REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 października 2019, 11:49 komentarzy 5
  Śmieci przy Instytucie Hematologii. Czy plogging sprawdzi się na Ursynowie?

  Śmieci przy Instytucie Hematologii. Czy plogging sprawdzi się na Ursynowie? (nadesłane)

  Od butelek po sprzęt elektroniczny - przy wjeździe do Instytutu Hematologii warstwią się śmieci, których sam widok potrafi zemdlić najodporniejszych. Mieszkanka Ursynowa sądzi, że w okolicy nie ma wystarczającej ilości koszy, ale nie załamuje rąk i proponuje oryginalne rozwiązanie. Plogging, czyli rekreacja połączona z troską o środowisko. Czy nowa moda dostanie szansę na Ursynowie?

  Przy wjeździe do Instytutu Hematologii przy ul. Indiry Gandhi 14 można znaleźć śmieci każdego rodzaju. Strzykawki, bandaże, części elektroniczne, słoiki, a nawet części garderoby.

  - Codziennie na łące przed wjazdem parkują robotnicy z budowy Szpitala Południowego oraz inni przyjezdni. Zostawiają tam ogromne ilości śmieci. Kilka razy, wraz z sąsiadami, zbierałam rozrzucone odpady, ale nawet wzdłuż dobudowanej ulicy Gandhi nie znaleźliśmy kosza, aby to wyrzucać - mówi Kasia, mieszkanka, która dba o najbliższą okolicę.

  Problem nie dotyczy jedynie okolic Instytutu Hematologii. Kasia nie chce nikogo oceniać i prowadzić internetowej krucjaty, dlatego proponuje rozwiązanie, które narodziło się na skandynawskiej ziemi.

  - Chodząc po Ursynowie codziennie widzę porozrzucane śmieci. Co wtedy robię? Podnoszę i wyrzucam do kosza! Dlaczego? Bo przyjemnie, gdy czysto. Postępuję w myśl zasady ploggingu. To ruch społeczny, który zapoczątkowano w Szwecji w 2016 roku - tłumaczy Kasia.

  (fot. Śmieci przy Instytucie Hematologii zachęciły naszą czytelniczkę do promowania ploggingu, nadesłane)

  Plogging, czyli "biegnij i podnieś śmieć". Jest to odmiana joggingu, który trening łączy z troską o środowisko. Szwedzi zaczęli zbierać (po szwedzku "plocka") wyrzucone śmieci w trakcie aktywności biegowej już ponad 3 lata temu. Nowy trend przywędrował do Polski w roku ubiegłym i cieszy się rosnącą popularnością.

  - Jest eko-pożyteczny, zdrowy i odpowiedzialny. To my jesteśmy odpowiedzialni za zaśmiecanie świata. Brakuje koszy, to prawda. Można jednak połączyć pożyteczny jogging z przyjemnością, jakie daje czyste otoczenie, zielony las lub okolica bez walających się wszędzie butelek. To takie proste - Kasia zachęca do wspólnego działania.

  Co trzeba zrobić, by zacząć uprawiać plogging? W zasadzie nie potrzeba żadnych przygotowań. - Biegniesz? Weź ze sobą worek. Zauważyłeś śmieć? Podnieś i zabierz do kosza. Tylko i aż tyle - podsumowuje Kasia.

  Podobną akcję, tyle że dla spacerowiczów, już kilka lat temu zainicjował inny mieszkaniec Ursynowa - pan Henryk. Podczas wędrówek namawia przechodniów do zabrania ze sobą jednego śmiecia rzuconego poza koszem. 

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 12

  • 8
   BARDZO PRZYDATNY
  • 2
   ZASKOCZONY
  • 0
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 1
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Warsaw 5 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Największe kopciuchy to samochody!

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wujek Władek 4 7 miesięcy temuocena: 60% 

   Sprzątać, zbierać śmieci, podlewać drzewa... I płacić podatki. Frajerzy wszystkich dzielnic, łączcie się! Władze - dzielnica, gmina, miasto - zatrudnią nowych urzędasów do wymyślania coraz to nowszych i głupszych tłumaczeń. I w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku wywalą nogi na stół.

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~oburzony 3 7 miesięcy temuocena: 100% 

   Ale przedtem wytną tym frajerom prawie 40 zdrowych drzew, jak wczoraj wycięli przy Stacji Techniczno-Postojowej metra! Może Redakcja zapyta o zdanie na temat tej skandalicznej wycinki Prokuraturę Rejonową Warszawa-Ursynów?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Wiem 2 7 miesięcy temuocena: 83% 

   Dla leminga wszelkie hasła muszą być po angielsku, bo inaczej nie jest w stanie pojąć o co chodzi. Korporacje robią im z mózgów melasę...

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ornitolog 1 7 miesięcy temu

   Leming to chyba jakiś ptak?

   Edytowany: 7 miesięcy temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3358 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-06----30-06-2020