REKLAMAA1 DaGRASSO 25.08.2021 - 24.11.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 kwietnia 2021, 11:54 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Krokusy - pierwszy zwiastun nadchodzącej wiosny

  Krokusy - pierwszy zwiastun nadchodzącej wiosny (Jarosław Deluga)

  Między blokami zaczyna się już zielenić, w przydomowych ogródkach i parkach coraz śmielej poczynają sobie pierwsze wiosenne kwiaty, ale jeśli ktoś ma ochotę stanąć oko w oko z prawdziwą wiosną, powinien swoje kroki skierować do Ogrodu Botanicznego w Powsinie!

  Świat budzi się powoli do życia po dość charakternej w tym roku zimie. Choć grunt jeszcze ciągle jest w wielu miejscach głęboko zmarznięty, wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że zbliża się ta długo wyczekiwana przez nas wiosna.

  Ogród Botaniczny przy ul. Prawdziwka to miejsce, gdzie już teraz możemy cieszyć oczy różnymi odcieniami licznych kwitnących roślin i słuchać wyśpiewujących od wczesnego rana szpaków, drozdów, zięb czy rudzików. Tu, zdala od zatłoczonych ulic stolicy, możemy przenieść się w tajemniczy świat natury i odetchnąć od zgiełku codzienności.

  Wiosna, ach to Ty!

  W tej chwili w leśnych zaułkach arboretum i w „Kolekcji flory Polski” obserwować można licznie występujące śnieżyce wiosenne i śnieżyczki przebiśnieg. Te pierwsze są nieco większe z delikatną żółtozieloną plamką.

  Pięknie prezentuje się w kilku miejscach Ogrodu wawrzynek wilczełyko – krzew przyciągający wzrok delikatnymi różowofioletowymi kwiatuszkami na bezlistnych o tej porze roku gałązkach, ale nie można dać się zwieść jego urokowi, bo cała roślina jest silnie trująca, nawet kilka owoców, które już niebawem się pojawią, może być śmiertelnych.

  W końcu marca i na początku kwietnia zakwita kokorycz pełna otoczona fioletowym woalem drobnych kwiatów zebranych w zwarte kwiatostany. Jak wiele wiosennych roślin, po zakwitnięciu i wydaniu nasion około połowy maja, rośliny te zamierają.

  O tej porze roku warto zajrzeć w mniej uczęszczane zakątki Ogrodu Botanicznego, gdzie można podziwiać niezwykłą różnorodność gatunków pojawiających się tylko wczesną wiosną: cieszyniankę wiosenną, dywany ziarnopłonu wiosennego, cebulicę dwulistną, zawilec gajowy i żółty, przylaszczkę pospolitą i wiele innych.

  Nie tylko zwiedzanie

  Przychodząc do Ogrodu, zwiedzający otrzymują do biletów folder z mapą, na której zaznaczone są miejsca szczególnie atrakcyjne o danej porze roku. Od kwietnia znajdą w nim informację, gdzie rosną rośliny pochodzące z Japonii. Związane jest to z Miesiącem Japońskim, który obchodzony jest w Ogrodzie od pięciu lat.

  Poza roślinami, od 27 marca można zobaczyć plenerowe wystawy fotografii i ilustracji japońskiej, wziąć udział w konkursie fotograficznym na najpiękniejszą sakurę lub pójść na spacer z przewodnikiem. W związku z pandemią nie odbywa się wiele wydarzeń, a to, co jest organizowane, odbywa się w małych grupach i zazwyczaj w plenerze.

  Stąd pomysł na „Wiosenną grę terenową – Śladami wiosny w Kolekcji flory Polski”, którą każdy uczestnik rozgrywa samodzielnie. Gra została przygotowana z myślą o najmłodszych gościach, ale nie tylko. W jej skład wchodzi mapka oraz instrukcja z pytaniami dotyczącymi roślin znajdujących się w ogrodzie. Pakiet, w cenie 5 zł, można nabyć w kasie głównej. Waro wziąć swój ołówek.

  Wiosenna gra terenowa polega na podążaniu wytyczoną trasą, znajdowaniu etykietek z opisem roślin i odpowiadaniu na krótkie pytania. Odpowiedzi należy wpisać w przygotowaną krzyżówkę i odczytać hasło. Dodatkowo na niektórych etykietkach znajduje się ciekawostka, którą należy wpisać w zaznaczone na mapie miejsce. Nagrodą za poprawne odczytanie hasła jest 1 z 5 wzorów magnesów, który można odebrać w kasie. Akcja potrwa do 4 kwietnia.

  Od rana do wieczora

  Ogród Botaniczny w Powsinie, jak mało który ogród w Polsce, otwarty jest dla zwiedzających przez cały rok. Godziny otwarcia w kwietniu (łącznie ze Świętami) to:

  • Ogród: 9.00-19.00
  • Oranżeria: 10.00-18.00
  • Kawiarnia Cafe Botanica: 10.00-19.00

  Ceny biletów to 16 zł normalny i 12 zł ulgowy. Dodatkowo należy uiścić opłatę parkingową 7 zł za samochód, skuter, motocykl. Tak jak wszędzie, w Ogrodzie również, podczas spacerów należy pamiętać o przestrzeganiu wszystkich zasad obowiązujących w czasie pandemii. Ale można chodzić bez maseczki.

  W GALERII PIĘKNE OKAZY WPROST Z OGRODU BOTANICZNEGO W POWSINIE:

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

  • 4
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 5
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~emerytka 1 5 miesięcy temuocena: 62% 

   He, he, już widzę, jak rodziny masowo przyjadą samochodami i zapłacą po stówie za obejrzenie paru krzaków, które akurat wyjrzały spod śniegu. Wokół szaleje pandemia, wszystko pozamykane, ludzie tracą pracę, dochody rodzin spadają, a władze Ogrodu nieugięte. Czekam, aż nowy dyrektor ogarnie temat, obniży ceny biletów, bo to nie Luwr i wprowadzi raz w tygodniu bezpłatny wstęp. Nawiasem mówiąc propozycje tańszego = szerszego udostępnienia Ogrodu Botanicznego powinny być najwyżej punktowane w procedurze konkursowej na stanowisko jego dyrektora.

   Edytowany: 5 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4216 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.08.2021 - 31.10.2021