie niższa niż kara za jazdę bez biletu w komunikacji miejskiej – tłumaczy prezydent.

  Teraz będzie wynosiła nawet 250 zł i jest zbliżona do maksymalnej, dopuszczalnej ustawowo wysokości, czyli 10 proc. płacy minimalnej. Osoby, które opłacą ją w ciągu tygodnia, skorzystają z niższej stawki (170 zł). Dla porównania kara za brak biletu komunikacji miejskiej wynosi 266 zł, czyli równowartość biletu okresowego na ponad 90 dni.

  Od stycznia do 50 kontrolerów ZDM, którzy sprawdzają uczciwość parkujących, dołączyły dwa specjalne samochody z systemem e-kontroli, które skanują tablice rejestracyjne, kontrolując wniesienie opłaty. Jedno auto ma skuteczność porównywalną z 10 dwuosobowymi patrolami. W efekcie, tylko w pierwszym miesiącu działania, za ich pośrednictwem wystawiono ponad 12 tys. wezwań. Liczba płacących kierowców wzrosła o 12 proc. Zarząd Dróg Miejskich wkrótce otrzyma trzecie takie auto.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 24

  • 14
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 1
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 8
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  8Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~zwykły obserwator 8 4 miesiące temu

   I znowu ta cholerna 17'tka. Jak zwykle symbol nieszczęścia.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 7 4 miesiące temu

   O to, to, a jeszcze lepiej to konfiskować pojazd na 3 miesiące, hi, hi.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AniaT 6 5 miesięcy temuocena: 50% 

   I bardzo dobrze. dosyć promowania wiejskiego cwaniactwa. Płacisz, nie musisz się martwić - nie płacisz masz problem. Proste.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Gg 5 5 miesięcy temuocena: 56% 

   Powinna być kara śmierci!

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kamilu 4 5 miesięcy temuocena: 61% 

   PiS broni cwaniakow? W sumie nic dziwnego

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 7 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xyz 3 5 miesięcy temuocena: 39% 

   Ktos sie spozni piec minut, bo utknal w kolejce albo w gabinecie u lekarza i zaplaci kare 250 zl - czyli taką samą jak ktos, kto celowo nie zaplacił w ogole za parking. To s..syństwo jest. Ratusz niech sie wezmie za budowe podziemnych parkingow, ktore obiecał. Na razie potrafią tylko w haracze. Nie wyszlo z gigantyczna podwyzka za smieci, to sobie szukają alternatywnych źródeł.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 13 20 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pfff 2 5 miesięcy temuocena: 63% 

   A co problem dorzucic pare zlociszy za dluzszy czas zeby miec swiety spokoj? .... a nie jasne lepiej promowac zlodziejstwo tych co wogole maja oplaty w d. Typowe myslenie “polaczka”, za co niby ratusz ma budowac te parkingi jak ludzie tacy jak Xyz chcieli by wszystko miec za darmo czy za pol-darmo... ehhh

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 15 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fazi 1 5 miesięcy temuocena: 73% 

   Płać aplikacją i po problemie . Tam możesz w telefonie przedłużyć czas względnie zatrzymać.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   oceń komentarz 8 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3469 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO / KUCHARKI  14.11.2020 - 13.02.2021