REKLAMAA1-WIMAR-AUTO---10-06----10-09-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 listopada 2019, 18:41 komentarzy 32

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Władze stolicy ujawniły nową taryfę opłat za odbiór śmieci, jaka ma obowiązywać od lutego przyszłego roku. W blokach będziemy płacić stawkę 1,62 zł od metra kwadratowego, a w domach jednorodzinnych ryczałt - 94 zł miesięcznie.

  Warszawa jako jedno z ostatnich wielkich miast w Polsce zmienia opłaty za wywóz śmieci. Skok cen jest drastyczny - wyniesie od 50% do nawet kilkuset procent, w zależności od tego, czy mieszkamy w blokach, czy w domu jednorodzinnym. 

  Nowe stawki

  Dla zabudowy wielorodzinnej miasto wprowadzi opłaty wg powierzchni lokali mieszkalnych. Stawki miesięczne będą degresywne. W mieszkaniach do 60m² – 1,20 zł za m². Za każdy metr powyżej 60m² do 120m² – 0,88 zł/m². Za każdy metr powyżej powierzchni 120m² – 0,56 zł/m².

  Oznacza to, że za mieszkanie o wielkości 60 metrów zarówno samotna osoba, jak i rodzina z dziećmi zapłaci 72 złote miesięcznie. Za mieszkanie 90-metrowe będzie to 98,40 złotych. Miasto tłumaczy, że zdecydowało się na system "od metra", bo dotychczasowy "od osoby" nie sprawdził się. Lokatorzy nie zgłaszali wszystkich domowników, więc mnóstwo osób płaciło opłatę za jedną-dwie osoby, która nie pokrywała rzeczywistych kosztów odbioru odpadów.

  Inaczej za śmieci zapłacą mieszkańcy domów jednorodzinnych, np. na Zielonym Ursynowie czy willowej części Kabat. Tu miasto zdecydowało się na składkę ryczałtową. Niezależnie od liczby osób w domu opłata wyniesie 94 złote na miesiąc. 

  Jak stare stawki mają się do nowych, proponowanych przez władze Warszawy? Rodzina 4-osobowa (i większa), mieszkająca w mieszkaniu 40 – 79m² dziś płaci 37 złotych miesięcznie. Będzie płaciła 48 – 88,72 zł, w zależności od metrażu. Rodzina 2-osobowa, mieszkająca w mieszkaniu 30 – 45m² obecnie płaci 19 zł. Po zmianie będzie płaciła 36-54 zł. Podwyżka może więc wynieść kilkaset procent!

  Nowy regulamin wprowadzi również obowiązkową zasadę, że za śmieci niesegregowane opłata ulega podwyższeniu o 100%, a więc gdy przez dłuższy czas część mieszkańców bloku nie będzie segregować odpadów, cały blok może zapłacić podwójną stawkę.

  Firmy na uprzywilejowanym

  Co ciekawe, zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z września 2019 roku, szczególnie uprzywilejowane w systemie opłat za odpady będą firmy. Gminy mogą narzucić im maksymalną stawkę opłat w wysokości 54 złotych miesięcznie. To oznacza, że np. galeria handlowa czy restauracja za pojemnik 1100 litrowy zapłacą 54 złote zamiast obecnych 45 zł. Wzrost niewielki, w porównaniu do gospodarstw domowych.

  - Firmy pokryją tylko 14% kosztów całkowitych systemu gospodarki odpadami komunalnymi, a nie 30%, tak jak było dotychczas. Tymczasem liczba pojemników dla nieruchomości niezamieszkałych zwiększy się o 90%. Rząd obiecywał, że nowelizacja obniży opłaty za śmieci, ale nie wspomniał, że tylko dla firm – skarżył się Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy, na konferencji prasowej.

  O nowym systemie opłat za odbiór odpadów komunalnych zadecydują ostatecznie stołeczni radni. Jeśli projekt uchwały pojawi się na sesji Rady m.st. Warszawy 28 listopada, nowe stawki będą wprowadzone na początku lutego 2020 roku.

  Władze stolicy: Ostrzegaliśmy, że ten system będzie zły

  Warszawa jako jedna z ostatnich dołącza do miast i gmin, które wprowadziły już nowe stawki za śmieci. Władze stolicy konieczność wprowadzenia podwyżek zrzucają na rząd.

  – Dziś widzimy efekty chaosu, które wprowadził rząd PiS w gospodarce odpadami. Błędy tego systemu, przed którymi przestrzegaliśmy wiele razy, zostały teraz przerzucone na samorządy. Wszystkie gminy są zobowiązane do zmiany swoich regulaminów utrzymania czystości i stawek za gospodarkę odpadami. Miasta i ich mieszkańcy są zmuszone płacić za fatalną politykę władz państwa – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy na spotkaniu z dziennikarzami.

  Nowy system gospodarowania nieruchomościami to prawie dwukrotnie zwiększona praca przewozowa firm odbierających, konieczność kupna nowych pojazdów i pojemników, co powoduje wzrost kosztów odbioru odpadów. Miasto wyliczyło, że na podwyżki wpływają również większe koszty paliwa (o 40% w latach 2016-2019) i wynagrodzenia dla operatorów (wzrost płacy minimalnej o 21,6% w latach 2016-2019).

  Rząd wprowadził też skokowe podwyżki opłat środowiskowych, które płacą samorządy marszałkom województw. Z 24 zł za tonę odpadów w 2017 roku do aż 270 zł za tonę w 2020 r. (wzrost 1100 procent) – ma to być konsekwencja rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 2017 r.

  – Kłamstwem jest powtarzanie przez przedstawicieli rządu, że gminy mogą zarabiać na surowcach wtórnych. Koszt ich pozyskania, segregowania i doczyszczania jest kilka razy wyższy niż ceny jakie obecnie są na rynku. Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, że surowców nikt nie kupuje, bo nie ma na nie popytu – skwitował wiceprezydent Michał Olszewski.

  A ponieważ system gospodarowania odpadami musi się bilansować (ile gmina wyda, tyle musi zebrać od mieszkańców) to podwyżki są konieczne - argumentują władze stolicy.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 151

  • 8
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 77
   WKURZONY
  • 55
   BRAK SŁÓW

  32Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~bartold 32 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Władze Warszawy zwariowały - płacić od metra za śmieci to złodziejstwo. Np. u mnie w bloku mieszka samotna wdowa na 64 m2, a dwa piętra wyżej w takim samym mieszkaniu 8 obcokrajowców (wynajmuje). Oczywiście miejskim urzędnikom prościej jest liczyć od metra, to nie wymaga wysiłku i "każdy głupi" tak pracować potrafi.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~handzia66 31 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Trudno o bardziej bezsensowny pomysł - od metra! U mnie są dwie!!! osoby, a piętro wyżej, w identycznym mieszkaniu mieszka pięć!!! osób. No to co? Te 5 osób /2 dzieci/ wyprodukuje tyle śmieci, co ja z mężem?, szczególnie, że często wyjeżdżamy? I kolejna paranoja! - jak kowalski z nowakiem nie będzie segregował, to cały blok zabuli??? To znów URAWNIŁOWKA?! Komuna wraca!? Szlag by to!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rumcajs 30 7 miesięcy temu

   Tak, komuna rozwija sie u nas z powodzeniem kolejna kadencje. Ciesz sie, ze jeszcze mozesz pisac takie komentarze.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~swojak 29 7 miesięcy temuocena: 80% 

   trzeba dopłacić za wywóz z czajki to są miliony mieś. miasto nie będzie miało kasy na pedziów i wojaże trzasia.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 20 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • StasioJasio 28 7 miesięcy temuocena: 26% 

   a jak tam twoj kurdupel - zebral kase na dwie wieze?:P

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 6 17 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mdo 27 7 miesięcy temuocena: 89% 

   To jest nic innego jak drugi podatek od nieruchomości, ponieważ sposób jego wymiaru jest niezwiązany z celem na jaki pozyskiwane są środki. A na nakładanie podatków konieczna jest delegacja ustawowa, więc gratuluję pedzio-prezydentowi pomysłów. Tak skonstruowany system sprawi, że jeden emeryt mieszkający na 80 meterach będzie płacił tyle do 10 studentów czy robotników mieszkających na kupie w wynajętym domu. Ale tak jest kiedy pazerność przesłania rozsądek a refleksja pojawia się tylko pod tęczą.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 31 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Elka 26 7 miesięcy temuocena: 92% 

   Dlaczego stawka od metra kwadratowego mieszkania, a nie od liczby mieszkających osób? Jaka tu logika?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 36 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Nik 25 7 miesięcy temuocena: 71% 

   A kto zgłosiłby mieszkających "na czarno"?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~del 24 7 miesięcy temuocena: 100% 

   To chore zeby podwyzszac od razu ponad 100%. Obecnie za 3 osoby płace 28 zł a będę płacić 64 zł. Restauracje które zawalają smietniki na moim osiedlu tonami smierdzących odpadadów jedzenia beda płacic tyle samo co 3 osobowa rodzina???!!!! chyba sie cos komuś we łbie poprzewracało! Śmiecie są problemem naszej planety ale gdyby zlikwidować opakowania PET jak dawniej i przywrócic wyłacznie szklane zwrotne butelki na mleko smietane wode i inne napoje nie byłoby takiego problemu.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 35 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • StasioJasio 23 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Uwazaj abys nie placila wiecej - dlaczego? w artykule jest wzmianka ze jesli 'blok' lub kilka blokow - ciekawe jak oni to sprawdza (po odbiorze smieci z naszej altanki otworza kazdy worek i sprawdza co wyrzucamy? ) nie bedzie segregowac to po pewnym czasie moga dostac podwyzke jak za niesegregowane czyli nie 64 a 128. Miasto badz firmy wywozace poszukuja nadzorcy do pilnowania i kontrolowania w systemie 24/7 workow na smieci - platna najnizsza krajowa - gumofilce i uszatka w zakresie wlasnym

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 13 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~zbulwersowana 22 7 miesięcy temuocena: 84% 

   Coraz większe podwyżki (wszystkiego) robią się absurdalne. Przecież przeciętny emeryt nie udżwignie tych kosztów, przestanie płacić. Już brakuje na podstawowe wydatki.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 32 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Jarosław 21 7 miesięcy temuocena: 75% 

   Emeryci dostali 13-tki a zaraz dostaną kolejne, trwa szukanie pieniędzy. Grzecznie segregować śmieci i czekać na podwyżkę prądu, a dalej to już samo poleci.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 18 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rumcajs 20 7 miesięcy temu

   Dostajesz wiekszy socjal, to oddasz go z nadwyzka w podatkach i wzroscie cen. Tu nie ma nic zaskakujacego. Tal sie doi naiwne spoleczenstwo, ktore sobie wybralo rzady rewolucji ludowej.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kazio 19 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Oburzający jest pomysł naliczania opłat od metra. Dlaczego ktoś, kto mieszka sam w 50 metrowym mieszkaniu ma płacić tyle samo, co 4 osobowa rodzina w takim samym mieszkaniu? Jest to skrajnie niesprawiedliwe. Kolejne 500 plus.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 48 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~POmylka 18 7 miesięcy temuocena: 84% 

   typowe rozwiazanie wygenerowane przez POwskich geniuszy. no to DUDA ma wygrana jak w banku

   Edytowany: 2 miesiące temu

   oceń komentarz 32 6 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • StasioJasio 17 7 miesięcy temuocena: 100% 

   wspolczuje tym co mieszkaja na Mokotowie czy Srodmiesciu w starym budownictwie - te 5 metrowej wysokosci pomieszczenia ...zreszta jak juz pisalem ten kto wpadl na pomysl aby zliczac od metra a nie od ilosci zameldowanych osob to po prostu idiota

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 20 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~deka 16 7 miesięcy temuocena: 100% 

   dokładnie tak. Czteroosobowa rodzina w której znajduje sie 2 małych dzieci generuje niebotyczne ilosci smieci, a samotny emeryt niewiele. Chory sosob naliczania.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 30 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wena 15 7 miesięcy temuocena: 23% 

   ~~POmylka Pisowscy geniusze generują dużo więcej głupot. Fakt, że restauracje, sklepy itp będą płacić teraz znacznie mniej, wynika z ustawy przyjętej przez obecnie rządzących w państwie. Tak więc oni wygenerowali w znacznej części obecną podwyżkę. Inna rzecz, że nie wiem, czy powinna być ona aż tak duża. Masz rację w jednym - nawet zgłoszenie ostatnich kandydatur do TK nie będzie pamiętane w obliczu drastycznej podwyżki cen śmieci.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 7 23 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~POMylka 14 7 miesięcy temuocena: 97% 

   dno!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 29 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xd 13 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Co za sk..iel

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 25 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty Zielone 12 7 miesięcy temuocena: 92% 

   Czaskoski sam się podstawia. Zapomniał o referendum w którym hgw mogła władzę stracić ? Jej udało się wywinąć, ale jemu nie poszło by tak łatwo. Facet rządzi krótko, ale co krok, to smok :(

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 45 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Do Zielonych Kabat. 11 7 miesięcy temuocena: 14% 

   Czaskoski a kto to taki? Rozumiem że Kabaty Zielone nie mają imienia i nazwiska co wstyd napisać kto pisze takie bzdury?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 5 31 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Xd 10 7 miesięcy temuocena: 87% 

   Wrażliwiec sie znalazl. Po choćby latach krzyczenia kaczor, kłamczyński, kurdupel, kartofel, pełowiec sobie przypomnial ze ludzie mają nazwuska?? A idz ty w ..

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 26 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Normalny 9 7 miesięcy temuocena: 91% 

   O, widzę, że Rafcio nie dość, że piękny to jeszcze cwany. Doi lemingów ile wlezie: mega podwyżka za śmieci, opłaty za wieczystą dzierżawę terenu, parkometry niemal w całym mieście, a stawka za parkowanie maksymalna. Trzeba skądś brać środki na zwroty kamienic i odszkodowania dla 120-letnich właścicieli gruzów, na potrzeby pederastów i innych tęczowych wolnościowców, wywóz odchodów z Czajki i na wiele wiele cennych inicjatyw. A lemingi? Cóż one i tak na niego zagłosują.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 51 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~MrFrosty 8 7 miesięcy temuocena: 12% 

   pisie trolle do boju!! Bronić swoich, kąsać ulubionego "czaskoskiego"!!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 46 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Bhawo 7 7 miesięcy temuocena: 89% 

   wraca POdatek od luksusu , trzy osoby mieszkające w 120 metrowym mieszkaniu zapłacą dużo więcej od czterech osób z 50 metrowego - SUPER

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 39 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Konrad 6 7 miesięcy temuocena: 9% 

   to wina Rządu Prezydent Traskowski wsystko robi aby było jak najlepej

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 32 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~konstytucja 5 7 miesięcy temuocena: 100% 

   hehehe

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 4 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~aaaaaaaa 4 7 miesięcy temuocena: 100% 

   za takie pieniądze ( wzrost 3-krotny !!! ) przestaję bawić się w 5 woreczków, wszystko do jednego wora,jak za starych dobrych czasów

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 43 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~POmylka 3 7 miesięcy temuocena: 94% 

   mnie szykuje sie wzrost 500 procent a w przypadku kar za niesegregowanie (bo ktos nieposegreguje) bedzie to 1000 procent. pocieszam sie ze takich jak ja bedzie wiecej, wiec moze jakis pozew zbiorowy przeciwko finanowaniu wywozu smieci galerii handlowych i innych firm przez mieszkancow. a moze inne rozwiazanie? bedzie nas duzo, pomyslow tez.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 29 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~wena 2 7 miesięcy temuocena: 100% 

   I wtedy będziesz płacił jeszcze 2 razy więcej, czyli w sumie x6. A finansowanie galerii przez mieszkańców zafundował nam Sejm ostatniej kadencji.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 14 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~cyrano 1 7 miesięcy temuocena: 98% 

   Rachunek za rurę do Czajki trzeba zapłacić

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 47 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3379 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020