REKLAMAA1 ECHO RYTM 15.07.2022 - 14.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 maja 2020, 07:46 komentarzy 18

  (AŁ)

  Kosić, nie kosić? Oto jest pytanie. Zmagają się z nim zarządcy ursynowskich spółdzielni, którzy w większości zdecydowali jednak, aby po ostatnich opadach deszczu, nieco przyciąć trawę. Alergicy się cieszą, a zwolennicy kwietnych łąk załamują ręce. Ratusz na razie wstrzymuje koszenie na dzielnicowych terenach.

  Niekoszone trawniki są bardziej zielone i nie wysychają tak szybko. Zatrzymują więcej wilgoci, poprawiając choćby minimalnie mikroklimat. Owady i małe zwierzęta mają schronienie. Kosiarki nie trują spalinami. Tak wiele zalet spowodowało, że zarówno miasto, jak i dzielnica na swoich terenach mocno ograniczyły koszenie. W skrajnych przypadkach nawet do dwóch razy w roku. Pierwsze z nich ma rozpocząć się dopiero w czerwcu.

  Ursynowski urząd wysłał też do spółdzielni mieszkaniowych apel o ograniczenie liczby koszeń ze względu na suszę. Jednak po paru deszczowych dniach na osiedlowych trawnikach pojawili się kosiarze. To nie spodobało sie wielu mieszkańcom, którzy w mediach społecznościowych dali wyraz swojemu oburzeniu. 

  - Spółdzielnia woli wyasfaltować wszystko i mieć święty spokój. Takie wąskie myślenie, zero o klimacie, o suszy, o ratowaniu wody, zero wrażliwości na głosy mieszkańców, którzy już rozumieją zwiazek między zwykłym trawnikiem a zatrzymywaniem wody - napisała pani Agata.

  Druga strona argumentuje, że niekoszona łąka to siedlisko kleszczy, gryzoni, a także poważny problem dla alergików uczulonych na pylenie traw. Poza tym, jak podkreślają, teraz jest najlepszy czas na koszenie. 

  - Jak trawy nie skosić to mniszki i inne "kwiatki" zagłuszą ją i za rok będzie piękny łan zielska, a nie trawy. A jak przyjdzie susza to zrobi sie klepisko. Właśnie teraz gdy są deszcze trzeba trawę kosić, aby się wzmocniła i miała siłę przeżyć okres suszy - przekonuje pan Marek. Internetowym awanturom nie ma końca.

  Najważniejsza pogoda

  Spółdzielnia "Imielin" już kosi i stara się zdążyć z tą czynnością przed zapowiadanymi deszczami. 

  - Mamy już wykoszone około 60-70 procent terenu. Śledzimy prognozy pogody i mam nadzieję, że uda się dokończyć prace przed opadami, tak, aby trawa miała szansę się wzmocnić. Tniemy wysoko, około 8 centymetrów - informuje Tomasz Roślik, wiceprezes ds. eksploatacyjno-technicznych SMB "Imielin". 

  Przy samej ziemi nie kosi się również w "Na Skraju". - W niektórych miejscach trawa jest prawie po pas. Jeśli jej teraz nie skosimy, to gdy przyjdzie susza, da się ją łatwo podpalić, co może być dużym zagrożeniem dla mieszkańców. Kolejne koszenie również uzależniamy od pogody - zapowiada Marek Żerdecki z działu eksploatacji SM "Na Skraju".

  Spółdzielnie z jednej strony słuchają wytycznych płynących z dzielnicy, aby ograniczyć koszenie, z drugiej - muszą liczyć się z głosem lokatorów, którzy tego nie akceptują.

  - Zaczynamy koszenie, bo trawa jest bardzo wyrośnięta. Mieliśmy pojedyncze głosy sprzeciwu, a mieszkańcy cierpiący na alergie domagali się koszenia ze względu na pylenie, padały też argumenty odnoszące się do estetyki - wyjaśnia Mariusz Kalbarczyk ze spółdzielni "Stokłosy".

  Z kolei w "Jarach", po buncie mieszkańców, przerwane zostało pierwsze koszenie, ale teraz trawa tak bardzo urosła, że kosiarki ponownie poszły w ruch.

  - Próbowaliśmy na początku maja, ale po protestach mieszkańców zaprzestaliśmy koszenia. Teraz jednak, po długim okresie wilgoci, kiedy trawy dokuczają alergikom, zarząd podjął decyzję o kompleksowym koszeniu. Decyzję o kolejnym podejmie w zależności od pogody - informuje Dariusz Urbaniak ze Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej "Jary".

  Nie wszyscy koszą

  "Wyżyny" czekają. Do spółdzielni nie docierają głosy mieszkańców, którym przeszkadza wysoka trawa. - Nie było do tej pory interwencji w tej sprawie. Chcemy zgodnie z zaleceniami ograniczyć się maksymalnie do trzech koszeń w roku. Pierwsze z nich rozpoczniemy w najbliższym czasie, może jeszcze w maju. Z zastrzeżeniem, że kosiarki nie pojawią się w Sadku Natolińskim, który zamienimy w kwietną, dziką łakę. Zobaczymy jak się to sprawdzi - mówi Andrzej Grad ze Spółdzielni Mieszkaniowej "Wyżyny".

  Dzielnica konsekwentnie unika koszenia i odkłada je dopiero na początek czerwca, ryzykując, że zrobi to tuż przed suszą i trawa nie zdąży się zregenerować. - Patrzymy na prognozy pogody, analizujemy też sytuację, wsłuchując się w głosy mieszkańców, którzy są podzieleni w tej kwesti. Jeśli zrobimy koszenie w czerwcu, a potem będzie susza, to drugie może być dopiero we wrześniu, albo nawet w październiku - zapowiada wiceburmistrz Bartosz Dominiak. 

  Wyjątkiem są ronda oraz miejsca, gdzie wysoka trawa może utrudnić kierowcom widoczność, tam koszenie będzie odbywało się w zależności od potrzeby.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 33

  • 11
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 8
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 5
   WKURZONY
  • 7
   BRAK SŁÓW

  18Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~rhjtrujrsiur 18 ponad rok temu

   Nie kosić. Dać ludziom się wyspać.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Koszałkikocopałkikiempy 17 ponad rok temuocena: 100% 

   Niech redakcja HU zainteresuje się może gdzie jest i czym się zajmuje "dzielnicowy ogrodnik" tak szumnie zapowiadany przez dominiaka??

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KACZOR 16 ponad rok temuocena: 53% 

   NIE KOSIĆ!!!!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 9 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jontek 15 ponad rok temuocena: 76% 

   Nie kosić. W zeszłym roku Spoldzielnia Na Skraju wygolila wszystko na klepisko. Od rana do wieczora smrodzili i hałasowali kosiarkami. Jeszcze w jednym końcu osiedla nie skończyli, zaczynali od początku, mimo, ze i tak nic już nie rosło. Epidemia miała dobrą stronę, ze wstrzymała ten obłęd. Niestety, znów się zaczęło. Od rana już napier... lają. A my płacimy.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Autochton 14 ponad rok temuocena: 69% 

   Tu chyba powinien być jakiś kompromis. Tereny zielone tuż przy domach, miejsca zabaw dla dzieci, wybiegi dla psów powinny być regularnie koszone. Większe tereny zielone albo chociaż ich części można by zostawiać w formie łąk, koszonych 2 razy w roku. Byłaby jasność w temacie -te tereny kosimy, te nie. Nie było by niepokojów mieszkańców, konfliktów z administracją i Bogu ducha winnymi kosiarzami.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Stein 13 ponad rok temuocena: 100% 

   Koszenie " trawy" na wybiegu dla psów. Współczuję tym, którzy to muszą wykonywać. Już bym to sobie odpuścił...

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 10 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 12 ponad rok temu

   ~Stein, bo lepiej kosi sie np. jeże w wysokich trawach....czy zagniazdowniki.... Naprawde...nie wiem czy się smiać, czy płakać, nad podobna indolencja

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~KJL 11 ponad rok temuocena: 55% 

   JESZCZE NIE KOSIĆ. Kosić się powinno po przekwitnięciu kwiatów i wysypaniu nasion!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 11 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~babcia Gienia 10 ponad rok temuocena: 33% 

   Dlaczego tak nienawidzisz alergików?

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 4 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zwykły obserwator 9 ponad rok temuocena: 89% 

   Kosić trzeba "umiejętnie", Zarząd Zieleni potrafił całkowicie wykończyć trawniki poprzez proces: długie niekoszenie, ciepło/lato, koszenie powstałych łąk na 1-2cm, i skutek - po dwóch dniach popiół.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 16 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wiernaczytelniczka 8 ponad rok temuocena: 67% 

   A potem jęczą, że nie ma pszczół debile. Koszenie to debilny zabieg z zachodu, szkodliwy i zły. Kosić jeżeli już to na jesieni jak wszystko zdąży przekwitnąć. Co pan na to panie Dominiak?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 18 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bobek 7 ponad rok temuocena: 35% 

   powiedz to alergikom, ktoś kto nie ma alergii nigdy tego nie zrozumie. Mamy widzimisię przeciw chorobie. Chyba wybór prosty....

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 9 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Niewiernyczytelnik 6 ponad rok temuocena: 39% 

   Sama jestes debilką, debilko. Jak sie przestanie kosic to to zdechnie. I dopiero bedzie krzyk. Trawe sie kosi i podlewa. I tak w kolko. Wlasnie tak brytyjczycy wyhodowali swoje trawniki, po ktorych teraz mozna chodzic, biegac i sie wylegiwac na kocu i to trawie nie szkodzi. A jak cos nie pasuje, to wyjazd na swoją wiochę, tam sobie mozesz po łąkach łazić.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 15 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~dede 5 ponad rok temuocena: 67% 

   @bobek Sam jestem alergikiem i na alergię polecam leki....na alergię oczywiście.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 16 8 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wiernaczytelniczka 4 ponad rok temuocena: 65% 

   I własnie dlatego DEBILU w Anglii nie ma pszczół, bocianów, żab ani salamander i lasów. Anglicy wiadomo najmądrzejsi ludzie. Mają super rząd, super premiera i super im się zdycha. Osuszyli wszystkie bagna, wycieli wszystkie lasu ale alergicy mają się super. Sama mam alergię sienną i nie postuluję wycięcia lasów. Bo matole najwięcej uczulają drzewa, w myśl twojej logiki powinniśmy wyciąć brzozę i topole bo tobie glut zwisa. Kup się blaszkę i pier.... się w czasze baranie.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 17 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~issaa 3 ponad rok temuocena: 75% 

   ~Niewiernyczytelnik, u mnie koszą trawniki "zakontraktowani" przez SM kosiarze...Często - jesteśmy juz po pierwszym koszeniu, pewnie za 2 tyg. kolejne.. Już połowa osiedla to klepisko. Chyba robią to specjalnie bo klepiska nie trzeba kosić...Za kilka lat tylko przyjadą, zjedzą śniadanie i do kasy. ps. a mnie się wydawało, że "brytyjczycy" jednak wysiewają specjalną odmianę traw...że o klimacie (innym) nie wspmnę

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 9 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 2 ponad rok temuocena: 63% 

   Takich pseudoekologów przekonanych o swojej wszechwiedzy jak ~wiernaczytelniczka zawsze poznaje się po inwektywach. Tam gdzie kończą się argumenty zaczynają się wyzwiska.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 10 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nessie 1 ponad rok temuocena: 67% 

   Jestem alergikiem. Okres pylenia traw w Polsce to ledwie dwa miesiące: połowa maja, czerwiec i połowa lipca. Zamiast dewastować wszystkie trawniki przez cały rok do suchego klepiska, lepiej chyba zainwestować w Zyrtec. Można też nosić maseczkę. Nie ma powodu, żeby przez moje alergie wszyscy musieli cierpieć.

   Edytowany: ponad rok temu

   oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4561 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022